“Azərbaycan Rektorlar Konfransının yaradılması” adlı Erasmus+ layihəsi çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin Polşa Respublikasına səfəri davam edir.
Səfər zamanı Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Manafəddin Namazovun da təmsil olunduğu nümayəndə heyətinin növbəti görüşü Polşa Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyində baş tutub. Polşanın təhsil və elm nazirinin müavini Tomasz Rzymkowski, Azərbaycanın Polşa Respublikasındakı səfiri Nərgiz Qurbanova və Polşa Rektorlar Konfransının nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə iki ölkə arasında təhsil, tədris və tədqiqat üzrə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi, qarşılıqlı mübadiə imkanlarının artırılması, ortaq layihələrin icrası nəzərdən keçirilib.
Ölkələr arasında qurulmuş sıx əlaqələrin uğurla davam etdiyini vurğulayan Tomasz Rzymkowski əməkdaşlığın növbəti mərhələsi üçün geniş potensialın mövcudluğunu bildirib. Yeni layihələrin birgə icrasından məmnunluqlarını ifadə edən nazir müavini bu istiqamətdə əməkdaşlığın yüksək səviyyədə dəstəkləndiyini diqqətə çatdırıb.
Səfir Nərgiz Qurbanova isə Polşada təhsil sahəsində görülən işlər və nəzərdə tutulan tədbirlərdən söz açıb.
Azərbaycan təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli layihə çərçivəsində Polşa ilə əməkdaşlığın daha da genişləndiyini və layihədə Polşa təcrübəsinin faydalı olacağını qeyd edib.
Layihənin koordinatoru olan Bakı Biznes Universitetinin əməkdaşı Gülşən Bayramova isə təcrübələrin öyrənilməsində Polşa Rektorlar Konfransının verdiyi töhfədən, eləcə də Polşa universitetləri ilə müxtəlif beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi üzrə aparılan işlərdən danışıb.

The visit of the Azerbaijani delegation to the Republic of Poland continues within the framework of the Erasmus+ project “Establishment of the "Rectors' Conference in Azerbaijan.”
During the visit, the next meeting of the delegation, in which Vice-Rector for International Relations of Baku Engineering University Manafaddin Namazov was represented, was held at the Ministry of Education and Science, Poland. The further development of cooperation in education, teaching and research between the two countries, the increase of mutual exchange opportunities, and the implementation of joint projects were considered in the meeting, attended by Tomasz Rzymkowski, Deputy Minister of Education and Science, Nargiz Gurbanova, the Ambassador of Azerbaijan to the Republic of Poland, and representatives of Conference of Rectors of Academic Schools in Poland.
Tomasz Rzymkowski emphasized that the close relations established between the countries were continuing successfully, noting a wide potential for the next stage of cooperation. Expressing his satisfaction with the joint implementation of new projects, the deputy minister pointed out that cooperation in this direction was supported at a high level.
Ambassador Nargiz Gurbanova talked about the work done in the field of education in Poland and the planned measures.
Advisor to the Minister of Education of Azerbaijan Nijat Mammadli underlined that within the framework of the project, cooperation with Poland expanded further and Polish experience would be useful in the project.
Gulshan Bayramova, an employee of Baku Business University and the coordinator of the project, spoke about the Conference of Rectors of Academic Schools in Poland in the study of experiences, as well as the work carried out on the implementation of various international projects with Polish universities.