Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru, professor Havar Məmmədov ikili diplom proqramı çərçivəsində tələbələr üçün təşkil edilən “Yay məktəbi”ndə tədrisə cəlb olunan İNHA Universitetinin 18 nəfərdən ibarət professor - müəllim heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə qonaqları BMU-da görməkdən məmnunluğunu dilə gətirən Havar Məmmədov Prezident cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə təsdiq olunan “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın ölkəmizin gələcəyi üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. Bu sənədə uyğun olaraq, BMU ilə Koreyanın İNHA Universiteti arasında 2020/2021-ci tədris ilindən gerçəkləşdirilən ikili diplom proqramından (İDP) bəhs edən rektor proqrama əsasən, sayca ikinci “Yay məktəbi”nin təşkil olunduğunu xatırladıb.
Ali təhsilin bakalavriat səviyyəsində mühəndislik ixtisasları istiqaməti üzrə həyata keçirilən BMU-İNHA İDP-nin əsas hədəfinin yüksəkixtisaslı kadr hazırlığına yönəldiyini vurğulayan Havar Məmmədov proqram üzrə aparılan tədrisin keyfiyyətinin daha da artırılması, tədrisin yüksəldilməsində tərəflərin səylərinin gücləndirilməsinin vacibliyini önə çəkib və bu baxımdan professor-müəllim heyətinin mübadiləsinin, qarşılıqlı səfərlərin təşkilinin faydalarına toxunub. Koreya nümayəndə heyəti tərəfindən BMU-da keçirilən “Yay məktəbi”nin 3 həftə davam edəcəyini deyən rektor onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Nümayəndə heyətinə rəhbərlik edən İNHA Universitetinin “Qlobal Təhsil Layihəsi” qrupunun dekanı Kyungjin Min səmimi qəbul üçün rektora minnətdarlıq edib və Bakının daha da inkişafı ilə bağlı xoş təəssüratlarını paylaşıb. BMU-İNHA İDP-nin icrasının qarşılıqlı məmnunluq doğurduğunu bildirən Kyungjin Min proqram üzrə aparılan işləri nəzərə çatdırıb, həmçinin 118 tələbənin İNHA Universitetində təşkil olunacaq növbəti “Yay məktəbi”ndə iştirakını təmin etmək üçün tam hazır olduqlarını deyib.
Sonra rektor proqramın icra istiqamətlərinə uyğun müxtəlif fənlər üzrə tədrisin aparılmasını həyata keçirən müəllimlər, o cümlədən nümayəndə heyətinin tərkibində təmsil olunan İNHA-nın iki özbək əsilli əməkdaşı ilə səmimi söhbət edib, tədris etdikləri fənlər, tələbələrə münasibət, ölkəmizlə bağlı təəssüratları ilə maraqlanıb.

Rector of Baku Engineering University (BEU), professor Havar Mammadov has met with 18 professors and teachers of InhaUniversity, who were involved in teaching at the "Summer School" organized for students within the framework of the dual degree program.
Expressing his satisfaction to see the guests at BEU at the meeting, Havar Mammadov emphasized the importance of the "State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for the years 2019-2023" approved by the relevant Order of President Ilham Aliyev for the future of our country. In accordance with this document, the rector, talking about the dual degree program (DDP) implemented from the 2020/2021 academic year between BEU and Korea's Inha University, reminded that the second "Summer School" was organized according to the program.
Emphasizing that the BEU-INHA DDP, which is implemented in the direction of engineering specialties at the bachelor's level of higher education, is aimed at the training of highly qualified personnel, Havar Mammadov noted the importance of further increasing the quality of the education conducted under the program, strengthening the efforts of the parties in improving education, and in this regard, the exchange of professors and teachers , touched on the benefits of organizing mutual visits. The Rector added that the "Summer School" organized by the Korean delegation at BEU will last for 3 weeks and wished them success in their activities.
Kyungjin Min, the dean of the "Global Education Project" group of Inha University, who headed the delegation, thanked the rector for the warm reception and shared his good impressions about the further development of Baku. Stating that the implementation of the BEU-INHA DDP was mutually satisfactory, Kyungjin Min stated the work carried out on the program and also added that they are fully ready to ensure the participation of 118 students in the next "Summer School" to be organized at the Inha University.
Later, the Rector had a sincere conversation with the teachers who teach various subjects in accordance with the implementation directions of the program, including two Uzbek-born employees of Inha represented in the delegation, and was interested in the subjects they teach, their attitude towards students, and their impressions of our country.