ABŞ səfirliyinin təşkil etdiyi təlim poqramını başa vuran BMU əməkdaşlarına sertifikatlar təqdim olunub
04 Mart 2022
ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin elm, mədəniyyət və təhsil sahəsində həyata keçirdiyi “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təlim proqramı çərçivəsində səfirliyinin əməkdaşları Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
Öncə BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov səfirliyin Mədəniyyət məsələləri üzrə müşaviri cənab Richard Pinkham, İctimaiyyətlə əlaqələr departamentinin təhsil mütəxəssisi Ramina Mürşüdova və Virtual ingilis dili proqramının meneceri Sabina Abdullayeva ilə görüşüb.
Havar Məmmədov BMU-nun gənc universitet olmasına baxmayaraq iqtisadiyyat, mühəndislik, pedaqoji sahədə yüksəkixtisaslı kadrlar yetişdirdiyini bildirib. Maddi-texniki bazanın möhkəmlənməsi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən bəhs edən rektor yeni tədris binasının tikintisinin başa çatmaq üzrə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Universitetin beynəlxalq əlaqələrinə toxunan Havar Məmmədov BMU-nun fəaliyyətə başladığı gündən etibarən dünyanın bir çox nüfuzlu ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq etməsindən söz açıb. Bununla yanaşı, universitetin Azərbaycanda akkreditə olunmuş səfirlik və beynəlxalq təşkilatlarla əlaqə yaratmasından, müxtəlif proqramlarda və layihələrdə tərəfdaş qismində iştirakından danışıb.
BMU-nun ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi ilə sıx əməkdaşlığını,  müxtəlif təhsil proqramlarında universitetin müəllim və tələbələrinin fəal iştirakını xüsusi vurğulayan rektor səfirliyin elm, mədəniyyət və təhsil sahəsində həyata keçirdiyi “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təlim proqramının xüsusi rolunu önə çəkib. Ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri BMU müəllimlərinin mükəmməl ingilis dilini mənimsəmək üçün səfirliyin təşkil etdiyi təlimin uğurla başa çatmasında əməyi keçən hər kəsə  minnətdarlığını ifadə edib.
Müəllimlərin təlimlərdə iştirakını yüksək qiymətləndirən səfirliyin nümayəndələri müəllimlərin təlimlərə həvəslə qatıldığını bildiriblər. Qeyd olunub ki, 2021/2022-ci tədris ilində proqram çərçivəsində BMU-nun 20 nəfər müəlliminə ABŞ vətəndaşı cənab Michael Moak tərəfindən onlayn dərslər keçirilib. İki semestr müddətində davam edəcək təlim proqramı çərçivəsində müəllimlər müasir ingilis dili metodikası, tədris texnikaları və s. mövzularda dərsləri praktiki məşğələlərlə öyrənərək öz işlərində tətbiq etmək imkanı qazanacaqlar.
Görüşdən sonra ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin elm, mədəniyyət və təhsil sahəsində həyata keçirdiyi “Akademik məqsədlər üçün ingilis dili” təlim proqramını başa vuran BMU müəllimlərinin mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən Richard Pinkham təlimdə iştirak edən bütün müəllimləri proqramı uğurla başa vurduqlarına təbrik edib və bu kimi təlimlərin davam edəcəyini dilə gətirib.
Sonra təlimdə iştirak edən müəllimlər proqramla bağlı öz təəssüratlarını bölüşüblər.
Sonda “Layihə əsaslı öyrənmə və tənqidi pedaqogika”, “ESL dərs planı”, “TESOL metodologiyası”, “Peşəkar inkişaf təlimləri və peşəkar öyrənmə şəbəkələrinin təşkili” və digər mövzularda təşkil edilən proqramın ilk semestrini uğurla tamamlamış müəllimlərə sertifikatlar təqdim olunub.

Representatives of the embassy visited Baku Engineering University (BEU) as part of the "English for Academic Purposes" training program implemented by the US Embassy in Azerbaijan in the fields of science, culture and education.
Rector of BEU, Professor Havar Mammadov held meetings with Richard Pinkham, Cultural Affairs Officer at the Embassy, Ramina Murshudova, Education Specialist of the Public Relations Department, and Sabina Abdullayeva, Virtual English Program Manager.
Havar Mammadov stated that despite the fact that BEU was a newly- established university, it trained highly qualified personnel in the fields of economics, engineering and pedagogy.
Speaking about the work done to strengthen the material- technical base, the rector emphasized that the construction of a new educational building was about to be completed.
Touching upon the University's international relations, Havar Mammadov spoke about the cooperation of BEU with many prestigious universities around the world as it started operating. He also spoke about the university's contacts with embassies and international organizations accredited in Azerbaijan  as well as its partnership with various programs and projects.
Emphasizing BEU's close contact with the US Embassy in Azerbaijan and the active participation of university teachers and students in various educational programs, Mr. Mammadov highlighted the special role of "English for Academic Purposes" training program carried out by the embassy in the fields of science, culture and education.
The head of the higher education institution expressed his gratitude for everyone contributing to the successful completion of the training organized by the embassy for BEU teachers to perfectly master the English language.
Highly appreciating the participation of teachers in the trainings, representatives of the embassy also stated that teachers were eager to partake in the trainings.
It was noted that in the 2021- 2022 academic year Michael Moak, a US citizen held online classes with 20 BEU teachers as part of the program. In the course of 2 semester training program, teachers gaining knowledge on modern English methodology, teaching techniques, etc. with practical exercises will have  the opportunity to apply it in their work.
After the meeting, an award ceremony was held for BEU teachers completing the "English for Academic Purposes" training program implemented by the US Embassy in Azerbaijan in the fields of science, culture and education.
Speaking at the ceremony, Richard Pinkham congratulated all the teachers participating in the training on successful completion of the program and mentioned about possible future trainings.
Later, the teachers participating in the training shared their impressions on the program.
At the end, certificates were presented to teachers who successfully completed the first semester of the program on "Project based learning and critical pedagogy", "ESL Lesson structures and lesson planning", "TESOL Methodology", "Designing a Leading Professional Development Workshops and Professional Learning Networks" and other topics.