BMU-da tələbə və məzunlar üçün karyera festivalı keçirilib
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və “HBN Group”un birgə təşkilatçılığı, “Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu”nun baş sponsorluğu ilə “CareerFest BEU 2025” karyera festivalı keçirilib.
Festivalda dövlət qurumları, nüfuzlu şirkətlərin rəhbərləri, universitetin, eləcə də ölkəmizin digər ali məktəblərinin tələbə və məzunları iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev gənclərin təhsili, məşğulluğu, karyera yüksəlişi, sosial rifahının ölkəmizdə dövlət siyasətinin prioritet istiqamətini təşkil etdiyini, Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu məqsədlə təsdiq olunmuş dövlət proqramlarının uğurla gerçəkləşdirildiyini bildirib. Festivalda əsas məqsədin sahibkarlarla ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələri daha da gücləndirmək, gənclərin məşğulluğunun təmin edilməsinə dəstək göstərmək, onların yeni sənaye inqilabı fonunda əmək bazarının hazırkı şərt və tələblərini öyrənmələrinə imkan yaratmaqdan ibarət olduğunu deyən rektor bu cəhətdən tədbiri gənclər üçün gözəl fürsət adlandırıb.  Eyni zamanda müasir dövrdə elm və texnologiyanın sürətli inkişafının gənclərin qarşısına qoyduğu tələbləri və bu məsələlərdə universitetlərin üzərinə düşən vəzifələri diqqətə çatdırıb. Rektor çıxışında BMU tələbə və məzunlarının əmək bazarına uğurlu inteqrasiyası, peşəkar inkişafını təmin etmək istiqamətində ali məktəbin sistemli fəaliyyəti, atdığı mühüm addımları da vurğulayıb. Tədbirdə təmsil olunan şirkətlərə öz təşəkkürünü bildirən Yaqub Piriyev festivalın əmək bazarında yeni körpülər yaradacağına və gənclərin iş həyatı üçün uğurlu bir başlanğıc olacağına əminliyini söyləyib.
Sonra çıxış edən “HBN Group” un icraçı direktoru Tariyel Dövlətov festivalın bütün ali təhsil müəssisələrinin tələbə və məzunlarına, işsizlərə açıq olduğunu və burada 100-dən artıq müəssisə tərəfindən 965 vakansiya, 961 təcrübə proqramının təqdim edildiyini bildirib. Həm şirkətlər, həm də işaxtaranlar üçün festivalın faydalı olacağına əminliyini vurğulayan icraçı direktor daha sonra universitet-sənaye əlaqələrinin qurulması istiqamətində “HBN Group”un həyata keçirdiyi bir sıra layihələr haqqında məlumat verib.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Nihad Muxtarlı da belə tədbirlərin gənclərin karyeralarına başlamalarında mühüm roluna diqqət çəkib. Bildirib ki, hər il müxtəlif əmək yarmarkalarında işsizlər, işaxtaranlar, tələbələr, məzunlar öz ixtisaslarına, maraq göstərdikləri sahələrə uyğun işlə təmin olunurlar. Əmək bazarı ilə bağlı bir sıra statistik rəqəmlərə toxunan agentlik rəsmisi işğaldan azad olunmuş rayonlarımızda da əmək yarmarkalarının təşkil edildiyini, buraya qayıdan gənclərin məşğulluq problemlərinin həllinə diqqət göstərildiyini bildirib.
“Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu”nun İnsan Resursları Departamentinin direktoru Ziya Rəcəbov müəssisənin ölkənin qeyri-neft sektorunda iqtisadiyyata əhəmiyyətli töhfə verən ən iri işəgötürən şirkət olduğunu, təhsilə dəstəyin müəssisənin koorporativ sosial məsuliyyət istiqamətlərindən birini təşkil etdiyini deyib. Çıxışda, eləcə də şirkətin gənclərə təkcə iş fürsəti deyil, davamlı inkişaf, peşəkarlaşma, karyera quruculuğu istiqamətində bir sıra proqramlar, mentorluq xidmətləri,  təlimlərə qatılmaq, o cümlədən peşə öyrənmək imkanı yaratdığı vurğulanıb.
