BMU-da şəhid Sədi Musayevin anım günü ilə əlaqədar “Qanla yazılan ömür” filminin ilk təqdimatı keçirilib
01 Aprel 2022
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 44 günlük Vətən Müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalmış polkovnik-leytenant Sədi Musayevin anım günü ilə əlaqədar “Qanla yazılan ömür” adlı sənədli filminin ilk təqdimat mərasimi keçirilib.
Öncə Vətən uğrunda şəhid olan bütün qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib, ardınca Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri, aprel döyüşlərinin şəhidi, polkovnik-leytenant Raquf Orucovun həyat yoldaşı Sevinc Orucova bu günün tarixi baxımdan əhəmiyyətini vurğulayıb. Aprel döyüşlərinin 6-cı ildönümünün qeyd olunduğunu diqqətə çatdıran birliyin sədri, aprelin 1-i tarixinin, eyni zamanda, aprel döyüşlərində qəhrəmanlıq göstərib qazi olan, Vətən müharibəsində isə şəhid olan polkovnik-leytenant Sədi Musayevin anım günü olduğunu bildirib.
S.Orucova çıxışında qeyd edib ki, şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi yönündə bu kimi görüşlərin ali təhsil müəssisələrində təşkil olunmasında əsas məqsəd şəhidlərin keçdiyi döyüş yolunu və qəhrəmanlıq səlnaməsini gənclərə çatdırmaqdır.
Sonra “Qanla yazılan ömür” adlı sənədli filmi nümayiş olunub. Film Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində olan Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “Xankəndi” Məcburi Köçkünlərə Dəstək İctimai Birliyinin həyata keçirdiyi “Qanla yazılan ömür” layihəsi çərçivəsində hazırlanıb.
Daha sonra çıxış edən BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov filmin gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasında çox böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib və filmin hazırlanmasında əməyi keçən hər bir quruma təşəkkürünü ifadə edib.
Anım tədbirinin aprel döyüşlərinin növbəti ildönümü ərəfəsində keçirildiyini deyən rektor bu döyüşlərin böyük zəfərimizin başlanğıcı olduğunu vurğulayıb. Aprel döyüşlərinin Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə nəticələndiyini deyən Havar Məmmədov bununla da cinayətkar erməni rəhbərlərinin  keçilməz erməni səngərləri haqqında mifin alt-üst edildiyini bildirib.
2020-ci il sentyabrın 27-də isə Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəboyu genişmiqyaslı təxribat törətməsinə cavab olaraq Azərbaycan Ordusu əks-hücum əməliyyatına başladığını xatırladan rektor 44 gün davam edən Vətən müharibəsinin otuzillik işğala son qoyulması və ərazi bütövlüyümüzün bərpası ilə nəticələndiyini vurğulayıb. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış möhtəşəm Zəfər tariximizə qızıl hərflərlə yazıldığını bildirən Havar Məmmədov torpaqlarımızın qəhrəman şəhidlərin qanı və canı bahasına işğaldan azad edildiyini söyləyib.
Havar Məmmədov Azərbaycan Ordusunun polkovnik-leytenantı olan Sədi Musayevin həm aprel döyüşlərində, həm də Vətən müharibəsində böyük igidliklər göstərdiyini, qəhrəman şəhidimizin ölkə Prezidentimizin müvafiq sərəncamları ilə ən yüksək medal və ordenlərlə təltif edildiyini diqqətə çatdırıb.
BMU-da qazilərimizlə mütəmadi görüşlərin təşkil olunduğunu önə çəkən rektor qazilərin müalicəsi, onların və şəhid ailələrinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlət tərəfindən ardıcıl tədbirlərin həyata keçirildiyini fikirlərinə əlavə edib.
Millət vəkili Ceyhun Məmmədov filmin yüksək vətənpərvərlik ruhunda çəkildiyini bildirib. Aprel hadisələrinin Azərbaycan tarixində qızıl hərflərlə yazılmış zəfərlərimizdən biri olduğunu söyləyən millət vəkili Qarabağ müharibəsinin tarixinə nəzər salıb. Qeyd edib ki, ölkəmiz 90-cı illərin əvvəllərində peşəkar ordusuz və iqtisadiyyatımızda problemlərin mövcud olduğu dövrdə müharibəyə daxil olmuşdu. Lakin ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsindən sonra qısa müddətdə böyük işlər görülüb, iqtisadiyyatımız dirçəlib, ordu quruculuğu yüksəlib.
Gənc nəslin vətənpərvər ruhda tərbiyə olunması istiqamətində görülən işlərə toxunan millət vəkili şəhid ailələrinə verilən dəstək və qayğıdan da danışıb. Ceyhun Məmmədov təhsil müəssisələrində bu kimi tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini xüsusi olaraq qeyd edib.
Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun rəhbəri, icraçı direktoru Mehman İsmayılov çıxışında şəhidlərimizin tanınması istiqamətində fondun həyata keçirdiyi müxtəlif tədbirlər, layihələr barədə məlumat verib.
