Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, tanınmış maarifçi və ictimai xadim Əhməd Cavadın anadan olmasının 130-cu ildönümününə həsr olunmuş “Tarix yaxından və uzaqdan: Əhməd Cavad zirvəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan seminarda Pedaqoji fakültənin Azərbaycan dili və pedaqogika kafedrasının müdiri Təranə Hacıyeva 2022-ci il aprel ayının 20-də Prezident İlham Əliyevin “Əhməd Cavadın 130 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzaladığını xatırladıb və xalqımızın ədəbiyyat tarixində əvəzedilməz xidmətləri olan insanların irsinin araşdırılması istiqamətində dövlətin gördüyü işlərə diqqət çəkib. T.Hacıyeva çıxışında milli istiqlal çarçısı Əhməd Cavadın ömür yolu, həyat və yaradıcılığı, o cümlədən ictimai-siyasi, ədəbi, pedaqoji, tərçüməçi kimi çoxşaxəli fəaliyyəti haqda ətraflı məlumat verib. Kafedra müdiri Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsinə məxsus olan “Azərbaycan marşı”nın Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni kimi təsdiqlənərək dövlət rəmzinə çevrilməsinin onun parlaq yaradıcılğının zirvə nöqtəsi olduğunu vurğulayıb.
Sonra Azərbaycan dili və pedaqogika kafedrasının baş müəllimi Ülvi Babayev “Tarix yaxından və uzaqdan: Əhməd Cavad zirvəsi” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib. Əhməd Cavad şəxsiyyətinin ədəbi kimliyindən üstün durduğunu deyən məruzəçi onun ədəbi mühitdə və geniş ictimaiyyətdə həm də cümhuriyyət dövrünün ən parlaq şairi kimi tanınması, repressiya qurbanı kimi özünün və ailə üzvlərinin böyük işgəncələrə məruz qalması, buna baxmayaraq, ömrünün sonuna qədər milli istiqlal ideyalarına sadiqliyini qorumasından danışıb.
Məruzənin ardınca Azərbaycan dili və pedaqogika kafedrasının professoru Akif Hüseynov və digərləri görkəmli şəxsiyyət Əhməd Cavadın həyatı, yaradıcılığı və fəaliyyəti haqqında fikirlərini bildiriblər. Çıxışlarda Əhməd Cavad daim ictimai-siyasi hadisələrin qaynar nöqtələrində olması, dövrün parlaq şəxsiyyətləri sırasında 1930-cu illərin ağır repressiyalarına məruz qalaraq, sovet totalitarizminin qurbanına çevrilməsi bildirilib.

Baku Engineering University (BEU) has hosted a scientific seminar dedicated to the 130th anniversary of the birth of Ahmad Javad, a prominent representative of Azerbaijani literature, a great poet, a well-known educator and public figure, on "History from near and far: the peak of Ahmad Javad's creativity".
First, the National Anthem was played at the seminar. Reminding that on April 20, 2022, President Ilham Aliyev signed the Order "On the celebration of the 130th anniversary of Ahmad Javad, the head of the Azerbaijani language and pedagogy department of the Education Faculty Tarana Hajiyeva drew attention to the work done by the state in the direction of researching the heritage of people who had irreplaceable services in the literary history of our nation. In her speech, T. Hajiyeva gave detailed information about the life path and creativity of ar Ahmet Javad, as well as his multifaceted activities as a socio-political, literary, pedagogic, and translator. The head of the department emphasized that approving ”March of Azerbaijan”, created by prominent composer Uzeyir Hajibeyli and poet Ahmad Javad, as the National Anthem of the Republic of Azerbaijan and declaring it a state symbol were the peak of his brilliant creativity.
Later, Ulvi Babayev, senior lecturer of the department of Azerbaijani language and pedagogy, delivered a scientific report on "History from near and far: the peak of Ahmad Javad's creativity". Noting that Ahmad Javad's personality was superior to his literary identity, the speaker pointed out that Ahmad Javad was recognized in the literary environment and in the general public as the most brilliant poet of the Azerbaijan Democratic Republic, he and his family members were subjected to great torture as a victim of repression, but despite this, he maintained his loyalty to the ideas of national independence until the end of his life.
After the report, Akif Huseynov, professor of the Department of Azerbaijani language and pedagogy, and others expressed their views on the life, creativity and activity of the prominent personality Ahmad Javad. In the speeches, it was said that Ahmad Javad was always at the hot spots of social and political events, and became a victim of Soviet totalitarianism by being subjected to severe repressions in the 1930s among the bright personalities of the time.