Çin Xalq Respublikasının Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universitetinin nümayəndə heyəti Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
Qonaqları salamlayan rektor Yaqub Piriyev onları BMU-da görməkdən məmnunluğunu bildirib, Çin və Azərbaycan arasında dostluq, tərəfdaşlıq münasibətlərini, Azərbaycanın Çinin “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsünü ilk dəstəkləyən dövlətlərdən biri olduğunu, hər iki ölkə rəhbərliyinin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində iqtisadi əlaqələrin daha da möhkəmləndiyini, elm, təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndiyini vurğulayıb. Rektor, xüsusilə son aylarda bu ölkənin ali məktəbləri ilə BMU arasında yaranan münasibətlərə, icra olunan ikili diplom proqramlarına diqqət çəkib və əməkdaşlığın elmə, eləcə də müasir texnoloji bacarıqlara uyğun kadrların yetişdirilməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. BMU-nun yaranma tarixi, tədris olunan ixtisaslar haqqında məlumat verən Yaqub Piriyev son iki ildə həyata keçirilən mühüm islahatlara, ali təhsil ocağının dünyanın nüfuzlu QS reytinqində ilk 1000-yə daxil olmasına toxunaraq, bunu universitetin böyük uğuru kimi xarakterizə edib. Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universiteti ilə birgə əməkdaşlıq istiqamətlərinə diqqət çəkən rektor bu sırada “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsü ilə bağlı ortaq elmi tədqiqatların aparılması, ikili diplom proqramının icrası, tələbələr üçün yay məktəbinin təşkilini və s. qeyd edib.
Nümayəndə heyətinin rəhbəri, Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universitetinin prorektoru professor Huang Hengjun öz növbəsində BMU ilə əlaqələrin qurulmasına maraqlı olduqlarını, əməkdaşlığın hər iki ali məktəbə fayda verəcəyinə inandıqlarını söyləyib.Təmsil etdikləri ali təhsil ocağı haqqında məlumatları diqqətə çatdıran prorektor bildirib ki, universitet Çinin Qansu əyalətinin Lanzhou şəhərində yerləşən və 1952-ci ildə yaranmış dövlət ali təhsil müəssisəsidir. Ali məktəbdə maliyyə, iqtisadiyyat, menecment, hüquq, kompüter elmləri, statistika, ümumilikdə 62 ixtisas üzrə kadr hazırlanır. Tədris, əsasən Çin, müəyyən beynəlxalq proqramlarda isə ingilis dillərində aparılan universitetin bakalavr, magistr, doktorantura səviyyələrində 36 min tələbəsi var. O cümlədən bir çox beynəlxalq universitet və akademik institutlarla elmi, tələbə mübadiləsi proqramları həyata keçirir.
Görüş zamanı BMU ilə Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universiteti arasında tədqiqat təşəbbüsləri, birgə ikili diplom, müəllim və tələbə mübadiləsi proqramları, tələbələr üçün yay məktəbinin təşkili, eləcə də digər akademik əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran əlavə mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda BMU ilə Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universiteti arasında qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandum tədris və elmi tədqiqat fəaliyyətinə marağın artırılması, birgə tədqiqatlar üçün təkliflər hazırlamaq, müəllim-tələbə mübadiləsini asanlaşdırmaq məqsədi daşıyır. Sənədə əsasən, tərəflər birgə tədqiqat, ömürboyu təhsil proqramlarının həyata keçirilməsi, innovativ tədris və idarəetmə üsulları haqqında məlumat mübadiləsi, ətraf mühitin idarə edilməsi üzrə birgə tədbirlərin təşkili və s. istiqamətlərdə əməkdaşlıq üçün razılığa gəliblər.

Memorandum signed between BEU and Lanzhou University of Finance and Economics
A delegation from Lanzhou University of Finance and Economics of the People's Republic of China has visited Baku Engineering University (BEU).
Welcoming the guests, Rector Yagub Piriyev expressed his satisfaction with seeing them at BEU, emphasizing the friendly and partnership relations between China and Azerbaijan. He noted that Azerbaijan is one of the first countries to support China's "One Belt, One Road" initiative, and as a result of the successful policies pursued by the leaderships of both countries, economic relations have further strengthened, and cooperation in science and education has expanded. The Rector drew attention to the relations that have emerged between the country's higher education institutions and BEU in recent months, the implemented dual diploma programs, expressing his confidence that the cooperation would contribute to the training of personnel in science, as well as modern technological skills. Providing information about the history of BEU and the specialties taught, Yagub Piriyev touched upon the important reforms implemented in the last two years, and the fact that the higher education institution entered the top 1000 in the world's prestigious QS ranking, characterizing this as a great success of the university. Drawing attention to the areas of cooperation with Lanzhou University of Finance and Economics, the rector mentioned the conduct of joint scientific research related to the "One Belt, One Road" initiative, the implementation of a dual degree program, the organization of a summer school for students, and etc.
The head of the delegation, Vice-Rector of Lanzhou University of Finance and Economics, Professor Huang Hengjun pointed out that they were interested in establishing relations with BEU and believed that cooperation would benefit both universities. Bringing information about the higher education institution they represented, the vice-rector added that the university is a state higher education institution located in Lanzhou, Gansu Province, China and was established in 1952. The university trains personnel in finance, economics, management, law, computer science, statistics, in total 62 specialties. Lanzhou University of Finance and Economics, which is mainly taught in Chinese, and in certain international programs in English, has 36 thousand students at bachelor's, master's, and doctoral levels. It also implements scientific and student exchange programs with many international universities and academic institutions.
During the meeting, research initiatives, joint double diplomas, teacher and student exchange programs, organization of a summer school for students, as well as other academic cooperation opportunities between BEU and Lanzhou University of Finance and Economics were discussed. A wide exchange of views was also held on additional topics of mutual interest.
At the end, a memorandum of understanding was signed between BEU and Lanzhou University of Finance and Economics. The memorandum aims to increase interest in teaching and research activities, prepare proposals for joint research, and facilitate teacher-student exchange. According to the document, the parties agreed to cooperate in joint research, implementation of lifelong learning programs, exchange of information on innovative teaching and management methods, organization of joint events on environmental management, etc.
Following the signing, the guests got acquainted with the educational buildings and laboratories of BEU.