BMU-İNHA İDP tələbələri gənclərlə keçirilən görüşdə iştirak ediblər
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbovun nazirliyin dəstəyi ilə beynəlxalq tədbirlərdə ölkəmizi təmsil etmiş gənclərlə görüşündə Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) tələbələri də iştirak ediblər.
Proqramın “Elektrik mühəndisliyi” ixtisasının III kurs tələbəsi Nəsib Əhmədov, “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının II kurs tələbəsi Tahirə Bəylərova və “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasının II kurs tələbəsi Yusif Novruzlunun təmsil olunduğu “DeepSense” komandası “Robotex” beynəlxalq yarışının Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən mərhələsində qalib olub. Komanda yarışın Azərbaycan mərhələsində “Maze Robot” layihəsi ilə çıxış edərək “Labirint” kateqoriyasında seçilən performans nümayiş etdirib. Hazırladıqları robot sensorlar, ağıllı alqoritmlər vasitəsilə labirintin optimal çıxış yolunu müəyyənləşdirir və bu texnoloji həllə uğur əldə edən komanda beynəlxalq yarışın dekabr ayında Estoniyanın Tallin şəhərində keçiriləcək final mərhələsində iştirak hüququ qazanıb.
Gənclərlə görüş zamanı nazir Fərid Qayıbov qazandıqları uğurlar münasibətilə onları təbrik edib, təmsil olunduqları tədbirlər, topladıqları  təcrübələr ətrafında fikir mübadiləsi aparıb. Beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlər, həmçinin yarışlarda iştirak edən gənclər öz təəssüratlarını paylaşıblar. Gələcək layihələrlə bağlı gənclərin fikir və təkliflərini dinləyən nazir bundan sonra da onlara dəstək veriləcəyini bildirib və uğurlarının davamlı olmasını arzulayıb.

Students of the dual degree program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and İnha University of the Republic of Korea have also participated in the meeting held with the support of the Ministry of Youth and Sports Farid Gayibov with the young people who represented our country at international events.
The DeepSense team, represented by Nasib Ahmadov, a third-year student of the program's "Electrical Engineering" specialty, Tahira Baylarova, a second-year student of the "Electronics Engineering" specialty, and Yusif Novruzlu, a second-year student of the "Information Technologies" specialty, won the stage of the "Robotex" international competition held in Antalya, Turkey. The team performed with the "Maze Robot" project in the Azerbaijani stage of the competition, demonstrating a distinguished performance in the "Labyrinth" category. The developed robot determines the optimal exit path from the labyrinth through sensors and intelligent algorithms, and the succeeded team in this technological solution won the right to participate in the final stage of the international competition to be held in Tallinn, Estonia in December.
During the meeting with the youth, Minister Farid Gayibov congratulated them on their successes and exchanged views on the events they represented and the experiences they gained. The youth participating in international events of importance, as well as competitions, shared their impressions. Listening to the ideas and suggestions of the youth regarding future projects, the minister stated that they would continue to be supported and wished them continued success.