Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “28 May - Müstəqillik Günü” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Seminarda Ümumi fənlər kafedrasının müdiri Hümeyrə Mustafayeva Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) varisi olan müasir ölkəmizdə dövlət quruculuğu yönündə aparılan məqsədyönlü fəaliyyətdən danışıb. Kafedra müdiri müstəqilliyin əbədiliyinin təmin edilməsi, qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində Ulu Öndər Heydər Əliyevin danılmaz xidmətləri, həmçinin Ümummilli Liderin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən dövlətçilik ənənələri haqda fikirlərini seminar iştirakçıları ilə paylaşıb.
Mövzu ilə bağlı məruzə ilə çıxış edən kafedranın dosenti Xaqan Balayev 1918-ci il mayın 28-də AXC Milli Şurası tərəfindən İstiqlal Bəyannaməsinin imzalanması ilə müstəqilliyimizin dünyaya bəyan edildiyini xatırladıb və Bəyannamənin əsas müddəalarını nəzərə çatdırıb. Natiq çıxışında cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, əksər sahələri əhatə edən islahatların keçirilməsinə müvəffəq olmuş AXC-nin üç əsas dövrünü-Tiflis dövrü (28 may-16 iyun), Gəncə dövrü (16 iyun-17 sentyabr) və Bakı dövrünü (17 sentyabr-28 aprel) əhatəli şəkildə səciyyələndirib, bu dövrlərdə milli dövlət quruculuğu sahəsində həyata keçirilən tədbirlər haqda geniş məlumat verib.

A seminar on "May 28 - Independence Day" has been organized at Baku Engineering University (BEU).
In the seminar, the head of the Department of Social Sciences Humeyra Mustafayeva spoke about the goal-oriented activities carried out in the direction of state building in our modern country, which is the successor of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR). The head of the department shared with the participants of the seminar about the undeniable services of the Great Leader Heydar Aliyev in the direction of ensuring, preserving and strengthening the perpetuity of independence, as well as the statehood traditions continued by the worthy successor of the National Leader President Ilham Aliyev.
Giving a report on the subject, the associate professor of the department Khagan Balayev reminded that our independence was declared to the world with the signing of the Declaration of Independence by the National Council of the ADR on May 28, 1918, and brought into consideration the main provisions of the Declaration. In his speech, the speaker mentioned the three main periods of APC, which managed to carry out reforms covering most fields, despite living only 23 months - Tbilisi period (May 28-June 16), Ganja period (June 16-September 17) and Baku period (September 17-April 28) and provided extensive information about the measures implemented in the field of national state building during these periods.