Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı ilə bağlı orta məktəblərdə maarifləndirmə tədbirlərinə start verilib. İlk tədbir Sumqayıtda Təbiət Elmləri Təmayüllü Gimnaziyada baş tutub.
Gimnaziyanın direktoru Nizami Əhmədov rəhbərlik etdiyi gimnaziyanın şagirdlərinin uğurlarından danışıb və Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) keçirdiyi imtahanlarda onların ən yüksək nəticələr göstərdiyini vurğulayıb. BMU ilə İNHA arasında həyata keçirilən ikili diplom proqramının icrasını yüksək qiymətləndirən N.Əhmədov görüşün bu proqram barədə ətraflı məlumat almaq baxımından önəmini qeyd edib, həmçinin belə təmasların məktəblilərin universitet seçiminə müsbət təsir göstərdiyini bildirib.
BMU-İNHA ikili diplom proqramının direktoru Humay Cəfərli 2 ildir gerçəkləşdirilən sözügedən proqrama uyğun olaraq İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektronika mühəndisliyi və Elektrik mühəndisliyi ixtisasları üzrə keyfiyyətli kadr hazırlığının həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
H.Cəfərli proqramın hədəfinin ən qabaqcıl elmi nailiyyətlərdən, innovativ təlim-tədris texnologiyalarından yararlanaraq ölkədə XXI əsrin tələblərinə cavab verən yeni nəsil mütəxəssislərin yetişdirilməsi olduğunu söyləyib. Proqramın 3+1 modeli əsasında qurulduğunu deyən proqram direktoru tələbələrin 3 akademik ili BMU-da, 1 akademik ili isə İNHA Universitetində təhsil alacaqlarını vurğulayıb.
Proqramın tam olaraq dövlət hesabına maliyyələşdiyini deyən H.Cəfərli proqramın üstünlüklərindən biri kimi dərslərin hər iki universitetin tam sinxronlaşdırılmış tədris planına əsasən keçirildiyini bildirib. Məzunların işlə təminat imkanlarından da danışan H.Cəfərli çıxışında proqramın şərtləri və qəbul qaydaları ilə bağlı geniş məlumat verib.
Sonra çıxış edən ikili diplom proqramının idarə edilməsi üzrə bölmə rəhbəri Hyunjin Yang İNHA Universitetinin mühəndislik, biznes inzibatçılığı, tibb, sosial elmlər sahəsində Cənubi Koreyanın lider universitetlərindən biri olduğunu nəzərə çatdırıb. İNHA-nın reytinqinə görə Cənubi Koreyada 189 universitet arasında 8-ci yerdə qərarlaşdığını qeyd edən bölmə rəhbəri 20 mindən çox tələbənin təhsil aldığını fikirlərinə əlavə edib. Proqramın üstünlüklərinə toxunan Hyunjin Yang tələbələrin magistratura və doktorantura təhsillərini Cənubi Koreyada təqaüdlə davam etdirmək, beynəlxalq təcrübəni öyrənərək qeyd olunan mühəndislik sahələrində müasir bilik və bacarıqlara yiyələnmək, həmçinin dünyaca məşhur Samsung, LG, Hyundai, Kia kimi şirkətləri ziyarət etmək, orada işləmək imkanı əldə edəcəklərini də deyib. Hyunjin Yang çıxışının sonunda Azərbaycan dövlətinə gənc nəsil üçün belə bir proqramı təsis etdiklərinə görə minnətdarlığını bildirib.

Awareness-raising events have been launched in secondary schools in connection with the Dual Degree Program implemented between Baku Engineering University (BEU) and INHA University of South Korea. The first event took place at the Natural Sciences Gymnasium in Sumgayit.
Director of the gymnasium Nizami Ahmadov spoke about the successes of the gymnasium students and their highest results in the exams organized by the State Examination Center (SEC). Highly appreciating the implementation of the Dual Degree Program between BEU and INHA, N.Ahmadov noted that the meeting was important in terms of obtaining detailed information about the program, and had a positive impact on students' choice of university.
Director General of BEU-INHA Dual Degree Program Humay Jafarli emphasized that training specialists was carried out in Information Technology, Civil Engineering, Electronics Engineering and Electrical Engineering in accordance with the program implemented for two years.
H.Jafarli said the program aimed to train a new generation of specialists in the country, who met the requirements of the XXI century, by using the most advanced scientific achievements and innovative teaching technologies. Underlining that the program was based on the 3 + 1 model, the Director General added that the students would study 3 academic years at BEU and 1 academic year at INHA University.
Mentioning that the program was fully funded by the state, H.Jafarli said that conducting classes according to a fully synchronized curriculum of both universities was one of the benefits of the program. H.Jafarli spoke about the employment opportunities of graduates, giving detailed information about the terms and the admission rules of the program.
Later, Hyunjin Yang, INHA Project Director of BEU-INHA DDP, highlighted that INHA University was one of the leading universities in South Korea in the fields of engineering, business administration, medicine and social sciences. INHA Project Director of BEU-INHA DDP emphasized that according to INHA University rankings, it was ranked 8th among 189 universities in South Korea, adding that more than 20,000 students study at the University. Touching upon the advantages of the program, Hyunjin Yang pointed out that the students would get an opportunity to pursue their master's and doctoral studies in South Korea with scholarships, learn international experience and acquire modern knowledge and skills in the above-mentioned engineering fields, as well as to visit and work with world-renowned companies such as Samsung, LG, Hyundai and Kia. At the end of his speech, Hyunjin Yang thanked the state of Azerbaijan for developing such a program for the young generation.