BMU-İNHA İDP tələbəsinin növbəti uğuru
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi Hakim Musazadə növbəti uğura imza atıb. Onun təmsil olunduğu “Loyal” komandası “Robotex Azərbaycan-Avrasiya Çempionatı 2025” də 2-ci yeri tutub.
Komanda yarışmaya “Sürətli xətt izləyən robot” layihəsi ilə qatılıb. Layihənin məqsədi 2.10×2.80 metr ölçülərə sahib xəritə üzərində 90 dərəcəli, yarım dairə formalı, kəsişmə nöqtələrinə sahib qara zolağı ən tez müddətdə izləyərək bitiş nöqtəsinə çatmaqdır. Robot xəritənin başlanğıc nöqtəsindən keçdiyi anda həmin hissəyə yerləşdirilmiş sensor tətiklənir və kronometr başlayır, final nöqtəsinə çatdıqda isə kronometr dayanır.
Komanda bu layihə ilə Danimarkada keçiriləcək beynəlxalq mərhələdə Azərbaycanı təmsil etmək hüququ qazanıb.
Qeyd edək ki, universitetə 675.1 balla qəbul olan Hakim Musazadə ötən ay Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi tərəfindən “Adlı təqaüd”ə layiq görülüb.

Hakim Musazada, a 2nd year student of the “Electronics Engineering” specialty of the dual degree program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and Inha University of the Republic of Korea, has achieved another success. The “Loyal” team he represents took the 2nd place in the “Robotex Azerbaijan-Eurasia Championship 2025”.
The team participated in the competition with the “Fast Line Following Robot” project. The goal of the project is to reach the finish point by following a 90-degree, semi-circular black line with intersection points on a map measuring 2.10×2.80 meters in the fastest time. When the robot passes the starting point of the map, the sensor placed in that part is triggered and the stopwatch starts, and when it reaches the final point, the stopwatch stops.
The team has won the right to represent Azerbaijan at the international stage to be held in Denmark with this project.
It should be noted that Hakim Musazada, admitted to the university with 675.1 points, was awarded the "Named Scholarship" by the Azerbaijan Education Workers Free Trade Union Republican Committee last month.