Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Koreyanın İNHA Universiteti ilə birgə icra edilən ikili diplom proqramına (BMU-İNHA İDP) 2022 və 2023-cü tədris illərində qəbul olan tələbələrlə ayrı-ayrılıqda görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə BMU-İNHA-İDP-nin direktoru Humay Cəfərli 3+1 modeli əsasında həyata keçirilən beynəlxalq proqramın üstünlüklərindən danışaraq, tələbələrin təhsillərinin 1 ilinin Koreyada davam etməsinin onların həm yüksəkixtisaslı kadr kimi yetişmələrinə müsbət təsir göstərdiyini, həm də Koreya mədəniyyəti ilə yaxından tanışlıq fürsəti qazandırdığını bildirib. Əlavə edib ki, bu proqram üzrə təhsil almaq gənclərə Koreya dilini öyrənməklə yanaşı, ingilis dili bacarıqlarını da inkişaf etdirmək üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Sonra proqramın İnformasiya texnologiyaları, İnşaat, Elektrik və Elektronika mühəndislikləri ixtisaslarında təhsil alan II kurs tələbələri bu ilin yayında BMU-da təşkil olunacaq yay məktəbi ilə bağlı ətraflı məlumatlandırılıb. Görüşdə, eləcə də tələbələrin hazırkı semestrin gedişatı ilə bağlı fikirləri dinlənilib və III kursların yay aylarında İNHA Universitetində davam edəcək təhsilləri ilə bağlı zəruri məqamlar müzakirə olunub.
İDP-nin idarə edilməsi üzrə bölmə rəhbəri Hyunjin Yang isə tələbələrin Koreya dili dərslərində üzləşdikləri problemlərə, habelə onları maraqlandıran digər məsələlərə münasibətini açıqlayıb.
Bundan başqa, gələn il sonuncu kursu İNHA Universitetində oxuyacaq tələbələrə səfər öncəsi bütün zəruri informasiyalar çatdırılıb, habelə iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Görüşlərdə, həmçinin BMU Texnoparkın müdiri Vüsal Süleymanlı tələbələrə “Akademik sahibkarlıq əsaslı startap və inkubasiya proqramı” çərçivəsində keçiriləcək hakaton haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, hakatonun məqsədi innovativ layihələrin inkişafını dəstəkləmək və iştirakçılara kibertəhlükəsizlik, yaşıl enerji, təhsildə rəqəmsallaşma, yaşıl maliyyə, davamlı investisiyalar sahələrində təcrübə imkanı yaratmaqdan ibarətdir.

Meetings held with students studying at BEU-INHA DDP
Separate meetings have been held with students admitted to the dual degree program (BEU-INHA DDP) implemented jointly with INHA University of Korea (BMU) in 2022 and 2023 academic years.
Speaking at the meetings, BEU-INHA DDP General Director Humay Jafarli spoke about the advantages of the international program implemented based on the 3+1 model, noting that the continuation of 1 year of students' education in Korea has a positive impact on their development as highly qualified personnel, as well as providing an opportunity to get acquainted with Korean culture. She added that studying under this program creates good opportunities for young people to learn the Korean language and develop their English language skills.
Later, the second-year students of the program studying in the specialties of Information Technologies, Civil Engineering, Electrical and Electronics Engineering were informed in detail about the summer school to be organized at BEU this summer. The meeting also listened to the students' opinions on the progress of the current semester, and discussed the necessary points regarding the third-year students' education at INHA University in the summer months.
Hyunjin Yang, Head of the DDP Management Department, expressed his attitude to the problems students faced in Korean language classes, as well as other issues of interest to them.
Moreover, all necessary information was provided to the students who will study their last year at INHA University next year before the visit, and questions of interest to the participants were answered.
At the meetings, Vusal Suleymanli, Director of BEU Technopark, also informed the students about the hackathon to be held within the framework of the "Academic Entrepreneurship-Based Startup and Incubation Program". It was stated that the goal of the hackathon is to support the development of innovative projects and provide participants with experience in the fields of cybersecurity, green energy, digitalization in education, green finance, and sustainable investments.