BMU-nun rektoru İDP çərçivəsində İNHA Universitetində keçiriləcək təlimə qatılacaq heyətlə görüşüb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) professor-müəllim heyəti Cənubi Koreyanın İNHA Universitetində 11 iyul - 19 avqust tarixlərində keçiriləcək 6 həftəlik təlimdə iştirak edəcəklər. Təlimin əsas məqsədi BMU ilə İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramına (İDP) əsasən qarşılıqlı təcrübə mübadiləsini reallaşdırmaq, BMU-nun professor-müəllim heyəti üçün xüsusi təhsil proqramını təmin etmək, onların bilik və bacarıqlarının adıçəkilən universitetin təhsil təcrübəsi, həmçinin təcrübəli professorları vasitəsilə daha da inkişaf etdirilməsinə nail olmaqdır. İlk təlim İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə tədrisi həyata keçirən müəllimlər üçün nəzərdə tutulub.
Bununla əlaqədar BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov təlimdə iştirak edəcək müəllimlərlə (Etibar Seyidzadə, Asif Qanbayev, Əhməd Əhmədzadə, Əli Həsənov, Gülbikə Zahidova, Xəyalə İbrahimova, Rasim Mahmudov) görüşüb.
Rektor Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə təhsil sahəsində davam etdirilən islahatlar, ölkədə ali təhsil sisteminin beynəlxalq standartlar səviyyəsinə yüksəldilməsi istiqamətində gerçəkləşdirilən tədbirlər və qəbul olunan müvafiq dövlət proqramlarından danışıb. Ali təhsil ocağının rəhbəri bu gün ölkədə təhsil sahəsində yaradılan şəraitin gənclərə, o cümlədən təhsil arzusunda olan hər kəsə sonsuz imkanlar yaratdığını, Azərbaycan vətəndaşına dünyanın ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almaq hüququ qazandırdığını bildirib.
Havar Məmmədov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində BMU ilə İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramının əsas komponentlərindən birinin proqram üzrə professor-müəllim heyəti üçün Koreyada təlimin keçirilməsi olduğunu vurğulayıb.
Dövlət Proqramının əsas hədəfləri sırasında ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə müasirləşdirilməsinin yer aldığını önə çəkən rektor bu baxımdan BMU ilə İNHA arasında həyata keçirilən proqramın tələbələrə müstəsna üstünlüklər verdiyini, 4 ixtisas (İnformasiya texnologiyaları, İnşaat mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi, Elektronika mühəndisliyi) üzrə ikili diplomun onlar üçün unikal və  tarixi fürsət olduğunu diqqətə çatdırıb.
Təhsil sahəsində ölkələrarası qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin faydalarından da danışan rektor Koreyada təşkil olunacaq təlimin BMU-nun tədris prosesinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu söyləyib.
BMU-İNHA İDP-nin direktoru Humay Cəfərli proqram çərçivəsində aparılan işlərdən söz açıb, eyni zamanda təlimin təşkili, istiqamətləri və nəticələri haqda ətraflı məlumat verib.
Proqramın idarə edilməsi üzrə bölmə rəhbəri Hyunjin Yang Koreyaya ilk dəfə səfər edənlərin bilməli olduğu zəruri informasiyaları nəzərə çatdırıb, onları fərqli mədəniyyətlər baxışından öz ölkəsinin adət və ənənələri ilə tanış edib. Layihə direktoru səfər müddətində müəllimlər üçün nəzərdə tutulan tədbirlər haqda da məlumat verib.
Görüşdə o da qeyd edilib ki, uğurla icra olunan BMU-İNHA ikili diplom proqramına bakalavriat səviyyəsi üzrə artıq 2 qəbul həyata keçirilib, hazırda isə 3-cü qəbul üzrə onlayn qeydiyyat prosesi davam etməkdədir. Bu prosesin 10 avqust 2022-ci il saat 23:55-də yekunlaşması planlaşdırılır.
Sonda rektor Koreyaya ezam olunacaq professor-müəllim heyətinə zəruri tapşırıq və tövsiyələrini verib, onlara uğurlar arzulayıb.

The academic staff of Baku Engineering University (BEU) will participate in the 6-week training to be held from July 11 to August 19 at Inha University of South Korea. The training aims to realize mutual exchange of experience based on the Dual Degree Program (DDP) implemented between BEU and Inha University, provide a special educational program for BEU academic staff, improve their knowledge and skills through the educational experience of the abovementioned university, as well as through experienced professors. The first training is intended for teachers teaching in the field of Information Technologies.
In this regard, the Rector of BEU, professor Havar Mammadov met with the teachers who would participate in the training (Etibar Seyidzade, Asif Ganbayev, Ahmad Ahmadzade, Ali Hasanov, Gulbika Zahidova, Khayala Ibrahimova, Rasim Mahmudov).
The Rector spoke about the ongoing reforms in the field of education under the leadership of President Ilham Aliyev, measures implemented in the direction of raising the higher education system in the country to the level of international standards, and the relevant state programs adopted. The Head of the higher education institution noted that the conditions created in the field of education in the country today created endless opportunities for young people, including everyone who wanted to study and gave the citizen of Azerbaijan the right to study in the most prestigious higher education institutions in the world.
Havar Mammadov emphasized that conducting training in Korea for the academic staff of the program was one of the main components of Dual Degree Program implemented between BEU and Inha University within the framework of the "State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.
Underlining the modernization of the content and quality indicators of the higher education system with international dual degree programs among the main goals of the State Program, the Rector pointed out that the program implemented between BEU and Inha gave exceptional advantages to students, and the dual degree in 4 majors (Information Technologies, Civil Engineering, Electrical Engineering, Electronics Engineering) was a unique and historic opportunity for them.
The Rector talked about the benefits of cross-country mutual exchange of experience in the field of education, expressing his hope that the training to be organized in Korea would contribute to the educational process of BEU.
Humay Jafarli, Director General of BEU-INHA DDP, gave information about the work carried out within the program, as well as about the organization, directions and results of the training.
Hyunjin Yang, INHA Project Director of BEU-INHA DDP, brought to the attention the necessary information for those visiting Korea for the first time, introduced them to the customs and traditions of his country from the point of view of different cultures. The project director also provided information about the measures planned for the teachers during the visit.
It was also noted at the meeting that 2 admissions had already been carried out to the BEU-INHA Dual Degree Program at the bachelor's level, and currently, the online registration process for the 3rd admission is in the process. This process is scheduled to end on August 10, 2022 at 11:55 PM.
At the end, the Rector gave the necessary tasks and recommendations to the academic staff, and wished them success.