Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Koreya Respublikasının İnha Universiteti arasında bakalavriat pilləsi üzrə həyata keçirilən ikili diplom proqramı ilə əlaqədar vebinar keçirilib.
Vebinar Təhsil Nazirliyinin İctimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Cəsarət Valehovun moderatorluğu ilə baş tutub. Vebinarın BMU ilə İnha Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramına həsr olunduğunu söyləyən sektor müdiri proqram haqqında ümumi məlumat verib.
Təhsil Nazirliyinin Elm, ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli bildirib ki, 2018-ci ildə Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı qəbul olunub və bu proqramın əsas komponentlərindən biri ikili diplom proqramlarının təsis olunmasıdır. N.Məmmədli BMU ilə Cənubi Koreyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi olan İnha Universiteti arasında beynəlxalq ikili diplom proqramının icrasına ötən tədris ilindən start verildiyini diqqətə çatdırıb. Proqramın perspektivlərindən söz açan şöbə müdiri proqram məzunlarının təhsillərinin sonunda beynəlxalq təcrübəyə malik olacaqlarını vurğulayıb.
2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı İdarəetmə Qrupunun rəhbəri Turan Topalova çıxışında proqramın maliyyələşməsi məsələsinə toxunub. O, məzunların işlə təmin olunması məsələsi barədə də danışıb və dövlət proqramı çərçivəsində bu istiqamətdə də dəstək göstərilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.
İkili diplom proqramının direktoru Humay Cəfərli təşəbbüs irəli sürərək vebinarı təşkil etdiklərinə görə Təhsil Nazirliyinə və Dövlət Proqramı İdarəetmə Qrupuna təşəkkürünü bildirib. İkili diplom proqramı haqqında ətraflı söz açan H.Cəfərli proqramın əsas üstünlüklərindən bəhs edib. Bildirib ki, təhsilalanların təhsil haqqı, qeydiyyat xərci, tədris materialları və elektron informasiya resurslarına çıxış xərcləri, Cənubi Koreyada 1 illik təhsil və 3 həftəlik yay məktəbində iştirak xərcləri Dövlət Proqramı çərçivəsində qarşılanır. Proqram direktoru həmçinin qeyd edib ki, ikili diplom proqramına əsasən tələbələr 3 akademik ili BMU-da, 1 akademik ili isə İnha Universitetində təhsil alacaqlar və sonda iki diplom əldə edəcəklər. Bundan əlavə bakalavriat səviyyəsini bitirən tələbələr magistratura və doktorantura təhsillərini Cənubi Koreyada təqaüdlə davam etdirmək imkanına malik olacaqlar.
Sonda mövzu ilə bağlı suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, 2021/2022-ci tədris ili üzrə ingilis dilində 4 il müddətində həyata keçiriləcək bakalavr proqramına İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektronika mühəndisliyi və Elektrik mühəndisliyi ixtisasları üzrə hər biri 25 nəfər olmaqla 100 nəfərin qəbul edilməsi nəzərdə tutulur. İkili diplom proqramı ilə bağlı daha ətraflı məlumatı https://beu.edu.az/az/page/ikili-diplom-proqrami-185/ linki vasitəsilə əldə etmək mümkündür.

Webinar on Dual Degree Program in engineering held
Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea have held a webinar on the dual degree program at the undergraduate level.
The webinar was moderated by Jasarat Valehov, Head of the Public Relations Department of the Ministry of Education. Saying that the webinar was dedicated to the dual degree program between BEU and Inha University, the head of the sector gave general information about the program.
Nijat Mammadli, head of the Department of Science, Higher and Secondary Special Education of the Ministry of Education, said that State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023 was approved by the Order of President Ilham Aliyev in 2018. One of the components is the establishment of dual degree programs. N.Mammadli noted that the implementation of the international dual degree program between BEU and Inha University, a prestigious higher education institution in South Korea, began in last academic year. Speaking about the prospects of the program, the head of the department stressed that the graduates of the program would have international experience at the end of their education.
In her speech, Turan Topalova, Head of the Management Group of the State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023, touched upon the issue of financing the program. She also spoke about the employment of graduates and added that the state program would provide support in this direction.
Humay Jafarli, Director General of BEU-INHA Dual Degree Program, thanked the Ministry of Education and the State Program Management Group for organizing the webinar. Speaking in detail about the dual degree program, H. Jafarli spoke about the main advantages of the program. She said that the tuition fees, registration costs, access to teaching materials and electronic information resources, 1-year education in South Korea and 3-week summer school were covered within the State Program. The director of the program also noted that under the dual degree program, students would study 3 academic years at BEU and 1 academic year at Inha University, and at the end would receive two diplomas. Moreover, undergraduate students will have the opportunity to continue their master's and doctoral studies on scholarships in South Kore.
In the end, questions on the topic were answered.
It should be noted that for the 2021/2022 academic year, the bachelor's program, which will be implemented in English for 4 years, envisages the admission of 100 people in the specialties of Information Technology, Civil Engineering, Electronics Engineering and Electrical Engineering, 25 people each. More information about the dual degree program is available at https://beu.edu.az/az/page/ikili-diplom-proqrami-185/ .