Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) keçirdiyi əlavə müsabiqənin nəticələrinə əsasən, bakalavriat səviyyəsi üzrə 101 tələbə Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) ödənişsiz təhsil almaq hüququ əldə edib. Bakalavriat səviyyəsinə ödənişli əsaslarla qəbul olunan və əlavə müsabiqə nəticəsində dövlət sifarişi əsasında təhsil almaq hüququ qazanan şəxslərin ümumi sayı 584 nəfər olub və onlar 31 ali təhsil müəssisəsi üzrə paylanılıb (https://dim.gov.az/CkImage/siyahi_ali_mekteb_1760085852.pdf)
Məlumat üçün bildirək ki, 2025/2026-cı tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat səviyyəsinə keçirilən imtahanlarda müəyyən sayda dövlət sifarişli yerlər istifadə edilməmiş qalıb. DİM tərəfindən müvafiq ixtisaslara ödənişli əsaslarla qəbul olunan tələbələr arasında onların topladıqları ballara əsasən boş qalan dövlət sifarişli yerlərə əlavə müsabiqə keçirilib.
Müsabiqənin nəticələrinə uyğun olaraq ödənişsiz təhsil almaq hüququ əldə edən tələbələrin siyahısı müvafiq tədbir görülməsi üçün ali təhsil müəssisələrinə təqdim olunub, həmçinin tələbələrin “Şəxsi kabinet” lərində göstərilən mobil telefon nömrələrinə bu haqda məlumat göndərilib.

101 students win the right to free education at BEU in additional competition
According to the results of the additional competition held by the State Examination Center (SEC), 101 students at the bachelor's level have obtained the right to receive free education at Baku Engineering University (BEU). The total number of applicants admitted to the bachelor's level on a paid basis and who gained the right to receive education on a state order as a result of the additional competition was 584 p (https://dim.gov.az/CkImage/siyahi_ali_mekteb_1760085852.pdf)
Of note, a certain number of state-ordered places remained unused in the examinations held at the bachelor's level of higher education institutions for the 2025/2026 academic year. An additional competition was held among the students admitted to the relevant specialties on a paid basis by the SEC for the vacant state-ordered places based on their scores.
The list of students who received the right to receive free education according to the results of the competition was submitted to higher education institutions for appropriate measures to be taken, and information about this was also sent to the mobile phone numbers indicated in the students' "Personal Accounts".