Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Erasmus+ KA1 (107) mübadilə proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq etdiyi Portuqaliyanın Braqança Universiteti akademik mübadilə proqramı üçün müsabiqə elan edir.
Belə ki, sözügedən universitet Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi Erasmus+ KA1(107) proqramı çərçivəsində BMU-nun professor-müəllim heyətini də bir semestrlik (2020/2021-ci tədris ili ərzində 17/02/2021-ci ildən 17/07/2021-ci ilədək və ya 2021/2022-ci tədris ili ərzində 06/09/2021-ci ildən 06/02/2022-ci ilədək) akademik mübadilə proqramında iştirak etməyə dəvət edir.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün BMU-nun tam ştat müəllimi olan və təqdim olunan (http://www.ipb.pt/go/x098) linkdən 10.12.2020-ci il tarixinə kimi qeydiyyatdan keçənlər, həmçinin CV və motivasiya məktubunu onlayn anket vasitəsilə göndərməklə cari müsabiqədə iştirak edə bilərlər.
Erasmus+ KA1 (107) akademik mübadilə proqramında iştirak etmək hüququ qazanacaq olanlar aşağıdakı uyğun sahələrin birində bir semestr ərzində dərs keçə bilərlər:
1. Art and Design
2. Audiovisual Photography
3. Audiovisual Sound Design
4. Biomedical Laboratory Sciences
5. Electrical and Electronic Engineering
6. Management
7. Informatics
8. Marketing-Advertising Communication
9. Portuguese Language and Portuguese Speaking Countries
10. Veterinary
11. Dietetics and Nutrition
12. Oenology and Viticulture
13. Pharmacy
Qeyd edək ki, yerlər məhduddur və uyğun namizədlərin seçimlərini Portuqaliyanın Braqança Universiteti özü aparır. Sənədlərin qeydiyyatı üçün son tarix 10.12.2020-ci il müəyyən edilmişdir.
Portuqaliyanın Braqança Universiteti haqqında daha ətraflı məlumat əldə etmək üçün bu linkdən (http://portal3.ipb.pt/index.php/en/ipben/home) istifadə etmək olar.
Əlavə sual yaranarsa, Xarici əlaqələr və layihələrin idarə olunması şöbəsinin əməkdaşı və BMU-nun Erasmus+ KA1 (107) proqramı üzrə koordinatoru Nərmin Ələkbərovaya (e-mail: nalakbarova@beu.edu.az) müraciət edə bilərsiniz.

To the attention of academic staff of BEU!
Baku University of Engineering (BEU) announces a competition for the academic exchange program of the Polytechnic Institute of Bragança, Portugal, with which BEU cooperates within the exchange programme Erasmus + KA1 (107).
Thus, within the framework of the European Union-funded Erasmus + KA1 (107) programme, the University also invites BEU academic staff to participate in a one-semester academic exchange program (from 17/02/2021 to 17/07/2021 during the 2020/2021 academic year or from 06/09/2021 to 06/02/2022 during the 2021/2022 academic year).
To participate in the competition, those who are full-time teachers of BEU and registered by the link provided (http://www.ipb.pt/go/x098by 10.12.2020, as well as by sending a CV and a letter of motivation through an online application can participate in the current competition.
Those who are eligible to participate in the Erasmus + KA1 (107) academic exchange programme can take one semester in one of the following relevant fields:
1.   Art and Design
2.     Audiovisual Photography
3.     Audiovisual Sound Design
4.     Biomedical Laboratory Sciences
5.     Electrical and Electronic Engineering
6.     Management
7.     Informatics
8.     Marketing-Advertising Communication
9.     Portuguese Language and Portuguese Speaking Countries
10.        Veterinary
11.        Dietetics and Nutrition
12.        Oenology and Viticulture
13.        Pharmacy
It should be noted that places are limited and the selection of suitable candidates is carried out by the Polytechnic Institute of Bragança in Portugal. The deadline for registration of documents is 10.12.2020.
For more information about the Polytechnic Institute of Bragança in Portugal, please visit the link  (http://portal3.ipb.pt/index.php/en/ipben/home) .
If you have additional questions, you can contact Narmin Alakbarova, (e-mail: [email protected]) an employee of the Department of International Relations and Project Management and BEU Erasmus + KA1 (107) program coordinator..