“BMU-AzSmart mütəxəssis hazırlığında mütərəqqi yenilik” layihəsi növbəti mərhələdə
Cari ilin aprel ayından Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə “AzSMART” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən, tələbələrə təhsil müddətində praktiki biliklərin, bacarıqların və səriştələrin verilməsi məqsədi daşıyan layihə artıq növbəti mərhələyə keçib.
Belə ki, “AzSMART” MMC tərəfindən keçirilmiş müsabiqədə yüksək bilik nümayiş etdirərək layihəyə cəlb olunmuş BMU tələbələri bu mərhələdə nəzarət kassa aparatlarının (NKA) elektron blokları ilə iş sahəsində bir sıra praktiki bilikləri mənimsəyiblər.
Tələbələr NKA-ların tam diaqnostikası, onların işində yaranmış texniki problemləri aşkar etmək və onları aradan qaldırmaq, həmçinin təmir proseslərində istifadə edilən alətlər və cihazlarla işləmək bacarıqlarına yiyələniblər. Bununla yanaşı, NKA-ların müştərilər tərəfindən istismar üçün qoşulması, müştərilərə istismarla bağlı təlimatların verilməsi və cəmiyyətin “Çağrı mərkəzi”ndə çalışaraq daxil olan zəngləri qəbul edib qeydiyyatdan keçirilməsi bacarıqlarını nümayiş etdiriblər.
Tələbələrin ilkin təcrübə toplamaq sahəsində uğurlu fəaliyyətini nəzərə alaraq, “AzSMART” MMC tələbələrin NKA-ların elektron bloklarının təmir üzrə təcrübəsini daha da artırmaq məqsədi ilə yaxın günlərdə BMU-nun Texnoparkında yaradılmış iş yerlərinə 100 ədəd NKA-ları təqdim edəcək. Bundan sonra tələbələr cəmiyyətin ofisində əldə etdikləri təcrübəni bilavasitə universitetin onlar üçün ayırdığı məkanda davam edəcəklər.
Yaxın gələcəkdə layihəyə cəlb olunmuş tələbələrin sırasından ən fəalları bilavasitə cəmiyyətin ofisində təcrübəçi kimi işləmək imkanı da əldə edəcəklər.

The project, implemented as part of the cooperation between Baku Engineering University (BEU) and AzSMART Limited Liability Company (LLC) since April this year, and aims to provide students with practical knowledge, skills and competencies during their studies, is at the next stage.
Thus, BMU students involved in the project, demonstrating high knowledge in the competition held by "AzSMART" LLC, at this stage mastered a number of practical knowledge in the field of working with electronic blocks of cash registers (NCA).
Students obtained the ability to fully diagnose NCAs, identify and eliminate technical problems in their work, as well as work with tools and equipment used in the repair process.
Taking into account the successful activities of students in the field of initial experience, "AzSMART" LLC in the coming days will provide 100 NCAs to the jobs created in the Technopark of BEU in order to further increase the experience of students in the repair of electronic blocks of NCAs. Then, student will continue their internsip directly in the place reserved for them by the university.
In the near future, the most active students involved in the project will have the opportunity to work as an intern in the office of the society.