“II Beynəlxalq Elm və Texnologiya” adlı elmi-praktiki konfrans keçiriləcək
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Bakı Mühəndislik Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 26-27 noyabr 2021-ci il tarixlərində “II Beynəlxalq Elm və Texnologiya” adlı elmi-praktiki konfrans keçiriləcək
Konfransın proqramı (PDF yüklə)
Dünyada olduğu kimi ölkəmizdə də mühəndislik elmləri və ona yaxın digər elm sahələri sürətlə dəyişir və inkişaf edir. Bu inkişaf və dəyişikliyə ayaq uydurmaq, problemlərə həll yolu tapmaq və ölkəmizin gələcəyinə töhfə vermək üçün Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Bakı Mühəndislik Universitetinin təşkilatçılığı ilə "II Beynəlxalq Elm və Texnologiya" konfransı keçiriləcək. Bu məqsədlə ali məktəb elmi işçilərini və müəllimlərini, mühəndis  və texniki elmlər sahəsində mütəxəssisləri, doktorantları, aspirantları və elmi işçiləri öz elmi-praktiki işlərinin nəticələrini bölüşmək və müzakirə etmək üçün beynəlxalq elmi-praktiki konfransa dəvət edirik.
Təşkilat komitəsi tərəfindən seçilmiş və konfransda təqdim olunmuş məqalələr konfransın materialları toplusunda nəşr ediləcəkdir.
I. Konfransın məqsədi:
Konfransın məqsədi mühəndislik və onunla əlaqəli  sahələrdə çalışan alimlər, tədqiqatçılar ilə dövlət və özəl sektor işçilərini bir araya gətirmək, aparılan yeni və fərqli araşdırmaları və düşüncələri  bölüşmək, Universitet-Dövlət-Özəl sektor əməkdaşlıqlarını artırmaq və qarşılaşılan problemlərə birgə həll yolu tapmaqdır.
II. Konfransın işi aşağıdakı seksiyalar üzrə təşkil olunacaq:
Təbiət elmləri
Kompüter elmləri və informasiya texnologiyaları
Kimya mühəndisliyi
Təbiət elmləri və mühəndisliyin inteqrasiyası
Mexanika və maşın mühəndisliyi
Proseslərin avtomatlaşdırılması və elektroenergetika mühəndisliyi
Ətraf mühit və ətraf mühitin mühafizəsi
Memarlıq və inşaat
Logistika və nəqliyyat
Sənaye mühəndisliyi
III. Konfransın təqvimi:
15 noyabr 2021-ci il – materialların elektron versiyalarının təqdim olunmasının son müddətidir.
17 noyabr 2021-ci il - məruzənin qəbul edilməsi haqqında təşkilat komitəsinin cavabının göndərilməsinin son tarixidir.
24 noyabr 2021-ci il tarixində konfransın proqramı göndəriləcəkdir.
IV. Konfransın təşkilat komitəsi:
Sədr: prof. Havar Məmmədov - Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru
Sədr müavini: dos. Elçin Süleymanov - Bakı Mühəndislik Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru
Elmi katiblər: dos. Afər Əlifov, dos. Hüseyn Mirzəyev, dos. Elşad Abdullayev
Məsul katiblər: dos. Vüqar Muradov, dos. Kənan Bəşirov, dos. Osman Mirzəyev
Konfransın iş qrafiki, işçi dillər:
Konfransın işi plenar və seksiya iclaslarında Azərbaycan, ingilis və rus dillərində aparılacaq.
Konfrans  materiallarının hazırlanma qaydaları:
Materialın həcmi – A4 formatlı 5 səhifədən çox olmamaqla. Bütün səhifələrdə boş sahələr saxlanmalıdır ( sağdan, soldan, yuxarıdan və aşağıdan 25mm olmaqla).
Məruzənin adı- şrift ölçüsü 14, çap hərfləri ilə, mərkəzdə, interval 1,0.
Müəlliflər- şrift ölçüsü 12, interval 1,0. Müəlliflərin adı, atasının adı (inisialları) soyada qədər yazılır və probellə ayrılır.
Təşkilatın adı- şrift ölçüsü 12, kursivlə, interval 1,0. Təşkilatların adları arasında nöqtə vergül qoyulur. Müəlliflər müxtəlif təşkilatlardandırsa, bu təşkilatlar nömrələnir (həm müəllifin adında yuxarı indeks, həm də təşkilatın adında yuxarı indeks).
