BMU-İNHA İDP tələbələri texnologiya müsabiqəsində uğur qazanıblar
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreyanın İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA-İDP) tələbələri “EESTech Challenge 25-Electrical Circuits for Industry 4.0” mövzusunda keçirilən beynəlxalq texnologiya müsabiqəsində uğur əldə ediblər.
“EESTEC JLC Baku",  Elm və Təhsil Nazirliyinin "STEAM Azerbaijan" layihəsinin birgə təşkilatçılığı, INNOLAND İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, həmçinin "Bir Könüllü" Tələbə Təşkilatının tərəfdaşlığı ilə keçirilən müsabiqə texnologiya, elektronika, sənaye 4.0 sahələrinə maraq göstərən tələbələrin öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaratmaq məqsədi daşıyıb.
Müsabiqədə BMU-İNHA İDP tələbələrinin yer aldığı “AirVive” komandası (Nəsib Əhmədov-“Elektrik mühəndisliyi” ixtisası, 3-cü kurs) I,   “Torpedo” komandası isə (Rəvan Cəfərov, Sənan Muradxanov, Elmin Mürsəlov-“Elektronika mühəndisliyi” ixtisası, 3-cü kurs) III yerlərin qalibi olublar.
“AirVive” komandası müsabiqədə havanın keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq, karbon emissiyalarını azaltmaq və ətraf mühitə faydalı biomassa istehsalı ilə texnologiyanı birləşdirən ağıllı sistem layihəsi ilə çıxış edib.
“Torpedo” komandasının “SmartHeat” layihəsi isə süni intellekt ilə inteqrasiya olunmuş, bərpa olunan enerji mənbələrindən qazanılan enerjinin tamamilə ekoloji cəhətdən təmiz və uzunmüddətli saxlanmasını, o cümlədən istifadəsini təmin edən qum batareyasıdır.
Qalib komandalar 13-16 may tarixlərində İtaliyanın Trieste şəhərində keçiriləcək beynəlxalq finalda Azərbaycanı təmsil edəcək.

Students of the dual degree program (BEU-INHA DDP) between Baku Engineering University and INHA University of Korea have achieved success in the international technology competition “EESTech Challenge 25-Electrical Circuits for Industry 4.0”.
The competition, jointly organized by “EESTEC JLC Baku”, the “STEAM Azerbaijan” project of the Ministry of Science and Education, INNOLAND Incubation and Acceleration Center, and the “One Volunteer” Student Organization, aims to provide an opportunity for students interested in technology, electronics, and industry 4.0 to demonstrate their knowledge and skills.
The “AirVive” team (Nasib Ahmadov - “Electrical Engineering” major, 3rd year) and the “Torpedo” team (Ravan Jafarov, Sanan Muradkhanov, Elmin Mursalov - “Electronics Engineering” major, 3rd year)  including BEU-INHA DDP students won the 1st and the 3rd places, accordingly.
The “AirVive” team presented a smart system project that combines technology with improving air quality, reducing carbon emissions, and producing environmentally friendly biomass.
The “Torpedo” team’s “SmartHeat” project is a sand battery integrated with artificial intelligence that ensures completely environmentally friendly and long-term storage and use of energy from renewable energy sources.
The winning teams will represent Azerbaijan at the international final to be held in Trieste, Italy, on May 13-16.