Ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında keçirilən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş bədii yaradıcılıq müsabiqə-festivalının qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib. Mükafatlandırılanlar sırasında Bakı Mühəndislik Univesitetinin (BMU) tələbələri də var.
Belə ki, universitetin Bədii yaradıcılıq bölməsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Zəminə Axundovanın təşkilatçılığı ilə müsabiqədə iştirak edən BMU-nun tələbələrdən ibarət rəqs özfəaliyyəti kollektivi (Bədii rəhbər xoreqraf - Səbinə Musayeva) “Milli rəqslər” nominasiyası üzrə III yerə layiq görülüb. BMU-nun III kurs tələbəsi Cavad Quliyev (Bədii rəhbər Vüqar Məmmədov) isə “Xalq mahnıları” nominasiyası üzrə III yerin qalibi olub.
Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin birgə qərarı ilə baş tutan müsabiqə-festivalda 25 ali təhsil müəssisəsində təhsil alan tələbələrdən ibarət özfəaliyyət yaradıcılıq kollektivləri, dərnək və studiyaları, solo ifaçılar, həvəskar müğənni, rəqqas, bədii qiraətçi, rəqs kollektivləri və s. iştirak ediblər.
Hər il keçirilən müsabiqə-festival milli vətənpərvərlik, mədəniyyətimizə, incəsənətimizə, milli adət-ənənələrimizə hörmət ruhunda tərbiyə etmək, onların bədii-estetik səviyyəsini yüksəltmək, həmçinin incəsənət və mədəniyyətimizin ayrı-ayrı sənət növləri üzrə istedadlı gənclərin üzə çıxarılması, onların qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsinə dəstək vermək məqsədi daşıyır.

The awarding ceremony of the artistic creativity contest-festival dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev, held among students of higher educational institutions, was held. Students of Baku Engineering University (BEU) are among the awardees.
Thus, the dance group of BEU students (artistic director choreographer - Sabina Musayeva) participating in the competition under the organization of the head of the Art department, Doctor of Philosophy in Artology Zamina Akhundova, was awarded the 3rd place in the "National dances" nomination. Javad Guliyev, a third-year student of BEU (artistic director Vugar Mammadov) won the third place in the nomination "Folk songs".
Self-activity creative collectives, associations and studios, solo performers, amateur singers, dancers, artistic reciters, dance collectives consisting of students studying at 25 higher educational institutions participated in the competition-festival held by the joint decision of the Ministry of Science and Education and the Republican Committee of the Free Trade Union of Azerbaijan Education Workers and so on.
The competition-festival held annually aims to educate in the spirit of national patriotism, respect for our culture, art, and national traditions, raise their artistic and aesthetic level, as well as to reveal talented young people in different art forms of our art and culture, support the development of their abilities.