Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreyanın İNHA Universiteti arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə dair Niyyət Məktubu imzalanıb.
BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev və İNHA Universitetinin rəhbəri Cho Myong Voo tərəfindən imzalanan sənəd əlaqələrin gücləndirilməsi, eyni zamanda hər iki tərəfin tələbələri üçün təhsil təcrübəsi və imkanlarını artırmaq məqsədi daşıyır.
İmzalanma mərasimində elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ceyhun Kərəmov, Dövlət Proqramı İdarəetmə Qrupunun rəhbəri Turan Topalova, o cümlədən hər iki universitetin rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.
Niyyət Məktubuna əsasən, iki universitet tədris proqramları, tədqiqat təşəbbüsləri və mədəni mübadilələrın inkişafı üçün birgə əməkdaşlıq edəcək. Razılaşma sənədində, həmçinin tərəflərin BMU ilə İNHA arasında birgə icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramının təhsildə fərqlənən məzunlarına xüsusi imtiyazlar verməsi, xüsusilə, İNHA Universitetinin proqram məzunlarının 10%-nə bu universitetin magistr proqramlarına qəbul olunduqları təqdirdə tam təqaüd ayırması kimi məsələlər öz əksini tapıb.
BMU ilə İNHA Universiteti arasında ikili diplom proqramının icrasına 2020-ci ildə başlanılıb. 3+1 modelinə əsaslanan proqram çərçivəsində ümumilikdə 385 tələbə təhsil alır. Onlar 3 il BMU-da, 1 il isə İNHA Universitetində təhsil almaq hüququna malikdirlər.
Proqrama uyğun olaraq BMU-nun “İnşaat mühəndisliyi”, “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektrik mühəndisliyi” və “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasları üzrə bu il 61 tələbə məzun olur.

A Letter of Intent to develop cooperation between Baku Engineering University (BEU) and Korea Inha University has been signed.
The document, signed by BEU Rector Yagub Piriyev and Head of Inha University Cho Myong Woo, aims to strengthen relations, as well as to increase educational experience and opportunities for students of both sides.
The signing ceremony was attended by Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev, Advisor to the Minister of Science and Education Nijat Mammadli, Director of the State Agency for Vocational Education Jeyhun Karamov, Head of the State Program Management Group Turan Topalova, as well as leaders of both universities.
According to the Letter of Intent, the two universities will collaborate to develop academic programs, research initiatives and cultural exchanges. In the agreement document, issues such as giving special privileges to the graduates of the international dual degree program jointly implemented between BEU and Inha, in particular, giving full scholarships to 10% of the program graduates of Inha University, if they are accepted into the master's programs of this university, were reflected in the agreement document.
The dual degree program between BEU and Inha University was launched in 2020. A total of 385 students study within the program based on the 3+1 model. They have the right to study at BEU for 3 years and at Inha University for 1 year.
In accordance with the program, 61 students are graduating this year from BEU "Construction Engineering", "Information Technologies", "Electrical Engineering" and "Electronics Engineering" Departments.