Sədi Musayevin döyüş yoldaşları- Heydər Əliyev adına Ali Hərbi Məktəbin rəis müavini, polkovnik Nizami Mövlanov və polkovnik, ehtiyatda olan zabit Nemət Məmmədov, şəhid ailəsi üzvü Səftər Vəliyev çıxışlarında onunla bağlı xatirələrini bölüşüb, keçdiyi döyüş yolundan danışıblar.
Tədbir Milli Qəhrəman Şirin Mirzəyevin həyat yoldaşı, sabiq millət vəkili Flora Qasımova, Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi kapitan Anar Məmmədov və “Xankəndi” Məcburi Köçkünlərə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Xatirə Vəliyevanın çıxışları ilə davam edib.

First demonstration of documentary “Life Written in Blood” held at BEU on day of commemoration of martyr Sadi Musayev
01 Apr 2022
The first demonstration of the documentary “Life Written in Blood” has taken place at Baku Engineering University (BEU) on the day of commemoration of Lieutenant-Colonel Sadi Musayev, who rose to the peak of martyrdom during the 44-day Patriotic War.
First, the dear memory of all our heroes who sacrificed their lives for the Motherland was commemorated in a minute of silence, and then the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
In her opening speech, Sevinj Orujova, the chairperson of “Zafar” Public Union for Support of Martyrs' Families, the wife of Lieutenant-Colonel Raguf Orujov, a martyr of the April War stressed the historical significance of this day. Noting the 6th anniversary of the April battles, the chairperson of the union said that April 1 was also a day of commemoration of Lieutenant-Colonel Sadi Musayev, who was wounded in the April battles and martyred heroically in the Patriotic War.
In her speech, S.Orujova noted that the main purpose of organizing such meetings in higher education institutions to immortalize the memory of the martyrs was to convey the path of the martyrs and the chronicle of their heroism to young people.
Then the documentary “Life Written in Blood” was demonstrated. The film was made within the “Life Written in Blood” project implemented by “Khankendi” IDP Support Public Union with the financial support of the Foundation for Propagation of Moral Values under the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan.
Then BEU Rector, Professor Havar Mammadov, who took the floor, said that the documentary was of great importance in educating the young generation in the spirit of patriotism and thanked every organization that contributed to its preparation.
Noting that the commemorative event was held on the eve of the anniversary of the April battles, the rector stressed that these battles were the beginning of our great victory. Highlighting the victory of the Azerbaijani Army in the April battles, Havar Mammadov said that the criminal Armenian leaders’ myth of the impenetrable Armenian trenches was invalidated.
Mentioning that the Azerbaijani Army launched counter-offensive operations in response to the large-scale provocation of the Armenian armed forces along the front on September 27, 2020, the rector noted that the 44-day war put an end to the 30-year occupation of our lands and resulted in the restoration of our territorial integrity. Noting that the great victory achieved under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev was written in golden letters in our history, Havar Mammadov said that our lands had been liberated from the occupation at the cost of the blood and lives of our heroic martyrs.
Havar Mammadov brought to notice that Sadi Musayev, a lieutenant- colonel of the Azerbaijani Army, showed great courage both in the April battles and the Patriotic War, and our heroic martyr was awarded the highest medals and rewards by the relevant orders of the President.
Noting that regular meetings were being organized with veterans at BEU, the rector added that the government had taken consistent measures to treat veterans and improve their and the martyrs’ families’ social situation.
Deputy Jeyhun Mammadov said the documentary had been shot in a high patriotic spirit. Stating that the April events were one of our victories written in golden letters in the history of Azerbaijan, the deputy touched upon the history of the Karabakh war. He noted that our country entered the war in the early 1990s without an experienced army and there were economic problems as well. However, after the National Leader Heydar Aliyev came to power, great work was done in a short time, our economy revived, and military build-up increased.
Touching upon the work done to educate the young generation in a patriotic spirit, the deputy spoke about the support and care given to the martyrs’ families. He stressed the importance of holding such events in educational institutions.
The head and executive director of the Foundation for the Propagation of Moral Values, Mehman Ismayilov gave information about the various events and projects implemented by the Foundation for the familiarisation of our martyrs.
Sadi Musayev's comrades-in-arms - Colonel Nizami Movlanov, deputy head of the Higher Military School named after Heydar Aliyev, and Colonel, retired officer Nemat Mammadov, a member of the martyr's family Saftar Valiyev shared their memories of him and spoke about his path of battles.
The event continued with speeches delivered by National Hero Shirin Mirzayev's wife, the former deputy Flora Gasimova, Khatai District Executive Power representative, Captain Anar Mammadov, and the chairperson of “Khankendi” IDP Support Public Union Khatira Valiyeva.
At the end of the event, Sadi Musayev's family members were presented a memorial gift depicting our historic victory.