Azərbaycanda növbəti Gənc Səfirlərin seçilməsi prosesinə start verilib. Belə ki, Gənclər və İdman Nazirliyinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) ilə birgə həyata keçirdiyi “Qlobal siyasi müzakirələrdə gənclərin fəal iştirakını dəstəkləmək üçün yeni əsasların yaradılması” layihəsi çərçivəsində Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə yeni Gənc Səfirlərin seçilməsi nəzərdə tutulur.
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) gənc müəllimləri və tələbələri də bu seçimdə iştirak edə bilərlər. Gənc Səfir olmaq üçün müraciət formasını, namizədlər üçün şərtlər toplusunu və fəaliyyət barədə daha ətraflı məlumatı https://www.sdgyouthambassadors.com/ keçidi vasitəsilə əldə etmək mümkündür. Qeydiyyat mərhələsi 2 mart 2021-ci il tarixindək davam edəcək.
Qeyd edək ki, 2018-ci ildə Azərbaycanda bu layihə çərçivəsində ilk dəfə olaraq 17 Gənc Səfir seçilib. 2018-2020-ci illər ərzində Gənc Səfirlər könüllü əsaslarla Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin Azərbaycanda təbliğinə, məqsədlərə nail olmaq üçün gənclərin iştirakının təşviqinə, yerli, milli və beynəlxalq səviyyədə atılan addımlar barədə cəmiyyətin məlumatlandırılmasına, əlaqəli təşəbbüslərin həyata keçməsinə mühüm töhfələr veriblər.
2015-ci ilin sentyabr ayında BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri qəbul olunub. Bu 17 məqsədin 2030-cu ilə qədər gerçəkləşməsi hazırda Azərbaycan da daxil olmaqla BMT-yə üzv dövlətlərin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən birini təşkil edir.

Chance to become a Young Ambassador for Sustainable Development Goals
The process of electing the next Young Ambassadors has started in Azerbaijan. Thus, the Ministry of Youth and Sports, in cooperation with the United Nations Development Program (UNDP), will select new Ambassadors for Sustainable Development Goals under the project “Creating New Platforms to Support Active Youth Engagement in Global Policy Debates”.
Young teachers and students of Baku Engineering University (BEU) can also participate in this selection. An application form to become a Young Ambassador, a set of conditions for candidates and more information about the activity can be found at  https://www.sdgyouthambassadors.com/The registration phase will last until March 2, 2021.
It should be noted that in 2018, for the first time in Azerbaijan, 17 Young Ambassadors were elected under this project. During 2018-2020, the Young Ambassadors made significant contributions to the promotion of the Sustainable Development Goals in Azerbaijan on a voluntary basis, promoting youth participation to achieve the goals, informing the public about the steps taken at the local, national and international levels, and implementing related initiatives.
In September 2015, the UN General Assembly adopted the Sustainable Development Goals. The realization of these 17 goals by 2030 is now one of the main activities of UN member states, including Azerbaijan