BMU-da “Huawei” şirkəti ilə əlaqələr müzakirə olunub
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Çinin İKT sahəsində nəhəng korporasiyası olan “Huawei” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev “Huawei” şirkətinin rəhbər heyətini universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirib. Rektor Çin və Azərbaycan arasında dostluq, tərəfdaşlıq münasibətlərini önə çəkərək hər iki ölkə rəhbərliyinin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində əlaqələrin daha da möhkəmləndiyini, həmçinin təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndiyini vurğulayıb. Texnoloji çağda universitet-sənaye əməkdaşlığının əhəmiyyətinin artdığını deyən Yaqub Piriyev BMU ilə şirkət arasında əlaqələrin yaranmasını müsbət qiymətləndirib. Son zamanlar BMU-nun Çin ali məktəbləri ilə əməkdaşlığına dair mühüm görüşlərin keçirildiyini, razılaşmaların əldə olunduğunu söyləyən rektor beynəlxalq şirkətlərlə tərəfdaşlığın genişləndirilməsinin tədris prosesi, tələbələrin müvafiq sahələr üzrə peşəkar hazırlanmasına verdiyi töhfələri qeyd edib. Habelə mühəndislik və IT sahəsi üzrə ixtisaslaşan BMU-da keyfiyyətli tədris aparıldığını, universitetin tədqiqat potensialını, müasir laboratoriyaları və Texnoparkının imkanlarını diqqətə çatdırıb.
“Huawei” şirkətinin Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə vitse-prezidenti Angela Lin öz növbəsində BMU ilə tanışlığın və yaranan əməkdaşlıq imkanlarının məmnunluq doğurduğunu bildirib. Şirkət haqqında məlumat verən vitse-prezident görüşün BMU-“Huawei” arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Angela Lin BMU rəhbərliyini şirkətin təşəbbüsü ilə gələn ay Çinə təşkil olunacaq “Rektorların nümayəndə heyətinin səfəri”ndə iştiraka dəvət edib. Bildirib ki, bu səfər zamanı təhsilin rəqəmsallaşması istiqamətində yeniliklər öyrəniləcək. Çindəki rəqəmsal transformasiya prosesləri ilə yaxından tanışlıq fürsəti yaradacaq bu səfər çərçivəsində, eyni zamanda “Huawei” şirkətinin dünya üzrə lider olan İKT texnologiyaları barədə ətraflı məlumat əldə ediləcək.
Sonra tərəflər arasında informasiya texnologiyaları və rəqəmsallaşma sahəsində əməkdaşlığın qurulması, tədris və infrastrukturun inkişafına yönəlmiş birgə layihələrin icrası məsələləri müzakirə olunub.

BEU Discuss Cooperation with "Huawei" Company
A meeting was held at Baku Engineering University (BEU) with representatives of China's ICT giant corporation "Huawei".
BEU rector Yagub Piriyev expressed his satisfaction at seeing the leadership team of "Huawei" company at the university. The rector emphasized the friendship and partnership relations between China and Azerbaijan, noting that because of the successful policies pursued by the leadership of both countries, relations have been further strengthened, and cooperation in the field of education has expanded. Stating that the importance of university-industry cooperation is increasing in the technological age, Yagub Piriyev positively assessed the establishment of relations between BEU and the company. The rector mentioned that important meetings regarding BEU's cooperation with Chinese higher education institutions have been held recently and agreements have been reached, noting the contributions of expanding partnerships with international companies to the teaching process and professional preparation of students in relevant fields. He also brought to attention that quality education is conducted at BEU, which specializes in engineering and IT, highlighting the university's research potential, modern laboratories, and the capabilities of its Technopark.
"Huawei" company's Vice President for the Middle East and Central Asian countries, Angela Lin, in turn, expressed satisfaction with the acquaintance with BEU and the emerging cooperation opportunities. The Vice President, who provided information about the company, emphasized the importance of the meeting in terms of discussing cooperation prospects between BEU and "Huawei". Angela Lin invited BEU leadership to participate in the "Delegation of Rectors' visit" to China to be organized next month at the company's initiative. She announced that innovations in the direction of digitalization of education will be studied during this visit. This visit, which will create an opportunity for close acquaintance with digital transformation processes in China, will also provide detailed information about "Huawei" company's world-leading ICT technologies.
Subsequently, the parties discussed issues of establishing cooperation in the field of information technology and digitalization, and the implementation of joint projects aimed at developing education and infrastructure.