Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları Koreya Respublikasının İNHA Universitetində keçirilən seminarda məruzə ilə çıxış ediblər.
Seminarda BMU-nun Riyaziyyat kafedrasının müdiri, professor Rakib Əfəndiyevin “Potensialı periodik, kompleks qiymətli olan Şredinger operatorunun ulduz qraflarda spektral analizi və tərs məsələnin həlli”, kafedranın doktorantı Davud Orucovun isə “Artan potensiallı birölçülü Şredinger tənliyinin tədqiqi” mövzusunda məruzələri maraqla qarşılanıb.
İNHA Universitetinin Riyaziyyat kafedrasının müdiri, professor Hyundae Linin rəhbərlik etdiyi seminarda digər məruzələrdən sonra səsləndirilən mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, BMU əməkdaşları iki ali təhsil ocağı arasında icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramı çərçivəsində Koreyanın İnçon şəhərinə baş tutan səfər çərçivəsində seminara qatılıblar. Proqramın əsas komponentlərindən biri də qarşılıqlı təcrübə mübadiləsini reallaşdırmaq, professor-müəllim heyəti üçün xüsusi təhsil proqramını təmin etmək, onların bilik və bacarıqlarının adıçəkilən universitetlərin təhsil təcrübəsi, həmçinin təcrübəli professorları vasitəsilə daha da inkişafına nail olmaqdır.

Employees of Baku Engineering University (BEU) have delivered a report at the seminar held at Inha University of the Republic of Korea.
In the seminar, the reports of Professor Rakib Afandiyev, Head of the Department of Mathematics of BEU, on "Spectral analysis of the potentially periodic, complex-valued Schrödinger operator in star graphs and the solution of the inverse problem", and the doctoral student of the department, Davud Orujov, on "Research of the one-dimensional Schrödinger equation with increasing potential" were received with interest.
In the seminar led by Professor Hyundae Lee, head of the Department of Mathematics of Inha University, there was a broad exchange of views on the topics discussed after other presentations.
It should be noted that the employees of BEU participated in the seminar within the framework of the trip to the city of Incheon, Korea within the framework of the international double diploma program implemented between the two higher education institutions. One of the main components of the program is to realize the mutual exchange of experience, to provide a special educational program for the teaching staff, to achieve further development of their knowledge and skills through the educational experience of the mentioned universities, as well as experienced professors.