Özbəkistan Respublikası Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyalar Universitetinin rektoru Azizxon Nodirovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
Qonaqları BMU-da görməkdən məmnunluğunu bildirən rektor Yaqub Piriyev Özbəkistan və Azərbaycan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən bəhs edib, ortaq tarixə, mədəni irsə, milli-etnik əsaslara söykənən hər iki xalq arasında əlaqələrin Prezident İlham Əliyev və Prezident Şavkat Mirziyoyevin siyasəti ilə müasir dövrün çağırışlarına uyğunlaşdırılaraq daha da inkişaf etdirildiyini deyib. Habelə bu əlaqələrin təhsil sahəsini də əhatə etdiyini, iki ölkə arasında təhsilin müxtəlif pillələri üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutan bir sıra müvafiq sənədlərin imzalandığını bildirib. Rəhbərlik etdiyi ali məktəbin maddi-texniki bazası, professor-müəllim heyəti, müasir laboratoriyaları haqqında məlumat verən rektor BMU-nun beynəlxalq əlaqələrinə toxunub, xarici universitetlərlə əməkdaşlığın müsbət tərəflərini diqqətə çatdırıb.
Daşkənd Beynəlxalq Maliyyə İdarəetməsi və Texnologiyalar Universitetinin rektoru Azizxon Nodirov isə öz növbəsində ölkəmiz haqqında ən xoş təəssüratlarını bölüşüb, həmçinin BMU ilə əlaqələrin yaranmasını olduqca müsbət qiymətləndirib. Rektor gələcəkdə əməkdaşlığın dərinləşəcəyinə, geniş məsələləri əhatə edəcəyinə inamını vurğulayıb.
Sonra universitetlər arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum universitetlərin tədris, təhsil və elmi-tədqiqat fəaliyyətlərinə marağı artırmaq, birgə tədqiqat layihələri, o cümlədən təkliflər üzərində çalışmaq və s.məsələləri əhatə edir. Eyni zamanda sənəd fakültə üzvləri, tələbələr və inzibati heyətin mübadiləsini gerçəkləşdirməyi də nəzərdə tutur.
Görüşün ardınca qonaqlar BMU-nun müasir auditoriya və laboratoriyaları, eləcə də Texnoparkı ilə tanış olublar.

BEU and Uzbekistan university sign memorandum
A delegation led by the rector of the Tashkent International University of Financial Management and Technology of the Republic of Uzbekistan Azizkhon Nodirov has visited Baku Engineering University (BEU).
Expressing his satisfaction with seeing the guests at BEU, rector Yagub Piriyev spoke about the friendly and fraternal relations between Uzbekistan and Azerbaijan, noting that the relations between the two peoples, which are based on a common history, cultural heritage, and national-ethnic foundations, have been further developed by adapting them to the challenges of the modern era with the policies of President Ilham Aliyev and President Shavkat Mirziyoyev. He also emphasized that these relations also cover the field of education, and a number of relevant documents have been signed between the two countries, providing for cooperation at various levels of education. Providing information about the material and technical base, faculty, and modern laboratories of the higher education institution, the rector touched upon BEU international relations, highlighting the positive aspects of cooperation with foreign universities.
The rector of the Tashkent International University of Financial Management and Technology Azizkhon Nodirov shared his most pleasant impressions about our country and also highly appreciated the establishment of relations with BEU. The rector emphasized his belief that cooperation would deepen in the future and cover a wide range of issues.
Later, the universities signed a Memorandum of Understanding on cooperation.
The memorandum covers issues such as increasing interest in teaching, education and scientific research activities of universities, working on joint research projects, including proposals, etc. Moreover, the document also envisages the exchange of faculty members, students and administrative staff.
Following the meeting, the guests got acquainted with the modern auditoriums and laboratories of BEU, as well as the Technopark.