Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. Rektor, Elmi Şuranın sədri Yaqub Piriyev gündəlikdə duran məsələləri açıqlayıb. Ardınca “2023/24-cü tədris ili və 2025-ci ilin I yarım ili üçün BMU rektorunun hesabatı” dinlənilib.
Hesabatda son iki ildə universitetdə aparılan islahatlardan, əməkdaşların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi və tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi üçün görülən işlərdən, açılan yeni ixtisaslardan, ali məktəbin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsindən, o cümlədən dünyanın nüfuzlu reytinqlərində irəliləməsindən ətraflı bəhs edilib. BMU-nun qəbul planının artması ilə bağlı müvafiq göstəricilər, o cümlədən iki ildə bakalavr səviyyəsində 10 yeni ixtisasın açılması, bütövlükdə təhsilin bütün səviyyələrində qəbulun müsbət dinamikası diqqətə çatdırılıb. Hesabatda, həmçinin BMU-nun güclənən beynəlxalq nüfuzu, Çin və Cənubi Koreya universitetləri ilə ümumilikdə 7 ixtisas üzrə həyata keçirilən ikili diplom proqramları, ali təhsil ocağının QS reytinqində 550 pillə irəliləyərək dünya üzrə ilk 1000-yə daxil olması vurğulanıb. Rektor məzunların məşğulluq məsələsinə də toxunub və bu sahədə BMU-nun öncül mövqedə dayanmasını, son illərdə məzunların məşğulluq göstəricisinin 65%-dən yuxarı olmasını qeyd edib. Digər sahələr üzrə əldə edilən nailiyyətlər və qarşıda duran əsas vəzifələr barədə də ətraflı məlumat verən Yaqub Piriyev BMU-nun gələcək inkişafı üçün perspektiv planları nəzərə çatdırıb.
İclasda gündəliyə uyğun olaraq ”İstehsalat, pedaqoji, elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübələrin nəticələri”nə dair hesabat da təqdim olunub.
Hər bir hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, Şura üzvlərinin təklif və rəyləri nəzərə alınmaqla qənaətbəxş sayılıb.
Sonra iclasda “BMU-nun Elmi Şurasının 2025-2026-cı tədris ilinin iş planın təsdiqi” nə dair məlumat təqdim olunub və iş planı təsdiqlənib.
Cari məsələlərin müzakirəsi ilə davam edən iclasda sədr Yaqub Piriyev gündəlikdəki məsələlərlə bağlı struktur rəhbərlərinə bir sıra tapşırıq və tövsiyələr verib.
Sonda BMU Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Ləman Şərifovaya universitetin ictimai-sosial həyatındakı səmərəli fəaliyyətinə görə fəxri fərman təqdim edilib.

The next meeting of the Scientific Council has been held at Baku Engineering University (BEU). Rector, Chairman of the Scientific Council Yagub Piriyev announced the issues on the agenda. Later, the “Report of the BEU Rector for the 2023/24 academic year and the first half of 2025” was heard.
The report detailed the reforms carried out at the university over the past two years, the work done to strengthen the social protection of employees and improve the quality of education, the new specialties opened, the expansion of the university’s international relations, including its progress in prestigious world rankings. Relevant indicators related to the increase in BEU’s admission plan, including the opening of 10 new specialties at the bachelor’s level in two years, and the positive dynamics of admission at all levels of education in general were brought to attention. The report also highlighted BEU's growing international reputation, dual degree programs implemented in 7 specialties with Chinese and South Korean universities, and the fact that the higher education institution has advanced 550 places in the QS ranking and entered the top 1000 in the world. The rector also touched upon the issue of graduate employment and noted that BEU is in a leading position in this area, with the graduate employment rate exceeding 65% in recent years. Providing detailed information on the achievements achieved in other areas and the main tasks ahead, Yagub Piriyev outlined perspective plans for the future development of BEU.
In accordance with the agenda, a report on the "Results of Production, Pedagogical, Scientific Research and Scientific-Pedagogical Experiments" was also presented at the meeting.
Extensive discussions were held around each report, and it was considered satisfactory, taking into account the proposals and opinions of the Council members.
Afterwards, information on the "Approval of the Work Plan of the BEU Scientific Council for the 2025-2026 Academic Year" was presented at the meeting, and the work plan was approved.
At the meeting, which continued with the discussion of current issues, Chairman Yagub Piriyev gave a number of instructions and recommendations to the heads of structures regarding the issues on the agenda.
At the end, the Chairman of the BEU Trade Union Committee Laman Sharifova was presented with an honorary decree for her effective activity in the public and social life of the university.