Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 2021/2022-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası başa çatıb. İyunun 1-dən başlayan və iyulun 5-dək davam edən imtahan sessiyasında ümumilikdə 1100 imtahan keçirilib. Sessiya müddətində imtahanların tam şəffaf və mövcud qaydalara uyğun təşkili məqsədilə lazımi inzibati və texniki tədbirlər ən yüksək səviyyədə təşkil edilib.
İmtahan prosesi BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov başda olmaqla, universitet rəhbərliyi tərəfindən hər gün diqqət mərkəzində saxlanılıb, eyni zamanda tələbələrin biliyinin obyektiv və qərəzsiz qiymətləndirilməsinin təmin olunması üçün imtahanların gedişinə ciddi nəzarət edilib. İmtahan nəticələri imtahan keçirildiyi gün fənn müəllimi tərəfindən universitetin Elektron Məlumat Sisteminə yerləşdirilib.
Bundan əlavə, imtahan sessiyasında yarana biləcək şikayətlərin operativ şəkildə araşdırılması məqsədilə Apellyasiya komissiyası təşkil edilib. Nəticələrdən narazı qalan tələbələrin imtahan bitdikdən sonra ərizə ilə komissiyaya maneəsiz müraciət etmələri üçün bütün imkanlar yaradılıb. Məlumat üçün bildirək ki, sessiya ərzində komissiyaya cəmi 412 müraciət daxil olub.
Ümumilikdə müraciətlərin tələbələrin lehinə həll olunması istiqamətində qərarlar verilib. Belə ki, komissiyanın qərarına əsasən müraciətlərdən 167-si müsbət həllini tapıb. 245 müraciət üzrə isə tələbələrin imtahan nəticələrinə müəyyən ballar əlavə edilib. Bu dəyişikliyin 91-i texniki səhvlərin aradan qaldırılması, 79-u isə tələbələrin cavab kağızında onların lehinə müəyyən nüansların olması əsas götürülməsi ilə əlaqədar olub.
Bütövlükdə tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın, qərəzsizliyin və obyektivliyin qorunduğu imtahan sessiyası yüksək fəallıq şəraitində baş tutub və uğurla yekunlaşıb.

Spring semester examination session for the 2021/2022 academic year has ended at Baku Engineering University (BEU). A total of 1100 exams were held in the exam session from June 1 to July 5. During the session, the necessary administrative and technical measures were organized at the highest level in order to organize the exams a transparent manner and in accordance with the existing rules.
BEU Rector, professor Havar Mammadov, the University administration kept the examination process in the spotlight, and the course of the examinations was strictly monitored to ensure objective and unbiased assessment of students' knowledge. The results of the exam are uploaded by the teachers on the Electronic Information System on the day of the exam.
The Appeals Commission was established to promptly eliminate any negative situations that might arise during the examination session. All opportunities were created for students to apply to the commission after the exam. It should be noted that during the session, the commission received only 412 applications.
In particular, decisions were made to resolve the appeals in favor of the students. Thus, according to the decision of the commission, 167 of the appeals were positively resolved. For 245 appeals, certain points were added to the students' exam results. 91 of these adjustments were due to the elimination of technical errors, and 79 were due to the presence of certain nuances in the students' answer sheet in their favor.
Generally, the examination session, in which transparency, impartiality and objectivity were preserved in the assessment of students' knowledge, ended successfully.