BMU-İNHA İDP tələbələri ekoloji hakatonda uğur qazanıblar
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti  arasında icra olunan ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) tələbələri İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi və İspaniyada fəaliyyət göstərən “Impulse4Women” Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən ətraf mühitin qorunmasına həsr olunmuş hakatonda uğur qazanıblar.
Yarışma çərçivəsində iştirakçılardan 3 əsas mövzu üzrə innovativ həllər təqdim etmələri  tələb olunub. İqlim dəyişikliyi və onun sosial-iqtisadi təsirləri, yaşıl enerji və alternativ həllər, tullantıların idarə edilməsi və təkrar emalı əsas mövzular arasında yer alıb.
Tələbələrə "Impulse4Women" Assosiasiyası və "Transformation Lighthouse" tərəfindən mentorluq sessiyaları keçirilib, habelə iştirakçılara innovativ layihələrin reallaşması üçün yaxından dəstək göstərilib.
Yarışmada BMU-İNHA İDP tələbələri- Fatimə Səlimzadənin (İnformasiya texnologiyaları ixtisası) təmsil olunduğu “2Green” komandası kapsullaşdırılmış bakteriyalardan istifadə etməklə özünü bərpa edən sement layihəsi ilə 1-ci, Leyla Allahverdiyevanın (Elektrik mühəndisliyi ixtisası) təmsil olunduğu “Cristal Clean” komandası isə içməli su problemini həll etmək məqsədilə robot texnologiyasından yararlanaraq hazırladığı layihə ilə 3-cü yerin qalibi olublar. 1-ci yerin qalibinə 3000, 3-cü yerin qalibinə isə 1000 euro mükafat verilib.

Students of the dual degree program (BEU-INHA DDP) between Baku Engineering University and Inha University of the Republic of Korea have succeeded in the hackathon dedicated to environmental protection, jointly organized by the Innovation and Digital Development Agency and the “Impulse4Women” Association operating in Spain.
Within the framework of the competition, participants were required to present innovative solutions on 3 main topics. Climate change and its socio-economic impacts, green energy and alternative solutions, waste management and recycling were among the main topics.
The students were provided with mentoring sessions by the “Impulse4Women” Association and “Transformation Lighthouse”, as well as close support to the participants for the implementation of innovative projects.
In the competition, BEU-INHA DDP students - the "2Green" team represented by Fatima Salimzade (Information Technology) won 1st place with their project on self-healing cement using encapsulated bacteria, and the "Cristal Clean" team represented by Leyla Allahverdiyeva (Electrical Engineering) won 3rd place with their project using robotic technology to solve the drinking water problem. The 1st place winner was awarded 3,000 euros, and the 3rd place winner was awarded 1,000 euros.