Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) nəznində fəaliyyət göstərən Xırdalan Kral Seconq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Koreya milli geyimi olan “Hanbok geyinmə təcrübəsi” adlı tədbir keçirilib. Tədbir BMU və İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının (İDP) Koreya dili müəllimlərinin dəstəyi ilə ilə baş tutub.
Müxtəlif səviyyələr üzrə Koreya dili dərslərinə qatılan BMU-İNHA İDP-nin 2021 və 2022-ci qəbulu üzrə tələbələri (Cohort 2021 və Cohort 2022) rəngarəng “Hanbok”ları geyinərək təcrübədən keçirib. Onlara müəllimlər tərəfindən “Hanbok”un tarixi haqqında qısa məlumat verilib, həmçinin “Hanbok”un geyinmə qaydası və texnikası nümayiş etdirilib.
Məlumat üçün nəzərə çatdıraq ki, “Hanbok” Koreyanın milli ənənəvi geyimi olaraq qadınlar üçün çoqori (bluzka) və çimadan (don) ibarətdir, paçji isə kişilər üçündür. “Hanbok” əsasən rəsmi görüşlərdə, bayramlarda və festivallarda geyinilir.
Bu tədbir öz növbəsində 2022-ci qəbul qrupu tələbələrinin Koreya Respublikasının İNHA Universitetində “Yay məktəb”inə getməmişdən öncə hazırlığına da kömək məqsədi daşıyıb. “Yay məktəbi” çərçivəsində İNHA tərəfindən təşkil edilmiş ekskursiyalardan biri məhz “Hanbok” geyinmə təcrübəsi və “Hanbok” geyimlərində tələbələrin Seulda yerləşən Gyeongbok Sarayına səfərdir.

Xirdalan King Sejong Institute, which operates under the Baku Engineering University (BEU), organized an event called "Hanbok experience", which is the national costume of Korea. The event was held with the support of the Korean language teachers of the dual degree program (DDP) between BEU and Inha University.
BEU-INHA DDP 2021 and 2022 intake students (Cohort 2021 and Cohort 2022) participating in Korean language classes at different levels experienced wearing colorful "Hanbok". They were given brief information about the history of "Hanbok" by the teachers, as well as the method and technique of wearing "Hanbok" were demonstrated.
Of note, "Hanbok" as the national traditional clothing of Korea consists of chogori (blouse) and chima (gown) for women, and pachiji is for men. "Hanbok" is mainly worn in official meetings, holidays and festivals.
This event, in turn, was aimed at helping the students of the 2022 admission group prepare before going to the "Summer School" at Inha University of the Republic of Korea. One of the excursions organized by Inha within the framework of the "Summer School" is the experience of wearing "Hanbok" and the visit of students in "Hanbok" to the Gyeongbok Palace located in Seoul.