Bu ilin aprel ayından Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə “AzSMART” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən layihənin ikinci mərhələsinə start verilib.
Tələbələrin təhsil müddətində praktiki bilikləri, bacarıq və səriştələrinin artırılmasına yönəlmiş layihənin birinci mərhələsində seçilmiş 12 tələbə üçün yeni nəsil nəzarət kassa aparatlarının (NKA) elektron qurğu kimi quruluşu, işləmə prinsipləri və tam diaqnostikası məsələlərinə həsr olunmuş təlimlər keçirilib. Təlimlərdə əsasən, istismar zamanı yaranmış texniki nasazlıqların üzə çıxarılması və onların aradan qaldırılması, təmir proseslərində alətlərdən düzgün istifadə qaydaları, fiziki olaraq zədələnmiş ekran və çap qurğusunun təmiri məsələlərinə diqqət yetirilib. Tələbələr, həm də eyni NKA-ların müştərilər tərəfindən istismar üçün qoşulması və müştərilərə istismarla bağlı təlimatların verilməsinə aid bilikləri əldə ediblər. Layihəyə cəlb olunmuş tələbələrdən ən fəal və yüksək bilik, bacarıq və səriştə nümayiş etdirən 6 tələbəyə AzSMART” MMC-nin ofisində təcrübəçi kimi işləmək hüququ verilib, onlar bu günə kimi praktiki fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Noyabr ayından başlanan ikinci mərhələdə isə 16 tələbə 5 işçi qrupuna bölünərək təcrübə və təlimlərə cəlb olunublar. İlkin təlimlərdə onlara təmir proseslərində istifadə olunan alətlərdən düzgün istifadə qaydaları, NKA-lar üçün akkumulyatorların dəyişilməsi və bu kimi işlərin icrası ilə bağlı biliklər verilib.

The second stage of the project implemented within the framework of cooperation between Baku Engineering University (BEU) and "AzSMART" Limited Liability Company (LLC), starting from April this year, has been launched.
In the first stage of the project aimed to increase students' practical knowledge, skills and competences, trainings were held for 12 selected students on the structure, working principles and full diagnostics of the new generation Control Cash Register (CCR) as an electronic device. In the trainings, attention was paid to the detection and elimination of technical malfunctions that occurred during operation, the correct use of tools in repair processes, and the issues of physically damaged screen and printing device repair. Students also acquired the knowledge of connecting the same CCRs for operation by customers and providing instructions for operation to customers. Among the students involved in the project, 6 students who were most active and demonstrated high knowledge, skills and competence were given the right to work as interns in the office of "AzSMART" LLC, and they continue their practical activities to this day.
In the second stage, which started in November, 16 students were divided into 5 working groups and involved in practice and training. In the initial training, they were given knowledge about the proper use of tools used in repair processes, ways to change batteries for CCRs, and similar tasks.