Yüksək nəticə göstərən 176 nəfər Bakı Mühəndislik Universitetini seçib
2023/2024-cü tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinin bakalavr pilləsi üzrə keçirilən qəbul imtahanlarında yüksək nəticə göstərən 176 nəfər Bakı Mühəndislik Universitetini (BMU) seçib. Onlardan 134 nəfəri 500-600 arası, 42 nəfəri isə 600-dən yuxarı bal toplayıb.
BMU-ya bakalavr pilləsi üzrə qəbul 30 ixtisas üzrə həyata keçirilib və qəbul planı 90 faizə yaxını dolub. Magistratura səviyyəsi və MBA proqramı üzrə isə bu göstərici 95 faiz təşkil edib.  Universitetə qəbul olan tələbələr arasında  dövlət  sifarişi əsasında təhsil alan tələbələrin sayında da artım olub. Cari tədris ili üzrə BMU-nu seçmiş tələbələrin 70 faizə yaxını dövlət hesabına təhsil alacaq.
BMU ilə Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında həyata keçirilən ikili diplom proqramı (İDP) üzrə 123 plan yeri isə tam dolub. Bununla da qəbul prosesi 2020-ci ildən həyata keçirilən proqram çərçivəsində hazırda təhsil alan tələbələrin sayı 387 nəfərə çatıb.
Proqrama yeni qəbul olan tələbələrdən 64,2%-ni 500 baldan çox nəticə göstərmiş abituriyentlər təşkil edir. BMU-İNHA İDP tələbəsi adı qazananların 25%-i isə 600-dən yuxarı bal toplayıb. Qəbul olanlar arasından ən yüksək balı (675.1 bal) Hakim Musazadə toplayaraq İDP-nin Elektronika mühəndisliyi ixtisasını seçib.
Ümumilikdə yüksək bal toplayan tələbələrin üstünlük verdiyi ixtisaslar sırasında İnformasiya texnologiyaları, Kompüter mühəndisliyi, Elektrik və elektronika mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi, İnşaat mühəndisliyi, İnformasiya təhlükəsizliyi, Kimya mühəndisliyi əsas yerləri tutur.
600-dən yuxarı bal toplayan BMU tələbələri haqqında aşağıdakı linkə daxil olaraq daha ətraflı məlumat almaq mümkündür: https://beu.edu.az/az/page/377

For the 2023/2024 academic year, 176 students who showed high results in the entrance exams held at the bachelor's level of higher education institutions have chosen Baku Engineering University (BEU). 134 of them scored between 500-600, and 42 over 600.
Undergraduate admission to BEU was carried out in 30 majors, and the admission plan is almost filled by 90 percent. This indicator was 95 percent for the Master's level and MBA program. Among the students admitted to the university, there was an increase in the number of students studying on the basis of the state order. About 70 percent of students who have chosen BEU for the current academic year will study at the expense of the state.
123 planned places on the dual degree program (DDP) implemented between BEU and Inha University of South Korea are fully filled. With this, the number of students currently studying under the program, which has been implemented since 2020, has reached 387 people.
64.2% of newly admitted students to the program are applicants who scored more than 500 points. 25% of those who won the title of BEU-INHA DDP student scored more than 600 points. Hakim Musazada got the highest score (675.1 points) among those admitted and chose the specialty of Electronic Engineering of DDP.
Among the majors preferred by students with high scores in general, Information technology, Computer engineering, Electrical and electronics engineering, Chemical engineering, Civil engineering, Information security occupy the main places.
More detailed information about BEU students who scored above 600 is available in the following linkhttps://beu.edu.az/az/page/377