Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Kimya mühəndisliyi kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Kimya Mühəndisləri Cəmiyyəti”nin (Society of Chemical Engineers-SChE) tanıtımına dair tələbələr üçün infosessiya keçirilib.
Tədbirdə çıxış edənlər cəmiyyətin “Kimya mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan tələbələri birləşdirən, onların layihələrinə, maraqlı ideyalarına diqqətlə yanaşan bir platforma olduğunu bildirib. BMU-da tələbələrin tədqiqatyönümlü axtarışları, bilik və bacarıqlarının artırılması üçün hər cür şəraitin yaradıldığı, bunun nəticəsi kimi universitet komandalarının öz startapları ilə respublika, həmçinin beynəlxalq səviyyəli yarışlarda uğurlara imza atdığı qeyd olunub və gələcəyin kimya mühəndislərinin də belə müsabiqələrə qatılmaq, müvəffəqiyyət qazanmaq potensialına sahib olduqlarına inam ifadə edilib.
BMU-da yaxın zamanlarda Kimya üzrə beynəlxalq olimpiadalara hazırlıq qrupunun yaradılacağı da diqqətə çatdırılıb və qrupun həm Abşeron rayonu ərazisində yaşayan məktəblilərin, həm də universitet tələbələrinin üzünə açıq olacağı vurğulanıb.
Sonra cəmiyyətin tanıtımı olub. Məlumat verilib ki, cəmiyyət yarandığı iki il müddətində bir sıra layihələr həyata keçirib, o cümlədən “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının tələbələrinə bilik və bacarıqlarını artırmaq üçün müxtəlif təlimlər, forumlar, habelə tanınmış mühəndislərlə görüşlər təşkil edib. Hər bir kimya mühəndisinin uğurlu kadr kimi yetişməsinin onun çoxsaylı zavod və fabriklər görməsinə bağlı olduğu nəzərə alınaraq cəmiyyət tərəfindən tələbələrin müxtəlif müəssisələrə ekskursiyaları da təşkil olunub.
İnfosessiya zamanı bildirilib ki, tələbələr belə bir platformada həm onlara tədris olunan dərslərin birlikdə müzakirəsini apara, həm də tədqiqat ideyalarını bölüşə bilərlər.

At Baku Engineering University (BEU), an information session has been held for students on the promotion of the "Society of Chemical Engineers-SChE" organized by the Department of Chemical Engineering.
Speakers of the event said that the society is a platform that unites students studying in "Chemical Engineering" and pays close attention to their projects and interesting ideas. It was noted that all kinds of conditions are created at BEU for students' research-oriented searches, increasing their knowledge and skills, as a result of which, university teams with their startups have achieved success in national and international level competitions, and the chemical engineers of the future have the potential to participate in such competitions and be successful.
It was also pointed out that the preparation group for the International Chemistry Olympiad will be created at BEU in the near future, and added that the group will be open to both schoolchildren and university students living in Absheron region.
Later, there was the introduction of the society. It was reported that during the two years of its establishment, the society has implemented a number of projects, including organizing various trainings, forums, and meetings with well-known engineers to improve the knowledge and skills of students of the "Chemical Engineering" specialty. Taking into account that the development of each chemical engineer as a successful employee depends on him seeing many plants and factories, the society organized student excursions to various enterprises.
During the information session, it was said that students can discuss the lessons taught to them together and share research ideas on such a platform.