BMU-da “Gənc Tədqiqatçıların IX Beynəlxalq Elmi Konfransı” keçirilir
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Dövlət Gömrük Komitəsi Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr edilmiş “Gənc Tədqiqatçıların IX Beynəlxalq Elmi Konfransı” öz işinə başlayıb.
Tədbirdə öncə şəhidlərimizin əziz xatirəsi birdəqiqəlik sükutla yad olunub, ardınca Dövlət Himni səsləndirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Ağası Məlikov gənclərin elmə marağını artırmaq məqsədilə  ənənəvi olaraq keçirilən elmi konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirib ki, belə konfranslar gənc tədqiqatçıların qazandıqları elmi nailiyyət və təcrübələrin paylaşılması,  ortaq problemlərin müzakirəsi, onların həlli yolları üçün təkliflərin irəli sürülməsi, o cümlədən beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından böyük önəm daşıyır. Prorektor Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyi dövründə iqtisadi, mədəni və elmi sahələrdə mühüm uğurlara imza atıldığını, gənclərin inkişafına xüsusi diqqət ayrıldığını vurğulayıb. Eyni zamanda, gənclərin hazırda beynəlxalq elm aləmində layiqli yer tutmasını Ulu Öndərin uzaqgörən siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsinin nəticəsi kimi qiymətləndirib.
Prorektor beynəlxalq tədbirə Polşa, Gürcüstan, Norveç, Pakistan və Rusiyadan olan tədqiqatçıların qatıldığını bildirib. Həmçinin konfransa 472 müraciətin daxil olduğunu, yüksək elmi standartlar əsasında aparılan dəyərləndirmə nəticəsində 357 məqalənin qəbul edildiyini deyən Ağası Məlikov aparılacaq müzakirələrin gələcəkdə elmi innovasiyalara yol açacağını, cəmiyyətimizin inkişafına müsbət təsir göstərəcəyini söyləyib və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən Dövlət Gömrük Komitəsi Akademiyasının elmi işlər üzrə rəis müavini Cəmilə Namazova beynəlxalq konfransa gənc tədqiqatçıların böyük maraq göstərməsinin sevindirici hal olduğunu bildirib. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə elm və təhsilin inkişafı, gənclərin elmi potensialının artırılması üçün həyata keçirilən məqsədyönlü dövlət siyasətindən ətraflı bəhs edib. Habelə bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində elmdə qazanılan nailiyyətləri nəzərə çatdırıb. Eyni zamanda Ümummilli Lider tərəfindən əsası qoyulan xaricdə təhsil ənənəsinin ölkəmizə peşəkar kadrlar qazandırdığı və hazırda bu istiqamətdə icra olunan dövlət proqramları nəticəsində gənclərin nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrində yüksəkixtisaslı mütəxəssis kimi yetişərək Azərbaycanın inkişafına töhfələr verdiklərini bildirib. Cəmilə Namazova çıxışının sonunda konfransın həm yerli, həm də xarici universitet, akademiya, elmi-tədqiqat institutlarında fəaliyyət göstərən əməkdaşlar üçün tədqiqatlarını təqdim etmək, elmi nailiyyətlərini tanıtmaq baxımdan uğurlu platforma olduğunu deyib.
Sonra konfransın plenar iclası başlayıb. İclasda BMU-nun  İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müəllimi Ərtuğrul Qayıbov və Ümumi fənlər kafedrasının baş müəllimi Elnur Nəciyevin  elmi məruzələri dinlənilib.
Müzakirələrin ardınca  məruzəçilərə sertifikatlar təqdim olunub.
Ümumilikdə 20-dən artıq elmi istiqaməti əhatə edən ikigünlük konfrans öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirir.

"IX International Scientific Conference of Young Researchers" being held at BEU
The “IX International Scientific Conference of Young Researchers” dedicated to the 102nd anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev, jointly organized by Baku Engineering University (BEU) and the Academy of the State Customs Committee, has started its work.
At the event, the dear memory of our martyrs was first commemorated with a minute of silence, followed by the National Anthem.
Delivering his opening speech, BEU Vice-Rector for Science and Innovation Agasi Malikov emphasized the importance of the traditionally held scientific conference in order to increase the interest of young people in science. He noted that such conferences are of great importance in terms of sharing the scientific achievements and experiences gained by young researchers, discussing common problems, putting forward proposals for their solutions, as well as international cooperation. The Vice-Rector emphasized that during the leadership of the National Leader Heydar Aliyev, significant successes were achieved in the economic, cultural and scientific fields, and special attention was paid to the development of young people. Moreover, he assessed the fact that young people currently occupy a worthy place in the international scientific world as the result of the successful continuation of the visionary policy of the Great Leader by President Ilham Aliyev.
The Vice-Rector noted that researchers from Poland, Georgia, Norway, Pakistan and Russia participated in the international event. He also said that 472 applications were received for the conference, and 357 articles were accepted as a result of the evaluation based on high scientific standards. Agasi Malikov pointed out that the discussions to be held would pave the way for scientific innovations in the future and have a positive impact on the development of our society, wishing success to the work of the conference.
Later, Jamila Namazova, Deputy Head of the Academy of the State Customs Committee for Scientific Affairs, said that it was gratifying that young researchers showed great interest in the international conference. She spoke in detail about the purposeful state policy implemented by Great Leader Heydar Aliyev to develop science and education and increase the scientific potential of young people during all the periods when he led Azerbaijan. She also mentioned the achievements in science as a result of the successful continuation of this policy by President Ilham Aliyev. Furthermore, she noted that the tradition of studying abroad, founded by the National Leader, has provided our country with professional personnel, and as a result of the state programs currently being implemented in this direction, young people have contributed to the development of Azerbaijan by becoming highly qualified specialists in prestigious foreign higher education institutions. At the end of her speech, Jamila Namazova added that the conference was a successful platform for employees working in both local and foreign universities, academies, and research institutes to present their research and promote their scientific achievements.
Afterwards, the plenary session of the conference began. The scientific reports of Ertugrul Gayibov, a teacher of the Department of Information Technologies and Programming of BEU, and Elnur Najiyev, a senior teacher of the Department of Social Sciences, were heard at the session.
Following the discussions, certificates were presented to the speakers.
The two-day conference, which covers more than 20 scientific areas in total, continues its work with section meetings.