ABŞ Səfirliyi 2022-2024-cü illər üçün GIPA jurnalistika üzrə magistr proqramını elan edir
ABŞ Səfirliyi Gürcüstanın İctimai Əlaqələr İnstitutunun (GIPA) Azərbaycan vətəndaşları olan namizədləri arasında Qafqaz Jurnalistika və Media İdarəçiliyi Məktəbinin (QJMİM) jurnalistika və media əlaqələri üzrə magistr proqramına tələbə qəbulu elan edir. Proqram üzrə dərslər ABŞ, Avropa Birliyi, Gürcüstan və Azərbaycandan olan müəllimlər tərəfindən aparılır. Bu proqram ABŞ-ın Dövlət Departamenti tərəfindən maliyyələşdirilir. Ümumilikdə proqramın məqsədi Qafqazda medianın gücləndirilməsidir.
Beş və ya altı azərbaycanlı namizəd 2022-ci ilin sentyabrından 2024-cü ilin iyununa qədər dörd semestr ərzində təklif olunacaq proqram üçün seçiləcək.
Jurnalistika, media, kommunikasiya, qrafika, fotojurnalistika, məzmunun işlənib hazırlanması və digər əlaqəli sahələrlə maraqlanan tələbələr müraciət edə bilər. Tələbələr 2022-ci ilin sentyabr ayından  2023-cü ilin dekabr ayına kimi Tbilisi şəhərində GIPA-da oxuyacaqlar. 2024-cü ilin may ayında isə onlar diplom işlərini müdafiə etmək üçün yenidən instituta qayıdacaq. GIPA-da təhsil aldıqları zaman tələbələrin kompüter, radio və video avadanlıqlardan, internet və zəngin kitabxanadan istifadə etmək imkanları olacaq. Proqram çərçivəsində tələbələr Brosse Street Journal adlanan jurnalın həm çap, həm də internet versiyasını hazırlayacaq və GIPA FM radiosu vasitəsilə xəbər proqramlarını yayımlayacaq.
Çap və teleradio yayımı mediası nümayəndələri üçün nəzərdə tutulan tədris planı praktiki yanaşma və əldə edilmiş təcrübə prinsipləri üzərində qurulub və faktlara əsaslanan peşəkar xəbərin çatdırılmasını nəzərdə tutur. Burada, həmçinin idarəçilik üsullarına, iqtisadiyyat və hüquq fənlərinin tədrisinə də diqqət ayrılacaq.
Müsabiqədən keçmək üçün namizədlərdən yüksək səviyyədə ingilis dili biliyi tələb olunur.
ABŞ-ın Bakıdakı səfirliyi ehtiyacı olan tələbələrin Gürcüstanda oxuduğu müddətdə təhsil və yaşayış xərclərini maliyyələşdirəcək.
Qəbul üçün prosedur: Azərbaycan-Amerika qəbul komissiyası üzvlərinin Bakıda keçirəcəyi müsahibədən uğurla keçmək.
Sənədlərin qəbulu üçün son tarix 01 may 2022-ci ildir.
Əlavə məlumat əldə etmək və ya sənədlərin göndərilməsi üçün proqramın yerli koordinatoru Mehdi Hüseynquluyev (elektron ünvan:  HuseynguliyevMM@state.gov) ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
E-poçtunuzdakı mövzu sətrində yazılmalıdır: GIPA-2022
GIPA proqramına tələb olunan sənədlərin siyahısı:
1. Ərizə forması
2. Tövsiyə məktubları
3. Təhsil məqsədləri haqqında bəyanat
4. Diplomların surəti*
5. Diplom əlavələri
6. Şəxsiyyət vəsiqəsinin və ya pasportun surəti
* Qeyd: 2022-ci ildə universiteti bitirmiş, lakin diplomlarını vaxtında ala bilməyən məzunlar proqramda iştirak edə bilərlər. Onların 15 avqust 2022-ci il tarixinədək diplomlarını qəbul komissiyasına təqdim etməsi şərtdir.
Əlavə məlumat və GIPA Jurnalistika üzrə magistr proqramının ərizə formasını əldə etmək üçün aşağıdakı linkdən istifadə edə bilərsiniz:
https://drive.google.com/file/d/1LbG4xgC2aNNrv1axgjy7O-nvF4N-Kb9h/view?usp=sharing
Məlumat üçün bildirək ki, əsası 1994-cü ildə qoyulan Gürcüstanın İctimai İşlər İnstitutu özəl tədris ocağı olmaqla Qafqazda demokratik və bazar islahatlarına dəstək olmaq üçün yüksək ixtisaslı ictimai qulluqçular və jurnalistlər yetişdirən institutdur.