Daha sonra tədbirin rəqəmsal tərəfdaşı Digiboom Marketinq Agentliyinin direktoru Sənanə Əskərova, sponsorlarından VİP TENT şirkətinin nümayəndəsi Nailə Mirzəzadə, media tərəfdaşı “HudHud Media Group” MMC-nin təsisçi və direktoru İmdad Kərimli çıxış ediblər. Çıxışlarda işəgötürənlərlə birbaşa ünsiyyətin qurulmasına əlverişli imkanlar yaradan karyera festivalının rolundan, həmçinin ali təhsil ocaqları ilə sənaye müəssisələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışılıb.
Ardınca sərgidə nümayiş olunan stendlərə baxış keçirilib.
Ümumilikdə 5000-ə yaxın iştirakçının qatıldığı karyera festivalı çərçivəsində interaktiv fəaliyyətlər, oyunlar, əyləncəli təcrübələr təşkil olunub, tanınmış müğənnilərin ifasında musiqi nömrələri tədqim edilib.

Career festival held for students and graduates at BEU
The “CareerFest BEU 2025” career festival has been jointly held organized by Baku Engineering University (BEU) and “HBN Group” and under the sponsorship of “Veysaloglu Group of Companies”.
The festival was attended by state institutions, heads of prestigious companies, students and graduates of the university, as well as other higher education institutions of our country.
In his opening speech, BEU Rector Yagub Piriyev noted that the education, employment, career advancement, and social welfare of young people constitute a priority direction of state policy in our country, and state programs approved by President Ilham Aliyev for this purpose are being successfully implemented. Stating that the main goal of the festival is to further strengthen relations between entrepreneurs and higher education institutions, support youth employment, and create an opportunity for them to learn the current conditions and requirements of the labor market against the backdrop of the new industrial revolution, the rector called the event a great opportunity for young people in this regard. Moreover, he drew attention to the demands placed on young people by the rapid development of science and technology in modern times and the responsibilities of universities in these matters. In his speech, the rector emphasized the successful integration of BEU students and graduates into the labor market, the systematic activities of the university, and the important steps taken by it to ensure their professional development. Expressing his gratitude to the companies represented at the event, Yagub Piriyev expressed his confidence that the festival would create new bridges in the labor market and would be a successful start for the working life of young people.
Then, HBN Group Executive Director Tariyel Dovlatov noted that the festival is open to students and graduates of all higher education institutions, as well as the unemployed, and more than 100 enterprises have presented 965 vacancies and 961 internship programs. Stressing his confidence that the festival would be useful for both companies and job seekers, the executive director provided information about a number of projects implemented by HBN Group to establish university-industry relations.
Deputy Chairman of the Board of the State Employment Agency Nihad Mukhtarli also drew attention to the important role of such events in helping young people start their careers. He mentioned that every year, unemployed people, job seekers, students, and graduates are provided with jobs in accordance with their specialties and areas of interest at various labor fairs. Referring to a number of statistical figures related to the labor market, the agency official added that labor fairs are also organized in our liberated regions and that attention is paid to solving the employment problems of young people returning here
Ziya Rajabov, Director of the Human Resources Department of the Veysaloglu Group of Companies, pointed out that the company is the largest employer in the country's non-oil sector, making a significant contribution to the economy, and that supporting education is one of the directions of the company's corporate social responsibility. The speech also emphasized that the company provides young people not only with job opportunities, but also with a number of programs, mentoring services, trainings, and vocational training in the direction of sustainable development, professionalization, and career building.
Later, Sanana Askerova, Director of Digiboom Marketing Agency, the digital partner of the event, Naila Mirzazada, representative of VIP TENT company, and Imdad Karimli, founder and director of media partner HudHud Media Group LLC, made speeches. They spoke about the role of the career festival, which creates favorable opportunities for establishing direct communication with employers, as well as the importance of expanding cooperation between higher education institutions and industrial enterprises.
Afterwards, a review of the stands displayed at the exhibition was held.
In total, the career festival, attended by nearly 5,000 participants, included interactive activities, games, and fun experiments, as well as musical performances by well-known singers.