BMU-da elmi fəaliyyətin gücləndirilməsinə dair seminar keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) fakültə dekanları, kafedra müdirləri, müəllimlər və əməkdaşların iştirakı ilə elmi-tədqiqat və innovasiya fəaliyyətinin institusional potensialının gücləndirilməsi və inkişafının təşviqinə həsr olunan seminar keçirilib.
Seminarı giriş sözü ilə açan BMU-nun elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Ağası Məlikov ali məktəbdə son illər elmi-tədqiqat fəaliyyətinin inkişaf dinamikasından danışıb. Prorektor universitetin elmi potensialının daha da artırılması, elmi nəticələrin beynəlxalq elmi bazalarda geniş şəkildə təmin olunmasının vacibliyini qeyd edib. Vurğulanıb ki, elmi fəaliyyətin institusional səviyyədə təşkili, idarəolunması, habelə fakültə və kafedraların bu prosesdə fəal iştirakı universitetin reytinq göstəricilərinin yüksəlməsində mühüm rol oynayır.
Sonra BMU-nun Elm və innovasiya şöbəsinin müdiri Mayis Əzizov mövzu ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda QS reytinq metodologiyası, eləcə də nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalarda (Web of Science və  Scopus) 2025-ci ilə aid məqalələrin statistik göstəriciləri təqdim olunub. Qeyd edilib ki, son iki ildə universitet əməkdaşlarının bu bazalarda dərc olunmuş məqalələrinin sayı artıb. Həmçinin fakültə və kafedralar üzrə məqalə müəlliflərinin sayı, beynəlxalq həmmüəlliflik əlaqələri, eləcə də ölkələr üzrə elmi əməkdaşlıq göstəriciləri barədə məlumat verilib. Təqdimat zamanı müsbət nəticələr, zəif qalan istiqamətlər və atılmalı addımlar təhlil olunub, kafedraların elmi fəaliyyətini gücləndirmək üçün konkret vəzifələr müəyyənləşdirilib.
Bundan başqa, seminarda iştirakçılara akademik informasiya bazaları və nəşriyyat platformaları, eyni zamanda pulsuz məqalə dərcinə imkan verən resurslar haqqında informasiyalar təqdim olunub. Elmi məhsuldarlığın artırılması üçün müəlliflərin Google Scholar-da profil yaratmasının əhəmiyyəti və bu addımın tədqiqatçıların beynəlxalq mühitdə tanınmasını artırmaqla yanaşı, universitetin reytinqlərdəki mövqeyinə təsiri vurğulanıb.
Müzakirələr zamanı akademik heyətin daha geniş müstəvidə elmi fəaliyyətə cəlb olunması, bu yöndə işin intensivləşdirilməsi zərurəti diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda yeni elmi informasiya bazası-ProQuest Central-dan istifadənin genişləndirilməsi təklif olunub.
Sonda belə seminarların BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən (SDG) 9-cu istiqamət (sənaye, innovasiya və inkişaf) hədəflərinə uyğun olması, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin keyfiyyət və kəmiyyət göstəricilərinin artırılması, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi, eləcə də QS metodologiyasına əsaslanan fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb və bir sıra təkliflər irəli sürülüb.

Seminar Held at BEU on Strengthening Scientific Activities
A seminar dedicated to strengthening and promoting the development of institutional potential in scientific research and innovation activities was held at Baku Engineering University (BEU) with the participation of faculty deans, department heads, instructors and staff members.
Opening the seminar with introductory remarks, BEU Vice-Rector for Science and Innovation Issues Aghasi Malikov spoke about the dynamics of scientific research activities development at the higher education institution in recent years. The Vice-Rector emphasized the importance of further enhancing the university's scientific potential and ensuring broad representation of scientific results in international scientific databases. It was stressed that the institutional-level organization and management of scientific activities, as well as the active participation of faculties and departments in this process, play a crucial role in improving the university's ranking indicators.
Subsequently, Mayis Azizov, Director of BEU's Science and Innovation Department, delivered a presentation on the topic. The presentation featured the QS ranking methodology, as well as statistical indicators of articles published in prestigious international scientific databases (Web of Science and Scopus) for 2025. It was noted that the number of articles published by university staff in these databases has increased over the past two years. Information was also provided on the number of article authors by faculties and departments, international co-authorship connections, as well as scientific collaboration indicators by countries. During the presentation, positive results, areas that remained weak, and steps to be taken were analyzed, and specific tasks were identified to strengthen the scientific activities of departments.
Furthermore, participants were provided with information about academic information databases and publishing platforms, as well as resources offering free article publication opportunities. The importance of authors creating profiles on Google Scholar to increase scientific productivity was emphasized, along with the impact of this step on increasing researchers' recognition in the international environment and on the university's position in rankings.
During discussions, the necessity of engaging academic staff in scientific activities on a broader scale and intensifying work in this direction was brought to attention. At the same time, expanding the use of the new scientific information database - ProQuest Central - was proposed.
In conclusion, an exchange of views took place and a number of proposals were put forward regarding the alignment of such seminars with the UN Sustainable Development Goals (SDG) - specifically the 9th direction (industry, innovation and infrastructure) targets, increasing the quality and quantity indicators of scientific research activities, strengthening international cooperation, as well as improving activities based on QS methodology.