Abituriyentlərə uğurlu karyera imkanları yaradan və daim dinamik inkişafda olan, perspektivli sahələrədən biri də İnşaat mühəndisliyidir. Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti tərəfindən birgə icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramı (BMU-İNHA İDP) bu ixtisası seçən tələbələr üçün bir çox üstünlüklər yaradır.
Hazırda ölkədə İnşaat mühəndisliyi ixtisasını tədris edən ali təhsil müəssisələri arasında yalnız BMU-nu, o cümlədən BMU-İNHA İDP-ni seçməklə cəmi 4 ilə 2 diplom əldə etmək mümkündür. Belə ki, təhsil müddətinin sonunda tələbələrə İNHA Universiteti tərəfindən “Civil Engineering”, BMU tərəfindən isə “İnşaat mühəndisliyi” ixtisasları üzrə bakalavr diplomları təqdim olunur.
Bundan başqa, təhsilalanların Koreya Respublikasında 1 illik tam təhsil və 3 həftəlik yay məktəbində iştirak xərcləri, habelə təhsil haqqı, qeydiyyat xərci, tədris materialları və elektron informasiya resurslarına çıxış xərcləri də “2019-2023 Dövlət Proqramı” tərəfindən qarşılanır. Proqramın məzunlarının qazanacağı bilik və bacarıqlar qeyd olunan 4 ixtisas üzrə mühəndislik sahələri, tədqiqat, beynəlxalq təhsil, təhlil və inkişaf sahələrini əhatə edəcək.
3+1 modelinə əsaslanan proqrama görə, tədrisin 3 ili BMU, 1 ili isə İNHA Universitetində həyata keçiriləcək. BMU-da 3 illik təhsil müddəti ərzində müvafiq dil bacarıqlarını formalaşdırmaq üçün proqramın şərti olan Koreya dili dərsləri hər semestr tədris olunacaq və tələbələr müvafiq olaraq “TOPİK” sertifikatı əldə etmək üçün imtahanlarda iştirak edəcəklər.
Beynəlxalq ikili diplom proqramına qəbul Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçiriləcək qəbul imtahanlarının (bakalavriat səviyyəsi üzrə) nəticələri və İNHA Universiteti tərəfindən təşkil olunacaq daxili imtahan əsasında aparılır. BMU-İNHA İDP-də Azərbaycan vətəndaşı olan, 2023-cü ildə DİM imtahanlarından uğurla keçən 1-ci ixtisas qrupunun abituriyentləri və minimum 400 bal toplamış namizədlər iştirak edə bilər. Seçim nəticəsində 25 nəfər tələbə İnşaat mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil almaq hüququ qazanacaq.
Bundan əlavə, proqrama müraciət etmiş namizədlər BMU ilə İNHA Universitetinin birgə təşkil etdiyi və yazılı formada olan riyaziyyat, fizika və ingilis dili üzrə daxili imtahandan da uğurla keçməlidir. İxtisasla maraqlanan abituriyentlərin diqqətinə çatdırırıq ki, daxili imtahanda iştirak etmək üçün namizədlər tələb olunan sənədləri onlayn anket formasına daxil etməlidir. Hazırda BMU-İNHA İDP-yə əsasən, ali təhsilin bakalavriat səviyyəsində 2023/2024-cü tədris ili üçün digər ixtisaslarla yanaşı, “İnşaat mühəndisliyi” ixtisası üzrə də sənədlərin son qəbul tarixi 09.08.2023-cü il saat 23:55 müəyyənləşdirilib. BMU-İNHA İDP-ə qəbul üçün daxili imtahan 12 avqust tarixində keçiriləcək. İmtahan nəticələri isə 17 avqust tarixində elan ediləcək.
Məlumat üçün bildirək ki, İnşaat mühəndisliyi ixtisası mühəndis düşüncəsinin, eləcə də inşaat sahəsində təsəvvürün yaradılması üçün bənzərsiz imkanlar verir. İnşaat mühəndisliyi inşaat sahəsində iş görülməsi üçün əsas və ilkin məlumatlar toplusudur. Proqramın məzunları əsas ixtisas üzrə biliklərə yiyələnməklə yanaşı, səriştəli fəaliyyət üçün tələb olunan digər keyfiyyətlər, o cümlədən tədqiqat, beynəlxalq təhsil, təhlil və inkişaf sahəsində bacarıqlar əldə edəcəklər. İxtisas sahibləri gələcəkdə peşakar inşaat mühəndisi kimi, yollar, binalar, körpülər, tunellər, kondisioner, bəndlər, kanalizasiya və kanalizasiya sistemlərinin tikintisi üçün həyata keçirilən genişmiqyaslı layihələr üzərindən karyeralarının təməlini qura və ya davam etdirə bilərlər.
“2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində icra olunan BMU-İNHA ikili diplom proqramı ilə bağlı ətraflı məlumatı elandan əldə etmək mümkündür.

Civil engineering is one of the promising fields that create successful career opportunities for applicants and is constantly developing dynamically. The international double degree program (BEU-INHA DDP) jointly implemented by Baku Engineering University (BEU) and Inha University of the Republic of Korea creates many advantages for students who choose this specialty.
Currently, it is possible to obtain 2 diplomas in 4 years by choosing only BEU, including BEU-INHA DDP, among the higher education institutions that teach the Civil Engineering specialty in the country. Thus, at the end of the study period, students are presented with bachelor's diplomas in "Civil Engineering" by Inha University, and "Civil Engineering" by BEU.
In addition, the costs of 1-year full-time education and 3-week summer school participation in the Republic of Korea, as well as tuition fees, registration costs, educational materials and access to electronic information resources are covered by the "2019-2023 State Program". The knowledge and skills that the graduates of the program will acquire will cover the fields of engineering, research, international education, analysis and development in the 4 mentioned specialties.
According to the program based on the 3+1 model, 3 years of study will be carried out at BEU, and 1 year at Inha University. During the 3-year study period at BEU, Korean language classes, which are a condition of the program, will be taught every semester in order to form relevant language skills, and students will participate in exams to obtain the "TOPIC" certificate accordingly.
Admission to the international dual diploma program is based on the results of the entrance exams (undergraduate level) held by the State Examination Center (SEC) and the internal examination organized by Inha University. Applicants of the 1st specialty group who are citizens of Azerbaijan and have successfully passed the 2023 SEC exams and candidates who have scored a minimum of 400 points can participate in the BEU-INHA DDP. As a result of the selection, 25 students will have the right to study in the field of Civil Engineering.
In addition, candidates who have applied to the program must also successfully pass the written internal exam in mathematics, physics and English, jointly organized by BEU and Inha University. We bring to the attention of applicants who are interested in the specialty that to participate in the internal exam, candidates must include the required documents in the online application form. Currently, according to the BEU-INHA DDP, the last date of receipt of documents for the 2023/2024 academic year at the bachelor's level of higher education, along with other specialties, is 08.09.2023 at 23:55. The internal exam for admission to BEU-INHA DDP will be held on August 12. The exam results will be announced on August 17.
For your information, the Civil Engineering major provides unique opportunities for engineering thinking as well as imagination in the field of construction. Civil engineering is a collection of basic and preliminary information for doing work in the construction field. Graduates of the program will acquire knowledge in the major, as well as other qualifications required for competent practice, including skills in research, international education, analysis and development. Graduates can build or continue their career as a professional civil engineer on large-scale projects for the construction of roads, buildings, bridges, tunnels, air conditioning, dams, sewers and sewage systems.
It is possible to get detailed information about the BEU-INHA dual diploma program implemented within the framework of the "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023" from the announcement.