Azərbaycan müəllimlərinin ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş XVI qurultayında Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) təhsildə yüksək nailiyyətlər göstərən tələbələrinə “Heydər Əliyev adına təqaüd” təqdim olunub.
Təqaüdə layiq görülən Zəhra Quliyeva universitetin riyaziyyat və informatika müəllimliyi, Mais Şabanov kompüter mühəndisliyi, Murad İbrahimov isə BMU-İNHA ikili diplom proqramının informasiya texnologiyaları ixtisasının tələbələridir.
Qurultayda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsis edilmiş ali təhsilin bakalavriat səviyyəsində əyani formada təhsil alan və təhsildə yüksək nailiyyətləri olan ümumilkidə 100 tələbəyə “Heydər Əliyev adına təqaüd” təqdim olunub.
Təqaüd Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına 3000 manat məbləğində birdəfəlik ödənilir.

At the 16th congress of Azerbaijani teachers dedicated to the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev, "Heydar Aliyev scholarship" was presented to students of Baku Engineering University (BEU) who showed high achievements in education.
Zahra Guliyeva, who was awarded the scholarship, is the student of Mathematics and Informatics Education Department of the university, Mais Shabanov Computer Engineer, and Murad Ibrahimov is a student of the BEU-INHA dual degree program of information technologies.
At the congress, "Heydar Aliyev scholarship" established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan was presented to a total of 100 students who studied in full-time at the bachelor's level of higher education and had high achievements in education.
The scholarship is paid by the Ministry of Science and Education at the expense of the state budget in the amount of 3000 manats.