Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru, professor Havar Məmmədov 2022/2023-cü tədris ilində yüksək nəticə göstərərək, 691.3 balla universitetin Kompüter elmləri ixtisasını (tədris ingilis dilində) seçən Leyla Məmmədli ilə görüşüb.
Tələbəyə qazandığı müvəffəqiyyət münasibətilə ən səmimi təbriklərini çatdıran Havar Məmmədov universitetdə tələbələr üçün yaradılan imkanlar, o cümlədən təhsilin yüksək keyfiyyətdə tədris olunması, ingilis dilində tədris sistemi, Koreyanın İNHA Universiteti ilə birgə həyata keçirilən ikili diplom proqramı, ən müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaların mövcudluğu barədə danışıb. Elektron ali təhsil ocağı olan BMU-nun həyatında baş verən mühüm yenilikləri önə çəkən rektor yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsi, onların məzun olduqdan sonra işlə təminatı istiqamətində görülən işləri vurğulayıb. Havar Məmmədov həmçinin, tələbələrin asudə zamanlarının faydalı, səmərəli təşkili və ictimai-sosial həyata qoşulmaları üçün fəaliyyət göstərən tələbə təşkilatlarının rolu və s. məsələlərə toxunub. Leyla Məmmədlinin ixtisas və universitet seçimini yüksək dəyərləndirən rektor tələbəyə ali təhsil ocağının ictimai həyatında baş verən müxtəlif formatlı tədbirlərdə də fəal olmağı tövsiyə edib.
Xoş sözlərinə görə rektora minnətdarlığını bildirən tələbə Leyla Məmmədli və valideyni Yaşar Məmmədli universitet seçimi zamanı xeyli araşdırma apardıqlarını, məhz sadalanan üstünlüklərə görə BMU-nu seçdiklərini vurğulayıblar. Y.Məmmədli, həmçinin Leylanın Tovuz rayonunun Xatınlı kəndinin orta məktəbini fərqlənmə attestatı ilə başa vurduğunu deyib.
Görüşün sonunda tələbəyə yeni tədris ilində bir daha uğurlar diləyən rektor Havar Məmmədov ona universitet adından hədiyyə təqdim edib.
Qeyd edək ki, ötən tədris ili ilə müqayisədə bu il BMU-nun bakalavr pilləsinə qəbul olan tələbələr arasında 600-dən yüksək bal toplayanların sayı 2 dəfədən çox artıb. 500 baldan çox bal toplayanların sayı isə 70 faizi ötüb.

Rector meets with high-scoring student admitted to BEU in 2022/2023 academic year
Rector of Baku Engineering University (BEU), professor Havar Mammadov met with Leyla Mammadli, who chose Computer Science Department of BEU (education in English) with 691.3 points in the 2022/2023 academic year.
Expressing his sincere congratulations to the student on her success, Havar Mammadov noted the opportunities created for students at the university, including high-quality education, teaching system in English, dual degree program implemented jointly with Inha University of Korea, availability of laboratories equipped with the most modern equipment. Highlighting important innovations in the life of BEU, an electronic higher education institution, the rector emphasized the work done in the direction of training highly qualified staff and ensuring their employment after graduation. Havar Mammadov also touched upon the role of student organizations operating for the useful and efficient arrangement of students' leisure-time activities and their participation in social life, etc. Appreciating Leyla Mammadli's choice of major and university, the rector advised the student to be active in various events in the social life of the higher education institution.
Expressing gratitude to the rector, student Leyla Mammadli and her parent Yashar Mammadli emphasized that they did a lot of research during the university selection, and they chose BEU precisely because of the listed advantages. Y. Mammadli also pointed out that Leyla graduated from the secondary school of Khatinli village of Tovuz district with a certificate of distinction.
At the end of the meeting, rector Havar Mammadov wished the student success in the new academic year and presented him with a gift on behalf of the university.
Of note, compared to the last academic year, the number of students admitted to BEU bachelor's degree has increased twice. The number of those who scored more than 500 points exceeded 70 percent.