Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Memarlıq və Dizayn ixtisaslarında təhsil alan I kurs tələbələrinin yaradıcılıq sərgiləri keçirilib. Sərgi 15 aprel - Dünya İncəsənət Günü münasibətilə təşkil olunub.
Memarlıq və dizayn kafedrasının müdiri, professor Sabir Orucov müasir dövrdə Memarlıq və Dizayn ixtisaslarının mahiyyəti, önəmi barədə ətraflı məlumat edib. I kurs tələbələrinin belə yüksək səviyyədə sərgi təşkil etmələrini sevindirici hal kimi qiymətləndirən S. Orucov bildirib ki, sərginin əsas məqsədi tələbələrin həyata, əşyalara və formalara fərqli yöndə baxmasını öyrənmək, həmçinin onların ərsəyə gətirdikləri əsərləri ictimaiyyət arasına çıxarmaqdır.
Sərgidə Dizayn ixtisası tələbələri “Stil & Z” - stilizə başlığı altında maraqlı formalarla kağız üzərində quaş boyalarla çəkilmiş rəsm əsərləri nümayiş etdiriblər. Memarlıq və dizayn kafedrasının baş müəllimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədovanın rəhbərliyi ilə tələbələrin bir ay müddətində “Dizaynın əsasları 2” fənnindən hazırladıqları stilizasiyaya düzənləmələrinə aid maket və yaradıcı kompozisiyalar sərgidə yer alıb.
Memarlıq ixtisasının tələbələri isə kafedranın professoru S.Orucov və müəllimi Zərifə Əlixanovanın rəhbərliyi ilə “Modelləşdirmə” fənnindən hazırladıqları müxtəlif maketlər təqdim ediblər.

Art exhibitions of first-year students majoring Architecture and Design at Baku Engineering University (BEU) have been held. The exhibition was organized on the occasion of April 15 - World Art Day.
Professor Sabir Orujov, Head of the Department of Architecture and Design, provided detailed information about the essence and importance of Architecture and Design in modern times. Finding the students' exclusive exhibition organizing skills gratifuing, S.Orujov noted that the primary objectives of the exhibition were to change students' line of  vision to life, objects and forms differently, as well as to demonstrate their works to the public.
At the exhibition, students majoring in Design demonstrated gouache paintings on paper with interesting shapes under the heading "Style & Z." The exhibition featured models and creative compositions related to the style adjustments prepared by students in a month on the subject "Fundamentals of Design 2" under the guidance of PhD. in Art History Arzu Mammadova, Senior Lecturer of the Architecture and Design Department.
Students majoring in Architecture presented various models prepared by them on the subject of "Modeling" under the guidance of Professor S. Orujov and teacher Zarifa Alikhanova.