BMU ilə Vyetnam universiteti əməkdaşlıq edəcək
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Vyetnam Respublikasının aparıcı ali təhsil ocaqlarından biri olan Duy Tan Universiteti arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması məqsədilə görüş keçirilib.
Görüşdə BMU-nun akademik heyəti, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin əməkdaşları və Duy Tan Universitetinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tərəflər arasında təhsil və elmi fəaliyyət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül universitetin beynəlxalq əməkdaşlığa, xüsusilə də Asiya regionunun aparıcı ali təhsil müəssisələri ilə akademik əlaqələrin genişləndirilməsinə böyük önəm verdiyini deyib. Eyni zamanda Duy Tan Universiteti ilə bu görüşün qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi, tələbə və müəllim mübadiləsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Müzakirələr zamanı iki universitet arasında qısamüddətli mübadilə proqramlarının həyata keçirilməsi, ikili diplom proqramlarının təşkili, elmi-tədqiqat layihələri və ortaq elmi məqalələrin hazırlanması, həmçinin beynəlxalq konfrans və  seminarların təşkili perspektivləri nəzərdən keçirilib. Bundan əlavə, laboratoriya və texnoloji resursların paylaşılması, innovasiya və startap sahəsində birgə fəaliyyət imkanları da diqqət mərkəzində olub.
Görüşün yekununda tərəflər əməkdaşlıq üzrə yol xəritəsinin hazırlanması, növbəti mərhələdə bu istiqamətdə praktiki addımların atılması barədə razılığa gəliblər. Həm BMU, həm də Duy Tan Universitetinin nümayəndələri qarşılıqlı maraqların yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb və gələcəkdə daha geniş tərkibli görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.

A meeting has been held between Baku Engineering University (BEU) and Duy Tan University, one of the leading higher education institutions of the Republic of Vietnam, to establish cooperative relations.
The meeting was attended by the academic staff of BEU, employees of the International Relations Department, and representatives of Duy Tan University.
The parties exchanged views on issues of expanding cooperation in the field of education and scientific activities.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul noted that the university attaches great importance to international cooperation, especially expanding academic relations with leading higher education institutions in the Asian region. Moreover, she noted that this meeting with Duy Tan University is of great importance in terms of mutual exchange of experience, implementation of joint scientific-research projects, and exchange of students and teachers.
The discussions considered the prospects for implementing short-term exchange programs between the two universities, organizing dual degree programs, developing research projects and joint scientific articles, as well as organizing international conferences and seminars. Furthermore, the sharing of laboratory and technological resources, opportunities for joint activities in the field of innovation and startups were also in the spotlight.
At the end of the meeting, the parties agreed to prepare a roadmap for cooperation and take practical steps in this direction at the next stage. Representatives of both BEU and Duy Tan University emphasized the high level of mutual interests, pointing out the importance of holding more extensive meetings in the future.