Qafqaz Jurnalistika və Media İdarəçiliyi Məktəbi 2001-ci ildə jurnalistika və media idarəçiliyi sahəsi üzrə tədris və təlim proqramları vasitəsilə Qafqazda müstəqil medianın inkişafını dəstəkləmək məqsədilə yaradılıb. İnstitutun prinsiplərinə əsasən dəqiq və qərəzsiz xəbərin çatdırılması ənənəsində təlim görmüş jurnalistlər işlədikləri yerdə jurnalistikanın səviyyəsini qaldırır, dəqiq məlumat verməklə və peşə standartlarını yüksəkdə tutmaqla cəmiyyətə xidmət göstərir.
İnstitutun açıldığı vaxtdan bəri ingilisdilli regional proqramı bitirərək 200-ə yaxın məzun jurnalistika və media əlaqələri üzrə magistr dərəcəsi əldə edib. İnstitutun Azərbaycandan olan məzunları yerli media sahəsində lider vəzifələrdə çalışırlar. Onların 85 %-i hazırda müxtəlif sahələrdə çalışır. Bizim məzunlar hazırda fəaliyyət göstərdikləri televiziya, radio və qəzetlərdə dəqiqlik, qərəzsizlik, müstəqillik kimi prinsipləri ilə tanınmış jurnalistlərdir. Məzunlarımızın ən çox cəmləşdiyi media qurumları Turan, APA,1news informasiya agentlikləri, CBC, BBC, Azadlıq/Azad Avropa radiosunun Rus və Azərbaycan xidmətləridir.

The U.S. Embassy is pleased to announce that the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) is soliciting applications from Azerbaijani citizens for a Master’s Degree program in journalism and media management offered by the Caucasus School of Journalism and Media Management. The coursework will be taught by instructors from the United States, Georgia and European Union member states. The program is funded by the U.S. Department of State. The overall goalof the program is to strengthen the media in the South Caucasus.
Five or six Azerbaijani participants will be selected for the program, which will be offered over the course of four semesters from September 2022 to June 2024.
Students interested in journalism, media, communications, graphics, photo journalism, content development and other related fields are welcome to apply. The students will study in Tbilisi, Georgia from September 2022 until December 2023 and will work on their diploma portfolio in Azerbaijan in January-June 2024. Students will be expected to return to Georgia for the defense of a thesis/final project in July 2024. While studying at GIPA, students will have access to computers, audio and video equipment, the internet, and a journalism library. The program will produce multimedia stories for the student media web page and reports for Radio GIPA FM.
The program curriculum provides a hands-on, experiential approach to learning the latest techniques of fact-based, professional reporting and writing for print, online and broadcast media. Coursework also includes management techniques and key knowledge fields, such as economics and the judiciary.
Strong English language skills, as demonstrated at an oral interview, are required.
The U.S. Embassy in Baku provides tuition support and financial assistance for the duration of their studies in Georgia to students who demonstrate financial need.
The selection process includes an English-language interview with a joint Azerbaijani-American admissions committee in Baku.
The deadline for applications is May 01, 2022.
Please contact: Mehdi Huseynguliyev, recruitment coordinator, at [email protected] for more information and sending your documents.
Please note that the subject line in your email should be: GIPA-2022
List of documents to be presented for GIPA program:
1. Application Form
2. Reference Letters
3. Statement of Purpose
4. Copies of Diplomas*
5. Transcripts
6. Copy of ID Card or Passport
Note: Recent graduates who have not yet received their diploma may still apply, and submit a diploma by August 15, 2022.
Please see the GIPA Master’s Degree Program in Journalism Application Form’s link:
https://drive.google.com/file/d/1LbG4xgC2aNNrv1axgjy7O-nvF4N-Kb9h/view?usp=sharing
Of note, The Georgian Institute of Public Affairs was established in 1994 as a non-governmental, non- profit educational institution, raising a cadre of highly trained public servants and journalists to support democratic and market reforms in Caucasus.
The Caucasus School of Journalism and Media Management (CSJMM) was established in 2001 to support the development of independent media in the Caucasus by means of educational and training programs in journalism, communication and media management. The school’s philosophy is that journalists -- well-grounded in skills to report fairly and accurately -- will raise the level of journalism where they practice and will serve the public by providing truthful information and upholding the highest ethical standards of the profession.
Since its opening in January 2002, CSJMM’s English-language, regional program graduated more than 200 students with master’s degrees in journalism and media management. In Azerbaijan, CSJMM has graduates, who hold leading positions in the professional media. Overall employment rate is 85%. The graduates today are well-established journalists committed to the principles of fairness, independence, honesty and accuracy in their work for newspapers, television and radio. The biggest employers of Azerbaijani graduates are Turan, APA, 1News and Report News agencies, CBC, VOA, Radio Free Europe/Radio Liberty’s Azerbaijani and Russian Services and a number of other outlets and organization.