2022/2023-cü tədris ilində Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Koreyanın İNHA Universiteti ilə birgə həyata keçirdiyi beynəlxalq ikili diplom proqramına (İDP) qəbul üzrə yüksək göstəricilər əldə edilib. Belə ki, bakalavriat səviyyəsində mühəndislik ixtisasları istiqaməti üzrə artıq 3 ildir ki, icra olunan proqrama göstərilən maraq və yüksək müsabiqə vəziyyəti İDP çərçivəsində tədris olunan bütün ixtisaslar üzrə qeydə alınıb.
Qəbula dair nəticələrə görə, proqrama müraciət etmiş 309 abituriyentdən 117 nəfəri tələbə statusunu qazanıb. Bununla da cari il üçün proqram üzrə nəzərdə tutulan tələbə qəbulunun 91,4 %-i uğurla tamamlanıb. Qəbul olan tələbələrin 32 nəfəri İnformasiya texnologiyaları, 32 nəfəri Elektronika mühəndisliyi, 28 nəfəri Elektrik mühəndisliyi, 25 nəfəri isə İnşaat mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alacaq.
İDP çərçivəsində oxumaq şansı əldə etmiş 117 tələbənin 51 nəfəri 500, 49 nəfəri isə 600 baldan çox nəticə göstərmiş abituriyentlərdir. Bu da son iki qəbul ili ilə müqayisədə 500 və 600 bal toplayan tələbələrin say nisbətində müvafiq olaraq 58% və 54% artım deməkdir.
İDP-yə İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə qəbul olmuş 32 tələbənin 30-u 600-dən çox, 2-si isə 570-dən artıq, Elektronika mühəndisliyi ixtisası üzrə 14-ü 600-dən çox, 16-sı 500-dən çox bal toplayıb. Bundan başqa, Elektirik mühəndisliyi ixtisası üzrə 18 nəfər 500-dən artıq, 2 nəfər 600-dən çox, İnşaat mühəndisliyi ixtisası üzrə isə 15 nəfər 500-dən artıq, 3 nəfər isə 600-dən çox bal yığıb.
İxtisaslar üzrə ən yüksək nəticə göstərənlər sırasında Zoyarida Rəhimova Fazil qızı 667,5 balla İnformasiya texnologiyaları ixtisasını, Nilufər Hüseynli Aqil qızı 648,7 balla İnşaat mühəndisliyi ixtisasını, Zərifə Daşdəmirli Fuad qızı 643,5 balla Elektronika mühəndisliyi ixtisasını, Amin İslamov Adil oğlu 619,8 balla Elektrik mühəndisliyi ixtisasını seçib.
Yüksək nəticələr vurğulamağa imkan verir ki, BMU-İNHA İDP-nin fəaliyyət planının icrası nəticəsində əsas keyfiyyət göstəricilərindən biri olan daha istedadlı və yüksək bal toplamış tələbələrin proqrama cəlb olunması uğurla təmin edilib.
Qeyd edək ki, bütövlükdə 2022/2023-cü tədris ilində ali təhsil müəssisələrinə qəbulda yüksək bal toplayaraq, ixtisas seçimində BMU-ya üstünlük verən tələbələrin sayında əhəmiyyətli artım tendensiyası müşahidə olunub. Ötən tədris ili ilə müqayisədə BMU-ya qəbul olan tələbələr arasında 600-dən yüksək bal toplayanların sayı 53 nəfərdən 128 nəfərə, 500-dən çox bal toplayanların sayı isə 219 nəfərdən 314 nəfərə yüksəlib. Universitetə bakalaviatura səviyyəsi üzrə qəbul planı ümumilkdə 97.78 faiz dolub.

High indicators of admission to international dual degree program (DDP) between Baku Engineering University and Inha University have been achieved in the 2022/2023 academic year. Thus, the interest shown in the program, implemented for 3 years in the field of engineering at the bachelor's degree, and the high level of competition were recorded in all specialties taught within the framework of DDP.
According to the admission results, 117 of the 309 applicants who applied to the program received student status. With this, 91.4% of the admission plan of the program for the current year was successfully completed. Of the admitted students, 32 will study in Information technologies, 32 in Electronics engineering, 28 in Electrical engineering, and 25 in Civil engineering.
Of the 117 students who had the chance to study within the DDP, 51 are applications scoring over 500 and 49 over 600 points. This means 58% and 54% increase in the number of students who scored 500 and 600 points, respectively, compared to the last two admission years.
30 of the 32 students admitted to DDP in Information technologies scored more than 600 points, and 2 scored more than 570 points, 14 scored more than 600 points, and 16 scored more than 500 points in the Electronics engineering. Moreover, 18 people scored over 500 points, 2 people scored over 600 points, and 15 people scored over 500 points, and 3 people scored over 600 points in Civil engineering.
Among the top scorers, Zoyarida Rahimova Fazil gizi Information Technologies with 667.5 points, Nilufar Huseynli Agil gizi Civil Engineering with 648.7 points, Zarifa Dashdemirli Fuad gizi Electronics Engineering with 643.5 points, Amin Islamov Adil oglu Electrical Engineering with 619.8 points.
The high results make it possible to emphasize that as a result of the implementation of the action plan of the BEU-INHA DDP, the involvement of more talented and high-scoring students in the program, one of the main quality indicators, was successfully ensured.
Of note, in the 2022/2023 academic year as a whole, a significant growth trend was observed in the number of students who scored high points in admission to higher education institutions and preferred BEU in the choice of specialty. Compared to the last academic year, the number of students admitted to BEU increased from 53 to 128, and the number of students with more than 500 points increased from 219 to 314. The admission plan of BEU was filled by 97.78 percent.