2023/2024-cü tədris ili üzrə keçirilən qəbul imtahanlarında yüksək nəticə göstərərək Bakı Mühəndislik Universitetinə (BMU) qəbul olan tələbələrlə görüş keçirilib.
Görüşdə rektor Yaqub Piriyev ölkəmizdə Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində görülən işləri vurğulayıb. Hazırda icra olunan tam dövlət təqaüdlü ikili diplom proqramları (İDP) əsasında yeni nəsil mütəxəssislərin yetişdirildiyini deyən rektor BMU-nun ölkədə bu proqramı icra edən əsas 3 universitetdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, universitetə yüksək nəticələrlə qəbul olan tələbələrin BMU ilə Cənubi Koreyanın İNHA Universiteti arasında həyata keçirilən ikili diplom proqramına üstünlük verdiyini söyləyib.
Ümumilikdə qəbul imtahanlarında yüksək nəticə göstərən 176 nəfərin BMU-nu seçdiyini qeyd edən ali təhsil ocağının rəhbəri onlardan 46 nəfərinin 600-dən yuxarı bal topladığını bildirib.
BMU-nun “QS Avropa Universitetləri Reytinqləri 2024” cədvəlində Azərbaycan üzrə yer alan 7 universitetdən biri olduğunu fikirlərinə əlavə edən rektor ali məktəbdə elmi-tədqiqat istiqamətinin gücləndirilməsi, bütün pillələr üzrə təhsilin keyfiyyətinin daha da artırılmasına yönələn gələcək tədbir və yeniliklərdən söz açıb. Tələbələrin fərdi inkişafında müxtəlif tədris və tələbə mübadilə proqramlarının rolundan da danışan Yaqub Piriyev onları bu proqramlarda fəal iştirak etməyə çağırıb.
Sonra tələbələrin informasiya texnologiyaları və mühəndislik startaplarının yaradılması, müxtəlif profilli yarışlara maraq və bu tədbirlərdə iştirakın təmin edilməsi, tələbə təqaüdləri və s. məsələlərlə bağlı rəy və təklifləri dinlənilib, həmçinin onları maraqlandıran suallara aydınlıq gətirilib.
Səsləndirilən fikir və rəylərin, edilən müraciətlərin diqqətdə saxlanılacağını qeyd edən rektor innovativ təşəbbüs və ideyaların hər zaman müsbət qarşılandığını, bunun üçün tələbələrə lazımi dəstəyin veriləcəyini vurğulayıb.
Əmək bazarında yüksək tələbat duyulan peşəkar mütəxəssis və ixtisaslı kadr kimi yetişmək, bu istiqamətdə daim özünü inkişaf etdirməklə bağlı zəruri tövsiyə və məsləhətlərini paylaşan Yaqub Piriyev tələbələri dinləməyə hər zaman hazır olduğunu bildirib, eyni zamanda onlara tədris nailiyyətləri, uğurlar arzulayıb.

A meeting has been held with students who were admitted to Baku Engineering University (BEU) with high results in the entrance exams for the 2023/2024 academic year.
At the meeting, Rector Yagub Piriyev emphasized the work done in the direction of adapting the content and quality indicators of the higher education system to international standards under the leadership of President Ilham Aliyev. Noting that a new generation of specialists is being trained based on the fully state-sponsored dual degree programs (DDPs) currently being implemented, the Rector pointed out that BEU is one of the main 3 universities in the country implementing this program. Furthermore, he added that students who were admitted to the university with high results preferred the dual degree program implemented between BEU and Inha University of South Korea.
Mentioning that 176 people who showed high results in the entrance exams chose BEU, the head of the higher education institution touched upon that 46 of them scored more than 600 points.
Adding to his opinion that BEU is one of the 7 universities in Azerbaijan in the "QS European University Rankings 2024" table, the Rector spoke about future measures and innovations aimed at strengthening the scientific-research direction of the higher school, further increasing the quality of education at all levels. Talking about the role of various education and student exchange programs in the individual development of students, Yagub Piriyev called them to actively participate in these programs.
Later, opinions and proposals of the students related to the issues of creation of information technology and engineering start-ups of students, interest in various profile competitions and ensuring participation in these events, student scholarships, etc. were listened to, and the questions that interested them were clarified.
Noting that the voiced opinions and requests will be kept in mind, the Rector emphasized that innovative initiatives and ideas are always welcomed, and students will be given the necessary support for this.
Sharing the necessary recommendations and advice on training a professional specialist and qualified staff, who are in high demand in the labor market, and constantly developing in this direction, Yagub Piriyev added that he is always ready to listen to the students. Moreover, he wished them educational achievements and success.