Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı (BMU-İNHA İDP) tələbələrinin təmsil olunduğu “DeepSense” komandası “Robotex”in Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən mərhələsində birinci yeri tutub.
“Elektrik mühəndisliyi” ixtisasının 3-cü kurs tələbəsi Nəsib Əhmədov (mentor), “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi Tahirə Bəylərova və “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasının 2-ci kurs tələbəsi Yusif Novruzlunun yer aldığı komanda yarışmanın Azərbaycan mərhələsinin ilk turunda (“Robotex International Azerbaijan 2025”) “Maze Robot” layihəsi iştirak edib. Layihə çərçivəsində hazırlanan robot verilmiş labirinti 5 dəqiqə ərzində tamamlamağa çalışır, həmçinin sensorlar, ağıllı alqoritmlər vasitəsilə optimal çıxış yolunu müəyyənləşdirir.
Komanda bu layihə ilə yarışmanın ikinci mərhələsində “Labirint” kateqoriyasında böyük uğura imza atıb və bu ilin dekabr ayında Estoniyanın Tallin şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan finala qatılmaq hüqüqu qazanıb.

BEU students win first place in "Robotex" competition held in Türkiye
The “DeepSense” team, represented by students of the dual degree program (BEU-INHA DDP) between Baku Engineering University and INHA University of the Republic of Korea, has taken the first place in the “Robotex” stage held in Antalya, Türkiye.
The team, which included Nasib Ahmadov, a 3rd year student of the “Electrical Engineering” specialty (mentor), Tahira Baylarova, a 2nd year student of the “Electronics Engineering” specialty, and Yusif Novruzlu, a 2nd year student of the “Information Technologies” specialty, participated in the first round of the Azerbaijani stage of the competition (“Robotex International Azerbaijan 2025”) with the “Maze Robot” project. The robot developed within the project tries to complete the given labyrinth within 5 minutes, and also determines the optimal exit path through sensors and intelligent algorithms.
The team achieved great success in the “Labyrinth” category in the second stage of the competition with this project and won the right to participate in the finals scheduled to be held in Tallinn, Estonia in December of this year.