BMU-da Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Faciə qurbanlarının və bütün şəhidlərimizin əziz xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad olunduqdan sonra mart hadisələri ilə bağlı hazırlanmış videoçarx nümayiş etdirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov 1918-ci ilin 31 mart - 3 aprel tarixlərində ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı amansız soyqırımı aktı törədildiyini bildirib.
Rektor “Böyük Ermənistan” dövləti qurmaq xülyası ilə yaşayan erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı tarix boyu məqsədyönlü şəkildə soyqırımı, etnik təmizləmə və deportasiya siyasəti həyata keçirdiyini nəzərə çatdırıb. 1813-cü və 1828-ci illərdə Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrinin imzalanması ilə Azərbaycan xalqının parçalanması və tarixi torpaqlarımızın bölünməsinin əsasının qoyulduğunu xatırladan Havar Məmmədov bu siyasətin ən dəhşətli təzahürünün 1918-ci ilin mart ayında özünü göstərdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Bakı şəhərində, Bakı quberniyasına daxil olan şəhər və qəzalarda, həmçinin Şamaxı, Quba qəzalarında, Naxçıvanda, Zəngəzurda, Qarabağda, Lənkəranda və Azərbaycanın başqa bölgələrində on minlərlə dinc sakin etnik və dini mənsubiyyətinə görə xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, eləcə də yaşayış məntəqələri, mədəniyyət və tarixi abidələr, məscidlər və digər ibadət yerləri, qəbiristanlıqlar dağıdılıb.
Baş verən dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymətin 80 il sonra Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı müvafiq Fərmanla verildiyini söyləyən rektor məhz həmin tarixi sənədlə 31 martın “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edildiyini önə çəkib.
Tarixi həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi yönündə ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin davam etdirdiyi uğurlu və düşünülmüş siyasəti vurğulayan Havar Məmmədov dövlət başçımızın müvafiq sərəncamı ilə Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılmasından da danışıb.
Əsrlər boyu xalqımıza qarşı həyata keçirilən soyqırımı siyasətinin cavabsız qalmadığını, müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi altında Qarabağın düşmən işğalından azad olunduğunu deyən rektor bu tarixi zəfərin düşmən işğalında olan torpaqlarımızın azad edilməsi və şəhidlərimizin intiqamının alınması ilə nəticələndiyini bildirib.
Daha sonra BMU-nun Ümumi fənnlər kafedrasının müdiri, dosent Bilal Dədəyev mart hadisələri ilə bağlı geniş məruzə ilə çıxış edib. Arxiv sənədlərinə, tarixi mənbələrə istinad edərək türklərə qarşı zaman-zaman gerçəkləşdirilən soyqırımı siyasətindən ətraflı danışan B.Dədəyev 1918-ci ilin mart hadisələrinə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) yarandıqdan sonra xüsusi diqqət yetirildiyini deyib. Cəmi 23 ay yaşayan AXC-nin süqutu ilə həmin prosesin dayandırıldığını fikirlərinə əlavə edən məruzəçi ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən mart hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildikdən sonra bu faciənin ölkə daxilində və xaricində geniş təbliğ olunduğunu vurğulayıb.
B.Dədəyev məruzəsində 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasında indiki savadlı, vətənpərvər gənclərin tarixi rolundan bəhs edib.

A commemorative event dedicated to March 31 - the Day of the Genocide of Azerbaijanis has been held at Baku Engineering University (BEU)
A video clip featuring March events was demonstrated after a minute of silence in memory of the victims of the tragedy and all our martyrs.
Opening the event, BEU Rector, Professor Havar Mammadov stated that a brutal genocide act was committed against Azerbaijanis from March 31 to April 3,1918 by Armenians.
The Rector noted that Armenian nationalists living with the dream of establishing a "Greater Armenia" state had purposefully pursued a policy of genocide, ethnic cleansing and deportation of the Azerbaijani people throughout history. Recalling that the signing of the Gulustan and Turkmenchay treaties in 1813 and 1828 laid the foundation for the dismemberment of the Azerbaijani people and the division of our historical lands, Havar Mammadov said that the most horrific manifestation of this policy was the act of genocide committed starting from March 1918.
He emphasized that ten thousands of civil people were murdered just due to their ethnic and religious identity in Baku city, the other cities and uyezds that were included Baku Governorate, as well as in Shamakhi, Guba uyezds, Nakhchivan, Zangazur, Karabakh, Lankaran and other regions of Azerbaijan, living places, cultural and historical monuments, mosques and the other places of worship, graveyards were destroyed.
Only in the decree “On the Genocide of Azerbaijanis” signed by our National Leader Heydar Aliyev on March 26, 1998 after 80 years those terrible occurrences were politically assessed in an adequate way and March 31 was declared “the Day of Genocide of Azerbaijanis.”
Stating the successful and well-thought-out policy pursued by President Ilham Aliyev in order to convey the truth to the world community, protect the national memory of future generations of the Azerbaijani people and perpetuate the memory of genocide victims, Havar Mammadov pointed out the establishment of the Guba Genocide Memorial Complex by the respective Order of the President of Azerbaijan.
Noting that the policy of genocide pursued against our people for centuries was not left unanswered, the Rector added that Karabakh was liberated from enemy occupation under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev and our martyrs were avenged.
Later, the head of BEU Department of Social Sciences, associate professor Bilal Dadayev made a speech on the March events. Referring to archival documents and historical sources, B.Dadayev spoke in detail about the policy of genocide against the Turks throughout the history and touched upon that March 1918 events received considerable attention following the proclamation of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR). Adding that the process was interrupted by the collapse of the 23-month-lived ADR, the Head of the Department highlighted that after the political and legal assessment of March events by Great Leader Heydar Aliyev, this tragedy was widely promoted both domestically and internationally.
Bilal Dadayev also stressed the historical role of today's educated, patriotic youth in the liberation of our lands from occupation under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev in 44-Day Patriotic War.