Koreya Respublikasının İNHA Universitetinin rektoru Cho Myeong Voo və professor-müəllim heyəti Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) müasir dövrün tələblərinə cavab verən zəngin laboratoriyaları ilə tanış olublar.
Qonaqlara Kimya və kimya mühəndisliyi, Kibertəhlükəsizlik, Kompüter, Mexanika mühəndisliyi, Elektronika və digər laboratoriyaların iş prinsipi, burada geniş tədqiqatlar aparmaq üçün yaradılan şərait barədə dolğun informasiyalar təqdim edilib. Təcrübə əsaslı dərslərə və keyfiyyətli tədqiqatlara imkan yaradan laboratoriyalarda tələbələrin öyrəndikləri bilikləri möhkəmləndirməsi, eləcə də real istehsal proseslərinin gedişi, onların idarə edilməsi, tənzimlənməsi qaydaları haqqında praktiki bacarıqlar qazanması diqqətə çatdırılıb.
İNHA Universitetinin rəhbərliyi BMU-da elmi araşdırmalara, tədqiqat təşəbbüslərinin reallaşmasına imkan verən laboratoriyaların qurulmasından məmnunluqlarını bildirib. Bununla yanaşı, universitetdə tədqiqatyönümlü inkişaf istiqamətində atılan addımları, eləcə də nəzəriyyə ilə təcrübənin birləşməsi sayəsində tələbələrin yüksəkixtisaslı kadrlar kimi yetişməsini müsbət qiymətləndiriblər.
Tanışlıq zamanı Koreyanın ən nüfuzlu universitetlərindən olan və geniş elmi-tədqiqat imkanlarına malik İNHA ilə bu istiqamətdə əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçiriilib.
BMU ilə İNHA arasında 2020-ci ildən “İnşaat mühəndisliyi”, “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektrik mühəndisliyi” və “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasları üzrə beynəlxalq ikili diplom proqramı icra edilir. Proqram çərçivəsində 385 tələbə təhsil alır və bu il onlardan 61 nəfər ilk dəfə məzun olub.

The rector of Inha University of the Republic of Korea Cho Myeong Woo and the teaching staff got acquainted with the rich laboratories of Baku Engineering University (BEU) that meet the requirements of the modern era.
The guests were provided with complete information about the working principle of Chemistry and chemical engineering, Cybersecurity, Computer, Mechanical engineering, Electronics and other laboratories, as well as the conditions created for conducting extensive research. It has been brought to attention that the students consolidate their knowledge in the laboratories, which enable practice-based lessons and qualitative research, as well as gain practical skills about the course of real production processes, their management, and regulation rules. The administrative staff of Inha University expressed their satisfaction with the construction of laboratories that enable scientific research and research initiatives to be carried out at BEU. Furthermore, they positively evaluated the steps taken in the direction of research-oriented development at the university, as well as the development of students as highly qualified personnel owing to the combination of theory and practice.
During the meeting, issues of cooperation in this direction were discussed with Inha, which is one of the most prestigious universities in Korea and has wide scientific and research opportunities.
Since 2020, an international dual degree program in the fields of "Construction Engineering", "Information Technologies", "Electrical Engineering" and "Electronics Engineering" have been conducting between BEU and Inha. 385 students are studying under the program, and this year 61 of them graduated for the first time.