Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri ev heyvanlarının məsafədən qidalanmasını təmin edən “Pet feeder” adlı cihaz hazırlayıblar. Vayfay (Wi-Fi) ilə idarə edilən cihaz insanların evdən uzaqda (səyahət, iş və s.) olsalar belə ev heyvanlarının qidalanmasını rahat şəkildə həyata keçirmələri üçün mükəmməl vasitədir.
Layihə universitetin baş müəllimi Hamed Kağazçının rəhbərliyi ilə elektrik mühəndisliyi ixtisası üzrə (BMU-İNHA İDP) II kurs tələbələri Əli Səfərli və İbad Nəsrullayev tərəfindən hazırlanıb.
Uzaqdan idarəetmə üstünlüyü ilə fərqlənən cihaz prosesi xüsusi proqram vasitəsilə icra edir. Öncədən proqramlaşdırılabilən elektronik sistemə malik cihazla qidalanma zamanını və miqdarını tənzimləmək olur. Yəni cihaz sahiblərin istədikləri vaxtda və miqdarda ev heyvanlarını qidalandırmasına şərait yaradır. Bunun üçün yeganə tələb vayfay bağlantısının olmasıdır.
Ev heyvanı cihaza yaxınlaşan zaman sensor vasitəsilə “Buradayam” bildirişi alınır, sonra ev heyvanı su və qida ilə təmin edilir. Proqramdakı yem düyməsi ilə yeməkdən asılı olaraq müvafiq miqdarda yem vermək, su düyməsi vasitəsilə isə istənilən müddət ərzində su fəvvarəsini açıb bağlamaq mümkündür.

BEU students develop device that allows pets to be fed remotely
Students of Baku Engineering University (BEU) have developed a device called "Pet feeder" that provides remote feeding of pets. The Wi-Fi controlled device is the perfect tool for people to conveniently feed their pets even when they are away from home (traveling, work, etc.).
The project was developed by Ali Safarli and Ibad Nasrullayev, II-year students majoring in electrical engineering (BEU-INHA DDP) under the guidance of Hamed Kagazchin, the senior lecturer of the university.
The device, distinguished by the advantage of remote control, executes the process through a special program. With a device with a pre-programmable electronic system, it is possible to adjust the feeding time and amount. Thus, the device enables the owners to feed their pets at the desired time and quantity. The only requirement for this is a Wi-Fi connection.
When the pet approaches the device, the "I'm here" notification is received through the sensor, then the pet is provided with water and food. With the feed button in the program, it is possible to give the appropriate amount of feed depending on the food, and with the water button, it is possible to open and close the water fountain for any period of time.