Elektron poçt ünvanları- təşkilat adlarından sonra, ayrıca sətirdə yazılır. Şrift ölçüsü 12, interval 1,0.
Məruzənin mətni-şrift Times New Roman, şrift ölçüsü 12, interval 1,0. Formullar Equation Editor (Math Type) vasitəsilə yığılır, şrift ölçüsü 12.
Ədəbiyyat siyahısı-nömrələnir, şrift ölçüsü 12, məruzənin mətnində ədəbiyyat istinadları kvadrat mötərizələrdə verilir. Ədəbiyyat siyahısında müəlliflərin inisialları soyaddan qabaq, probelsiz yazılır.
Xülasə-məqalənin öz dili və ingilis dilində.
Açar sözlər- 5-6 söz.
Müəlliflər haqqında məlumat: S.A.A., iş yeri və vəzifəsi, elmi adı, elmi dərəcəsi, elmi maraq dairəsi.
Tərtibat qaydalarına uyğun olmayan materiallar qəbul edilməyəcək.
Konfransda iştirak etmək istəyənlər məruzənin elektron versiyasını elektron poçtla [email protected] ünvanına göndərməlidirlər.

The II International Scientific and Practical Conference "Science and Technology" to be held
The Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Baku Engineering University will jointly organize a scientific-practical conference "II International Science and Technology" on November 26-27, 2021
Conference program (download PDF)
In our country, as well as in the world, engineering sciences and other related sciences are rapidly changing and developing. The Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Baku Engineering University will hold “II International Science and Technology” Conference to keep pace with this development and change, find solutions to problems and contribute to the future of our country. To this end, we invite scientfic workers of university and teachers, specialists in engineering and technical sciences, PhD. students, postgraduate students and scientfic workers to share and discuss the results of their scientific and practical work to the international scientific-practical conference.
The conference aims to bring scientists, researchers and public and private sector workers working in engineering and related fields together, share new and different research and ideas, increase University-Public-Private sector cooperation and find common solutions to problems.
Natural sciences
Computer science and information technology
Chemical engineering
Integration of natural sciences and engineering
Mechanics and machine engineering
Process automation and power engineering
Environment and environmental protection
architecture and construction
Logistics and transport
Industrial engineering
November 15, 2021 is the deadline for submission of electronic versions of materials.
November 17, 2021 is the deadline for sending the response of the organizing committee on the adoption of the report.
The program of the conference will be sent on November 24, 2021.
IV. Conference organizing committee:
Chairman: prof. Havar Mammadov - Rector of Baku Engineering University
Deputy Chairman: assoc.prof. Elchin Suleymanov - Vice-Rector for Scientific Affairs of Baku Engineering University
Scientific secretaries: assoc.prof. Afar Alifov, assoc.prof. Huseyn Mirzayev, assoc.prof. Elshad Abdullayev
Responsible secretaries: assoc.prof. Vugar Muradov, assoc.prof. Kanan Bashirov, assoc.prof. Osman Mirzayev
Conference schedule, working languages:
The conference will be held in plenary and section meetings in Azerbaijani, English and Russian.
Rules of preparation of conference materials:
Material volume –  Material volume - no more than 5 A4 pages. Blank spaces should be kept on all pages (25mm from right, left, top and bottom).
Name of the report- font size 14, in block letters, in the center, interval 1,0.
Authors- font size 12, spacing 1.0. Authors' names, father's names (initials) are written up to the surname and separated by a space.
Name of the organization- font size 12, italics, interval 1,0. A semicolon is placed between the names of organizations. If the authors are from different organizations, these organizations are numbered (both the top index in the name of the author and the top index in the name of the organization).
E-mail addresses- are written on a separate line after the names of organizations. Font size 12, spacing 1.0.
The text of the report-Times New Roman, font size 12, spacing 1.0. Formulas are typed using the Equation Editor (Math Type), font size 12.
References-are numbered, font size 12, references in the text of the report are given in square brackets. In the references, the authors' initials are written before the surname, without space.
Summary -in its own language and in English.
Keywords- 5-6 words.
Information about the authors: Surname, name, patronymic, place of work and position, scientific title, scientific degree, scientific interest.
Materials that do not comply with the design rules will not be accepted.
Those wishing to participate in the conference should send an electronic version of the report by [email protected] .