Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 2020-ci ildən etibarən Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti ilə birgə icra olunan ikili diplom proqramı çərçivəsində Elektrik mühəndisliyi və Elektronika mühəndisliyi ixtisasları üzrə bakalavriat səviyyəsində (tədris ingilis dilində olmaqla) mühəndis kadrları hazırlanır. Bu ixtisaslar üzrə mütəxəssis hazırlığı bir çox fənlər üzrə tədris laboratoriyalarının yaradılmasını, onların müasir cihazlar və avadanlıqlarla təchiz edilməsini, fənn proqramlarının və tədris materiallarının hazırlanmasını tələb edir.
Qeyd olunan vəzifələrin uğurla yerinə yetirilməsini təmin etmək üçün Təhsil Nazirliyi tərəfindən BMU-ya “Bakalavriat səviyyəsində “Elektrik və Elektronika” qruplarında yeni məzmunun yaradılması və tədrisinin təşkili” layihəsinin icrası üçün qrant ayrılıb. Layihə çərçivəsində ayrılan vəsait hesabına əsasən, laboratoriya avadanlıqlarının və cihazların alınması həyata keçiriləcək. Bununla yanaşı, Azərbaycan dilində mütəxəssis hazırlığı gerçəkləşdirilən yeni “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisasının tədris planına daxil olan 15 (7-i elektrik, 7-i elektronika, 1-i idarəetmə yönümlü olmaqla) peşə və ixtisas fənninin yeni proqramları, təlim və tədris materialları hazırlanıb çapa veriləcək. Materialların hazırlanması ilə bağlı pedaqoji heyətə və tədrisin təşkili ilə bağlı inzibati heyətə təlimlərin keçirilməsi və s. bu kimi mühüm işlər də icra olunacaq tədbirlər sırasında yer alıb.
Hazırda layihə çərçivəsində planlaşdırılmış işlər 2021-ci ilin noyabr ayında Təhsil Nazirliyi və BMU arasında imzalanan, İqtisadi İnkişaf Nazirliyində isə qeydiyyatdan keçən müqavilənin müddəalarına müvafiq olaraq yerinə yetirilir. Bu məqsədlə universitetin Avtomatika və elektroenergetika kafedrasında “İşçi tədbirlər planı” təsdiqlənib, işçi qrup yaradılıb, həmçinin görüləcək işlərin icrasına kafedranın aparıcı mütəxəssisləri tam şəkildə cəlb olunub.
Ötən müddət ərzində layihənin rəhbər heyəti formalaşdırılıb, tədris-tədqiqat laboratoriyalarının təchizatı üçün zəruri avadanlıqlar və cihazlar seçilib sifariş edilib, fənn proqramlarının və tədris materiallarının hazırlanması ilə bağlı əməkdaşların qarşısında konkret vəzifələr qoyulub.
Növbəti bir neçə ay ərzində sözügedən proqramların və materialların hazırlanıb təsdiqə və çapa verilməsi, bu işlərlə bağlı pedaqoji heyət və növbəti tədris ilində dərslərin təşkili ilə bağlı inzibati heyət üçün təlimlərin keçirilməsi, sifariş edilmiş avadanlıqların və cihazların alınıb laboratoriyalarda istismara hazırlanması, əlavə avadanlıqların sifariş edilməsi nəzərdə tutulur. Təhsil Nazirliyi tərəfindən BMU-nun kampusunun ərazisində tikilən və inşası yaxın vaxtlarda başa çatacaq yeni tədris binasında bu avadanlıqların yerləşdirilməsi üçün laboratoriya otaqlarının ayrılması da planlaşdırılır.
Təhsil Nazirliyinin BMU-da həyata keçirilən ikili diplom proqramına olduqca önəmli dəstəyi ölkənin sürətlə inkişaf edən enerji sektorunda işləmək üçün müasir biliklərə, bacarıqlara və səriştələrə malik olan yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması işinə dəyərli töhfə verə biləcək tədris infrastrukturunun ərsəyə gəlməsinə imkan yaradacaq.

Baku Engineering University (BEU) has been training engineers in Electrical Engineering and Electronics Engineering at the undergraduate level (education is in English) within the Dual Degree Program implemented jointly with INHA University of South Korea since 2020. Training specialists in these specialties requires the establishment of teaching laboratories in many subjects, equipping them with modern devices and equipment, the development of subject programs and teaching materials.
To ensure the successful execution of these tasks, the Ministry of Education allocated a grant to BEU for the implementation of the project "Creation of new content and organization of teaching in “Electricity and Electronics” groups at the undergraduate level. Procurement of laboratory equipment and devices will be carried out at the expense of fund allocated under the project. Furthermore, curricula of 15 vocational and specialty subjets (7 electrical, 7 electronics, 1 management), learning and teaching materials included in the syllabus of "Electrical and Electronics Engineering" Department carrying out specialist training in the Azerbaijani language will be prepared and published. Conducting trainings for academic staff on the preparation of materials and administrative staff on the organization of education are also among the measures to be implemented.
Currently, the work planned within the project is being carried out in accordance with the provisions of the agreement signed between the Ministry of Education and BEU in November 2021 and registered with the Ministry of Economy. Furthermore, the "Work Action Plan" was approved at the Department of Automation and Electroenergetics, a working group was established, as well as leading specialists of the department were fully involved in the implementation of the work to be done.
During the period, the project management staff was formed, the necessary equipment and devices for the supply of teaching and research laboratories were selected and ordered, and specific tasks were set for the staff to develop curriculum and teaching materials.
Over the next few months, it is envisaged to develop and approve these programs and materials, conduct trainings for academic and administrative staff on the organization of classes in the next academic year, purchase the ordered equipment and devices and prepare them for use in laboratories, and order additional equipment. The Ministry of Education also plans to allocate laboratory rooms for the placement of this equipment in the new educational building being built on BEU campus and to be completed soon.
Significant support of the Ministry of Education for the Dual Degree Program implemented at BEU will enable to establish education infrastructure that can make a valuable contribution to highly qualified specialists training with modern knowledge, skills and competencies to work in the country's fast-growing energy sector.