BMU-da “Qaranlıqdan günəş işığına” adlı maarifləndirici tədbir keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə Qaranlıqdan günəş işığınaadlı tədbir keçirilib.
“Gənclərin Mədəniyyətlərarası Əməkdaşlıq Liqası” İctimai Birliyi tərəfindən təşkil olunan tədbirin məqsədi gəncləri narkomaniya və pis vərdişlərdən uzaq tutmaq, onları idmana cəlb etməkdir.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun Pedaqoji fakültəsinin dekanı, dosent Elşad Abdullayev tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib. Narkomaniyanı müasir dövrümüzün ağrılı problemi kimi xarakterizə edən dekan tələbələri bu bəşəri bəladan uzaq durmağa səsləyib.
“Gənclərin Mədəniyyətlərarası Əməkdaşlıq Liqası” İctimai Birliyinin sədri Elçin Çobanzadə narkomaniya ilə dövlət səviyyəsində mübarizə aparıldığını və rəhbərlik etdiyi təşkilatın bu sahədə mütəmadi tədbirlər həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb. Ölkəmizdə narkomaniya ilə mübarizə aparan dövlət və qeyri-hökumət təşkilatları ilə müntəzəm əlaqədə olduqlarını qeyd edən sədr çıxışının sonunda gəncləri zərərli vərdişlərdən uzaq durmağa çağırıb.
Tədbirdə psixoloq Pərvanə Baxşəliyeva psixoaktiv maddələrin xüsusiyyətləri, onların sağlamlığa zərərli təsiri və narkotik asılılığın formalaşma mərhələləri, ailədə problemlərin yaşanması, həmçinin narkotik qəbul edən şəxsin həyatdan uzaqlaşması və yenidən normal həyata dönməsi barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra əvvəllər narkotik aludəçisi olmuş, hazırda isə “Azad həyat” reabilitasiya mərkəzinin rəhbəri olan Həmid Yunusov çıxış edib.  Narkomaniya mövzusunun sosial problem kimi bütün dünyada aktuallıq kəsb etdiyini vurğulayan H.Yunusov narkomaniya ilə mübarizədə ölkəmizdə gerçəkləşdirilən tədbirlərdən bəhs edib. O,  reabilitasiya mərkəzinə müraciət edən Ruslan Həşimovun timsalında bu bəladan qurtulmağın yollarından danışıb.

Baku Engineering University (BEU) has hosted an event entitled "From darkness to sunshine" with the support of the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.
The purpose of the event, organized by “Youth League for Intercultural Cooperation” Public Union, is to keep young people away from drugs and bad habits, and involve them in sports.
In his opening speech, the Dean of Education Faculty of BEU, assoc.prof. Elshad Abdullayev spoke about the importance of the event. Noting that drug addiction was the painful problem of our time, the Dean called on students to stay away from this wordwide scourge.
Elchin Chobanzada, chairman of “Youth League for Intercultural Cooperation” Public Union, underlined that the fight against drugs was carried out at the state level and his organization regularly took measures in this area. Emphasizing that they were in constant contact with governmental and non-governmental organizations combating drug abuse in our country, the Chairman called on young people to stay away from harmful habits.
At the event, psychologist Parvana Bakhshaliyeva provided in-depth information about characteristics of psychoactive drugs, their harmful effects on health, the stages of drug addiction, the problems in the family, as well as about the withdrawal of addict from society and his return to normal life.
Afterwards, Hamid Yunusov, a former drug addict and now head of the Free Life Rehabilitation Center, took the floor. Highlighting that the drug addiction was a social problem of the world, H.Yunusov spoke about the measures taken in our country to combat drugs. He mentioned ways to overcome this scourge in the example of Ruslan Hashimov, who appealed to the rehabilitation center.