Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra edilən beynəlxalq ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) “İnformasiya texnologiyaları” ixtisası üzrə məzunu Fərid İsayev İNHA Universitetinin magistr proqramına tam təqaüdlə qəbul olub.
O, təhsilini “Kompüter və elektrik mühəndisliyi” ixtisasında davam etdirəcək.
Təhsilində yüksək akademik nəticələri ilə fərqlənən F.İsayev bu təqaüdü BMU ilə Koreyanın İNHA Universiteti arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair imzalanmış Niyyət Məktubuna əsasən qazanıb. Tədris proqramları, tədqiqat təşəbbüsləri və mədəni mübadilələrın inkişafı üzrə əməkdaşlıq edən iki universitet arasında beynəlxalq ikili diplom proqramının təhsildə fərqlənən məzunlarına xüsusi imtiyazlar verilməsi, xüsusilə, proqram məzunlarının 10%-nə İNHA Universitetinin magistr proqramlarına qəbul olunduqları təqdirdə tam təqaüd ayrılması məsələsində razılıq əldə edilib.
Qeyd edək ki, 2020-ci ildən icra edilən BMU-İNHA İDP çərçivəsində “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektrik mühəndisliyi”, “Elektronika mühəndisliyi” və “İnşaat mühəndisliyi” ixtisaslarına ümumilikdə 400 tələbə qəbul olub. 2024-cü ildə proqramı ilk dəfə bitirən 61 məzunun bir qismi hazırda dünyanın top universitetlərində magistratura təhsili alır, digər qismi isə aparıcı müəssisələrdə əmək fəaliyyəti ilə məşğul olur. 3+1 modelinə əsaslanan proqrama uyğun olaraq hazırda İNHA Universitetində 4-cü tədris ili üzrə 83 tələbə təhsil alır.

BEU-INHA DDP graduate accepted to Korean university master's program with full scholarship
Farid Isayev, a graduate of the “Information Technologies” Department of international dual degree program (BEU-INHA IDP) implemented between Baku Engineering University and Inha University of the Republic of Korea, has been admitted to the master’s program of Inha University with a full scholarship.
He will continue his education in the specialty “Computer and Electrical Engineering”.
F. Isayev, who distinguished himself with high academic results in his studies, earned this scholarship based on the Letter of Intent signed between BEU and Inha University of Korea on the development of cooperation. The two universities, which cooperate in the development of educational programs, research initiatives and cultural exchanges, have reached an agreement on granting special privileges to graduates of the international dual diploma program who excel in education, in particular, providing 10% of the program graduates with full scholarships if they are admitted to Inha University’s master’s programs.
It should be noted that a total of 400 students have been admitted to the specialties of "Information Technologies", "Electrical Engineering", "Electronics Engineering" and "Civil Engineering" within the framework of the BEU-INHA DDP, which has been implemented since 2020. Some of the 61 graduates who graduated from the program for the first time in 2024 are currently studying for a master's degree at top universities in the world, while others are engaged in labor activities at leading enterprises. In accordance with the program based on the 3 + 1 model, 83 students are currently studying at Inha University in the 4th academic year.