Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin müəllim və tələbələri üçün Data analitika ilə bağlı təlim keçirilib.
Təlimə onlayn qoşulan Çin Xalq Respublikasının Ningxia Politexnik Universitetinin magistr məzunu, süni intellektin tətbiqi ilə bağlı elmi tədqiqatlar aparan, elmi ixtiralarına görə 6 patent sahibi Cao Mengchuan “Python Data Analizinə Giriş”, “Pandas Məlumat Strukturu” haqqında iştirakçılara geniş məlumat verib.
Təlim zamanı data analitika proqramları, məlumatların təhlili prosesi, data elmləri ilə data analitikası arasındakı fərqlər, proqramlaşdırma dillərindən biri kimi tanınan Pythonun ən çox istifadə olunduğu sahələrdən bəhs edilib. Eləcə də məlumatların emalı və idarə edilməsində Python kitabxanası Pandasın güclü strukturlar və alətlər vasitəsilə geniş imkanları ətraflı izah olunub. Verilənlər üzərində bir çox əməliyyatları asanlıqla yerinə yetirmək üçün Pandasın rolu, həmçinin Pandasda DataFrame yaratmağın müxtəlif üsulları diqqətə çatdırılıb.

Training organized at BEU with participation of foreign specialist
A training on Data Analytics has been held for teachers and students of the Faculty of Information and Computer Technologies at Baku Engineering University (BEU).
Joining the training online, Cao Mengchuan, a master's graduate of Ningxia Polytechnic University of the People's Republic of China, and who conducts scientific research on the application of artificial intelligence and holds 6 patents for his scientific inventions, provided extensive information to the participants about "Introduction to Python Data Analysis" and "Pandas Data Structure".
During the training, data analytics programs, the data analysis process, the differences between data science and data analytics, and the areas where Python, known as one of the programming languages, is most commonly used, were discussed. The extensive capabilities of the Python library Pandas in data processing and management through powerful structures and tools were explained in detail. The role of Pandas in easily performing many operations on data, as well as various methods of creating a DataFrame in Pandas, were brought to attention.